Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Społeczne lodówki. Czy taka idea sprawdzi się w Bydgoszczy?

Redakcja
We Wrocławiu pierwsza społeczna  lodówka w pojawiła się w 2016 roku, kolejne w 2018 roku. Jedna z nich stoi w sąsiedztwie siedziby Rady Osiedla Szczepin. Na zdj. opiekun Jan Piontek
We Wrocławiu pierwsza społeczna lodówka w pojawiła się w 2016 roku, kolejne w 2018 roku. Jedna z nich stoi w sąsiedztwie siedziby Rady Osiedla Szczepin. Na zdj. opiekun Jan Piontek Tomasz Holod
We Wrocławiu jest już ich dwadzieścia. Pierwsza społeczna lodówka pojawiła się w tym mieście w 2016 roku. Działacze Młodej Prawicy chcą, by podobne lodówki stanęły również w Bydgoszczy.

Młodzi politycy zwrócili się już z taką inicjatywą do prezydenta Bydgoszczy. Zapewniają jednak, że bez względu, jaka będzie odpowiedź, społeczne lodówki w naszym mieście i tak staną.

Z identycznym wnioskiem Młoda Prawica zwróciła się do prezydenta Inowrocławia, ale włodarz tego miasta nie wyraził zgody. - Argumentacja była taka, że przecież w mieście jest jadłodzielnia - wyjaśnia Dobromir Szymański, przewodniczący struktur Młodej Prawicy w województwie kujawsko-pomorskim.

Tymczasem, jak przekonuje Szymański: - Lodówki społeczne to zupełnie coś innego niż jadłodzielnie. - Nie potrzeba pomieszczenia, tylko prąd i opiekun. Poza tym chcemy, by taka lodówka znalazła się na każdym bydgoskim osiedlu.

Lodówki społeczne to zupełnie coś innego niż jadłodzielnie

Zasada ma być podobna jak w przypadku jadłodzielni: mamy za dużo jedzenia, oddajemy, ktoś potrzebuje, to bierze. Foodsharing, czyli dzielenie się jedzeniem za pomocą lodówek ustawionych w ogólnodostępnych miejscach miasta narodził się w Niemczech w 2012 roku. Takie miejsca to tzw. jadłodzielnie. Do lodówki można przynieść różne produkty. Przede wszystkim muszą one jednak mieć ważną datą przydatności do spożycia. Wspólna lodówka jest dostępna dla wszystkich.

We Wrocławiu pierwsza społeczna lodówka stanęła w 2016 roku w domu studenckim Arka przy ul. Olszewskiego 25. W lutym 2018 roku z inicjatywy grupy Foodsharing Wrocław lodówka stanęła również na Nadodrzu (na podwórku przy ul. Rydygiera 25), a w marcu przy Radzie Osiedla Powstańców Śląskich. Wcześniej lodówki - z inicjatywy Jana Piontka, założyciela fundacji „Weź Pomóż.pl” - postawiono także m.in. przy ul. Zachodniej 1 czy przy kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus na Osobowicach.

Działacze Młodej Prawicy zapowiadają, że społeczne lodówki i tak postawią. - Sami zapewnimy opiekunów i źródła prądu - dodają. Na początek w Inowrocławiu. Lodówki pojawią się na początku stycznia m.in. u zaprzyjaźnionych sklepikarzy i w biurze Porozumienia Jarosława Gowina.

Jeśli nie będzie pozytywnego odzewu z Bydgoszczy, politycy Młodej Prawicy postawią społeczne lodówki również w naszym mieście. M.in. w biurze PiS przy Gdańskiej 10.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto