Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprawdź na mapie jakie zwierzęta mieszkają we wrocławskim ZOO i wybierz się na wycieczkę!

Eliza Głowicka
KTO MIESZKA WE WROCŁAWSKIM ZOO - ZOBACZ MAPĘ! Zebry - mieszkają między strusiami i żyrafami Myślicie, że wszystkie są takie same, ot, takie konie w czarno-białe paski. Nic bardziej mylnego.

KTO MIESZKA WE WROCŁAWSKIM ZOO - ZOBACZ MAPĘ!

Zebry - mieszkają między strusiami i żyrafami
Myślicie, że wszystkie są takie same, ot, takie konie w czarno-białe paski. Nic bardziej mylnego. Są zebry Chapmana, górskie i bezgrzywe. - Te ostatnie najłatwiej rozpoznać, bo nie mają grzywy, choć się z nią rodzą. Po dwóch latach grzywka im się wyciera - tłumaczy Mirosław Piasecki. Górskie mają wysokie, strome kopyta i jako jedyne w grupie poziome paski na ogonie. Zebry Chapmana dostały od natury bonus w postaci dodatkowego żółtawoszarego pasa między biało-czarnymi paskami. Można je oglądać na wybiegu Afrykanum, który dzielą ze strusiami i żyrafami. Nie da się ich oswoić.

0_Zebry_MN_40.jpg

Bardzo mądre kapucynki,czyli krzykliwa inteligencja
Kapucynki. Małe, ale należą do najinteligentniejszych małp na świecie. Szybko i łatwo się uczą, dlatego często "grają" w filmach. A jakie ruchliwe i zabawne!
Mniej ruchliwe i nie tak inteligentne są zupełnie nowe w zoo wyjce. Wyróżniają się natomiast czymś innym - są najgłośniejsze ze wszystkich. Krzyczą tak głośno, że słychać je na odległość kilku kilometrów. - Głos jest u nich narzędziem walki i jak u lemurów metodą na oznaczenie terenu. Krzyczą, aby odstraszyć przeciwnika - mówi Ratajszczak. Zwraca uwagę na ich chwytny ogon, który odróżnia je od innych małp - jest jak piąta ręka. Zakończony opuszkiem pozwala wisieć wyjcom swobodnie na drzewie gdzieś w Ameryce Środkowej, bo tam żyją. W przeciwieństwie do swoich pozostałych pobratymców jedzą prawie wyłącznie liście.

0_Kapucynki_MN_35.jpg

Słonie, czyli czego Birma nie słyszy
Słonie indyjskie (mają mniejsze uszy od afrykańskich). Mamy ich aż trzy, same panie. Do słonicy Birmy od lat żyjącej samotnie dołączyły w tym roku koleżanki z Hiszpanii: Toto i Rani. Szybko sie zaprzyjaźniły. Dzięki nim, a zwłaszcza rozrabiającej Toto, Birma odżyła. Przedtem z nudów czasem rzucała w zwiedzających marchewką lub gałęzią, albo opryskała wodą.
Słonie mają bardzo skomplikowany język i oprócz słyszalnych dźwięków porozumiewają się też niesłyszalnymi dla człowieka infradźwiękami. Zachowania słonia można przewidzieć. Np. gdy ma położone uszy jest spokojny. Gdy stawia uszy, a trąbę podnosi i trąbi - lepiej zejść z drogi.
Czemu słonica Birma przestała kołysać smutno trąbą, jak głośno wyje wyjec, jak odróżnić jedną żyrafę od drugiej? - o nich i wielu innych zwierzętach, dla których warto odwiedzić wrocławski ogród zoologiczny, opowiadają jego dyrektor Radosław Ratajszczak i Mirosław Piasecki, główny specjalista ds. hodowlanych.

0_Slonie_MN_de.jpg

Jak się rozmnaża leniwiec Heniek
Ma na imię Kserkses,ale pracownicy nazywają go swojsko - Heniek. Żyje w wiecznym zwisie na gałeziach, do góry nogami. A te wraz z ogonem są bardzo chwytne, zakończone długimi pazurami. Heniek może tak wisieć godzinami, bo nie lubi się ruszać. Jak każdy leniwiec wszystko robi w tej pozycji: je, śpi, wypoczywa, rozmnaża się. Z jednym wyjątkiem: schodzi na dół, gdy musi skorzystać z toalety.- Choć jest taki powolny, lepiej nie płoszyć go i nie dotykać,bo wtedy może zaskoczyć. A pazury ma bardzo ostre- uprzedza Piasecki. Trzeba być ostrożnym, Heniek bowiem wisi nad głowami zwiedzających.

0_LeniwiecMN_23.jpg

Papuga kea, która potrafi rozkręcać samochody
Papuga kea. Największa rozrabiaka wśród papug, choć przegrywa z nimi urodą. Ciekawska i inteligentna nad wyraz. Rozkręci każdy przedmiot. Z nudów lub ciekawości. W niektórych ogrodach daje się jej do zabawy części z wraków samochodów. Rozkręci do ostatniej śrubki. W Nowej Zelandii, gdzie żyje w górach, narciarze zakładają specjalne zabezpieczenia na wycieraczki, lusterka i śruby kół, aby ochronić je przed keą. W ogrodach zoologicznych na Zachodzie, by się papużka nie nudziła, podrzuca się jej wraki samochodów. Ten latający mechanik świetnie je ponoć rozkręca.

0_Papuga_b8.jpg

Żyrafy, czyli dlaczego Safi ma dziwne różki
Na pierwszy rzut oka bardzo do siebie podobne, ale po jakimś czasie można dostrzec różnice. Różnią się rozkładem, kształtem, barwą i wielkością plam na skórze. - Bo nie ma dwóch jednakowych żyraf, nawet tego samego podgatunku - zaznacza Piasecki. Żyrafy siatkowe mogą pochwalić się jednak bardziej regularnym wzorem łat, podczas gdy ich koleżanki i koledzy z podgatunku Rotshilda mają brzegi łat postrzępione i nierówne. W dodatku samce mają niesymetryczne różki z dziwnymi wypustkami kostnymi. - Więc czasem ludzie się pytają, czy nasz Safi nie jest chory - śmieje się Piasecki.

0_Zyrafa_MN_f4.jpg

Lemury wari
Są czarno-białe i rude. Żyją tylko na Madagaskarze, którego mieszkańcy - Malgasze - uwielbiają ich... mięso. Dlatego lemurom grozi wyginięcie. W zoo rodzina wari stale się powiększa. W ubiegłym roku udało się odchować małego Śmigusa, którego porzuciła po urodzeniu matka, a w tym roku urodziły się cztery maluchy. - Te sympatyczne zwierzątka mają bardzo donośny, nieprzyjemny głos. Szczekając oznaczają granice swego terytorium - opowiada dyrektor.

0_Lemur_MN_73.jpg

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto