Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spacerował po lesie i znalazł dwugłową żmiję. To nie żarty! [ZDJĘCIA]

oprac. maw/źródło: Lasy Państwowe
Dwugłowa żmija
Dwugłowa żmija fot. Sylwester Podlaski/Lasy Państwowe
Spacerujący po lesie na terenie Nadleśnictwa Pułtusk mężczyzna, zauważył wygrzewającą się na piasku żmiję zygzakowatą. I nikogo ta historia by nie zdziwiła, jednak napotkany przez mężczyznę osobnik miał dwie głowy!

Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym wężem żyjącym w Polsce. Gady lubią polanki, podmokłe lasy, stosy kamieni na pograniczu pól i lasów, zwłaszcza w okolicach górzystych. domowe skalniaki, gdzie szczeliny między kamieniami stanowią schronienie, a trociny i kora stwarzają dobre warunki termiczne. W Polsce żmija zygzakowata jest dosyć pospolita, jednak liczniej występuje tylko w miejscach, gdzie znajduje odpowiednie dla siebie środowisko.

Trwa głosowanie...

Spotkałeś kiedyś w lesie żmiję?

Żmija miała dwie głowy


Znalezienie żmii w lesie nikogo prawie nie dziwi. Jednak znalezienie gada, który ma dwie głowy już tak. O dość nietypowym spotkaniu czytamy na oficjalnej stronie Lasów Państwowych (na Facebooku). Okazuje się, że takiego odkrycia dokonał mężczyzna, który spacerował po lesie w okolicach Pułtuska. Żmija wygrzewała się na słońcu.

- Mężczyzna zauważył wygrzewającą się na piasku żmiję zygzakowatą (Vipera berus). Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyż żmije obserwowane były na tym terenie regularnie. Jednak napotkany przez spacerowicza osobnik miał dwie głowy! - Lasy Państwowe

Dwugłowa żmija. Jak to możliwe?


Zastanawiacie się, czy zdjęcia znalezionej żmii to nie fotomontaż? Nie! To mogło wydarzyć się naprawdę.
- Zaobserwowany osobnik dotknięty jest zjawiskiem policefalii, oznacza to, że organizm ma prawidłowo rozwinięte ciało, ale więcej niż jedną głowę - jak wyjaśnia przyrodnik dr Andrzej G. Kruszewicz - Nie jest to przypadek odosobniony, bo osobniki różnych gatunków węży opisywane były w literaturze już wcześniej.

Dwugłowy zaskroniec z okolic Gdańska

Nie jest to pierwszy taki przypadek. W sierpniu w okolicach Gdańska znaleziono zaskrońca, który również miał dwie głowy. Lasy Państwowej Przypominają także, że w ubiegłym roku opisywano przypadek dwugłowego mokasyna miedziogłowca, znalezionego w amerykańskim stanie Wirginia. - Badanie węża ujawniło, że jedna z głów była bardziej rozwinięta. Co ciekawe, głowy często walczyły między sobą o pokarm i to, która z nich przełknie zdobycz - informuje rzecznik Lasów Państwowych.

Żmije zygzakowate są pod ochroną!

Lasy Państwowe przypominają, że październik, to miesiąc, w którym gady przygotowują się do spoczynku zimowego. Ostatnie słoneczne dni jaszczurki i węże wykorzystują do intensywnego żerowania i poszukiwania miejsc, w których przetrwają zimę. Podczas zimy gady te śpią zakopane na głębokości od 0,5 do nawet 2 metrów, a na powierzchnię wyjdą dopiero w kwietniu, kiedy będzie już ciepło. Jeśli znajdziecie żmije zygzakowate, nie ruszajcie ich. Żmija atakuje odruchowo, gdy nie ma możliwości ucieczki.
Niebezpieczne mogą być ukąszenia w twarz i szyję, z uwagi na szybkie przemieszczenie się jadu w krwiobiegu. Pamiętajcie, że zabicie gada jest karalne. W Polsce podlega ochronie gatunkowej, tak jak wszystkie polskie gady.

WIDEO:Wiosną łatwiej spotkać żmije. Jad jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób pod wpływem alkoholu
źródło: TVN24/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Spacerował po lesie i znalazł dwugłową żmiję. To nie żarty! [ZDJĘCIA] - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto