MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Spóźnialscy bez pracy - Aż 31 wójtów, burmistrzów i przewodniczących rad z Dolnego Śląska straci stanowiska

Michał Gigołła
– Nie złamałem prawa – twierdzi Andrzej Wąsik.  FOT. TOMASZ HO£OD
– Nie złamałem prawa – twierdzi Andrzej Wąsik. FOT. TOMASZ HO£OD
Dziś radni powiatu wrocławskiego mają odwołać starostę Andrzeja Wąsika. Powód? Nie złożył na czas oświadczenia majątkowego. Wszystko wskazuje na to, że Wąsik nie będzie długo bezrobotny.

Dziś radni powiatu wrocławskiego mają odwołać starostę Andrzeja Wąsika.
Powód? Nie złożył na czas oświadczenia majątkowego.

Wszystko wskazuje na to, że Wąsik nie będzie długo bezrobotny. – Radni mogą wybrać mnie ponownie już kilka minut po odwołaniu – przekonuje. I zapowiada, że wystartuje jeszcze raz.
Wcześniej trzeba mu jednak wypłacić odprawę i ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Ile? Tego urzędnicy jeszcze nie wyliczyli.

Miesiąc dla radnych
Zamieszanie spowodowały zmienione ostatnio przepisy dotyczące pracy w samorządzie. Napisano w nich, że szefowie gmin i powiatów, którzy w ciągu miesiąca od zaprzysiężenia nie prześlą wojewodzie swoich oświadczeń majątkowych, stracą etaty. Wcześniej spóźnialskim groziło tylko wstrzymanie pensji.
Wąsik przyznaje, że nie wysłał wojewodzie na czas oświadczenia. Ale przekonuje, że nie złamał prawa. – Mówi ono, iż oświadczenia trzeba składać raz w roku oraz w przypadku wyboru lub
odwołania z danego stanowiska. A ja starostą nie przestałem być ani przez chwilę. Pełniłem tę funkcję także w poprzedniej kadencji – tłu-maczy.
Innego zdania jest wojewoda Krzysztof Grzelczyk. Wyliczył, że raportu o zawartości swoich portfeli nie przysłali mu na czas także burmistrzowie Leśnej (pow. lubański), Sobótki i Sycowa oraz wójtowie Jerzmanowej, Kotli (pow. głogowski), Legnickiego Pola, Malczyc (pow. średzki) i Marciszowa (pow. kamiennnogórski). Wczoraj wysłał do tych gmin pisma z prośbą o zwolnienie spóźnialskich z pracy. – Radni mają na to miesiąc. Jeśli nie podejmą odpowiednich uchwał, zrobi to za nich wojewoda – zapowiada Agnieszka Majcher z urzędu wojewódzkiego.

Wybory w czerwcu
W gminach, które stracą szefów, trzeba będzie przeprowadzić nowe wybory. Odbędą się najpóźniej w czerwcu.
Oświadczeń majątkowych nie złożyło w terminie także dwudziestu przewodniczących rad gmin i wielu radnych. – Nie wiemy jeszcze ilu. Ciągle napływają dane z poszczególnych gmin – tłumaczy Majcher. •

Oni stracą pracę
Starosta: Andrzej Wąsik (powiat wrocławski).
Burmistrzowie: Zenon Gali (Sobótka), Wojciech Kociński (Syców), Mirosław Markiewicz (Leśna).
Wójtowie: Alicja Serdak (Jerzmanowa), Halina Fendorf (Kotla), Aleksandra Kostuń (Legnickie Pole), Czesław Dudziński (Malczyce), Stefan Zawierucha (Marciszów).
Przewodniczący rad: Jerzy Strojny (powiat zgorzelecki), Karol Stasik (powiat bolesławiecki), Stanisław Urbaniak (Boguszów-Gorce), Beata Rolska (Chocianów), Jan Skowroński (Chojnów), Artur Nazimek (Jaworzyna Śląska), Andrzej Behan (Nowa Ruda), Jan Kotabka (Ścinawa), Marian Matusiak (Świerzawa), Irena Bienkiewicz (Leśna), Roman Kaczor (Oława), Patrycja Pelczar (Piława Górna), Wilhelm Myśków (Domaniów), Czesław Czerwiec (Kobierzyce), Dariusz Zieliński (Kotla), Dariusz Mendryk (Legnickie Pole), Krystyna Marczak (Łagiewniki), Mirosław Sornat (Niechlów), Wanda Abram (Osiecznica), Aleksander Wojciechowski (Pęcław), Henryk Sara (gmina Świdnica), Leokadia Garncarz (Malczyce).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto