Nasza Loteria

Sto lat i więcej! Gdzie mieszkają najstarsi mieszkańcy Dolnego Śląska?

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Dawid Łukasik/archiwum Polska Press/Zdjęcie ilustracyjne
Na Dolnym Śląsku mieszka obecnie około 200 osób, które mają 100 i więcej lat. Wśród nich przeważają kobiety - jest ich aż 162, natomiast mężczyzn "jedynie" 29. O szczegółach piszemy poniżej.

Najstarsi Dolnoślązacy - Wrocław

Do wrocławskiego oddziału ZUS należy obecnie 111 stulatków. Najstarszą kobietą jest pani Zofia, która ma 106 lat, a najstarszym mężczyzną - pan Stefan w tym samym wieku.

Najstarsi Dolnoślązacy - Wałbrzych

W przypadku wałbrzyskiego ZUS-u, stulatków jest 50, z czego 10 to mężczyźni. W przeważającej grupie kobiet jest najstarsza Dolnoślązaczka - pani Stanisława ma 108 lat!

Najstarsi Dolnoślązacy - Legnica

ZUS w Legnicy zarejestrowanych stulatków ma najmniej, chociaż nie oznacza to, że jest ich mało. Tam 30 osób ma 100 lat i więcej, a rekordzistami są: pani Maria, pani Franciszka i pan Mikołaj. Cała trójka skończyła 105 lat.

Stulatków na Dolnym Śląsku ubywa

Jeszcze w 2020 roku było ich o niemal jedną czwartą więcej, bo aż 252. W 2021 ilość wiekowych mieszkańców spadła do 191.

Statystyki pokazują też, że kobiety na Dolnym Śląsku żyją dłużej od mężczyzn. Wśród osób, które mają 100 lat i więcej, w oddziale wrocławskiego ZUS-u zarejestrowane są: 94 kobiety i 17 mężczyzn, w wałbrzyskim: 40 kobiet i 10 mężczyzn, a w legnickim: 28 kobiet i tylko 2 mężczyzn.

Stulatkowie na Dolnym Śląsku – tu mieszkają najstarsi Dolnoślązacy

 • Wrocław – 82 kobiety i 15 mężczyzn;
 • Kamienna Góra – 12 kobiet i 1 mężczyzna;
 • Wałbrzych – 9 kobiet i 3 mężczyzn;
 • Legnica – 9 kobiet i 2 mężczyzn;
 • Świdnica – 8 kobiet i 2 mężczyzn;
 • Trzebnica – 5 kobiet i 1 mężczyzna;
 • Dzierżoniów – 4 kobiety i 2 mężczyzn;
 • Jelenia Góra – 4 kobiety i 1 mężczyzna;
 • Oleśnica – 4 kobiety i 1 mężczyzna;
 • Kłodzko – 3 kobiety i 1 mężczyzna;
 • Bolesławiec – 4 kobiety;
 • Jawor – 4 kobiety;
 • Lwówek Śląski – 3 kobiety;
 • Góra – 2 kobiety;
 • Głogów – 2 kobiety;
 • Lubin – 2 kobiety;
 • Oława – 2 kobiety;
 • Polkowice – 2 kobiety;
 • Wołów – 1 kobieta.

Lista obejmuje statystyki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na rok 2021.

Dodatkowe świadczenia dla stulatków

Wraz z setnymi urodzinami seniorzy otrzymują specjalne, comiesięczne świadczenie honorowe. Wysokość tej "dodatkowej emerytury" jest różna i zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu ich setnych urodzin. Stanowi ona 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni, pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne.
Do końca lutego 20222 r. ta specjalna emerytura wynosi 4512,41 zł brutto (3732,29 zł netto). Jaka będzie od 1 marca - tego jeszcze nie ogłoszono. Rok wcześniej (2020) było to 4294,67 zł brutto, a dwa lata temu 3 731,13 zł brutto.

"Wysokość kwoty przeznaczonej dla stulatków jest ustalana każdego roku, dlatego ta specjalna "emerytura" jest co roku w innej wysokości, ale raz przyznana nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości" - mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Na terenie działania wrocławskiego oddziału ZUS dodatkowa emerytura płynie co miesiąc do 111 osób. Rzeczniczka zaznacza, że to są tylko te osoby, które dostają swoje comiesięczne pieniądze z ZUS. Niektórzy dostają emerytury np. z KRUS czy emerytury mundurowe więc z pewnością wiekowych seniorów jest na Dolnym Śląsku więcej niż ci znani ZUS.

Aby otrzymać świadczenie honorowe wystarczy mieć 100 lat. Nie trzeba składać żadnych wniosków, ponieważ zostanie ono przyznane automatycznie. Wypłata jest niezależna od emerytury oraz dodatków przysługujących z innych tytułów. To świadczenie może wypłacać zarówno Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jak i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Świadczenie to dostają z ZUS także ci, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i dlatego nie pobierają ani emerytury, ani renty. Takim osobom również należy się dodatek dla stulatków, ale w ich przypadku niezbędne jest złożenie wniosku gdyż nie znajdują się w systemie ZUS. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia (np. akt urodzenia).

"To ważne szczególnie dla kobiet, które niekiedy przez całe swoje życie zajmowały się domem oraz dziećmi i przez to nigdy nie pracowały, więc nie maja wypracowanej emerytury" – dodaje Iwona Kowalska-Matis.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

szkolenie wojsko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sto lat i więcej! Gdzie mieszkają najstarsi mieszkańcy Dolnego Śląska? - Gazeta Wrocławska

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto