Spis treści
- Wilki zaatakowały stada zwierząt gospodarskich w gminie Sobótka, niedaleko szlaków na Ślężę i Zalew Sulistrowicki
- Ostrzeżenia przed wilkami dla gospodarzy z regionu świdnickiego i wrocławskiego
- Jak można zabezpieczyć stada przed wilkami
- Do Sulistrowiczek zaglądają wilki spod Wałbrzycha
- Porady dla mieszkańców, który żyją po sąsiedzku z wilkami
Wilki zaatakowały stada zwierząt gospodarskich w gminie Sobótka, niedaleko szlaków na Ślężę i Zalew Sulistrowicki
Kilka dni temu na pastwisku w okolicach Sulistrowiczek ofiarą drapieżników padło a stado owiec. Z 17 zwierząt rasy Shropshire zginęło 13, jedna owca została poraniona, a trzy przeżyły bez obrażeń.
- Z oględzin wykonanych na miejscu zdarzenia przez RDOŚ, PIWet, lekarzy weterynarii można stwierdzić, że wiele wskazuje na atak wilka. Sposób zaduszenia zwierząt, wyjedzenia wnętrzności, obrażeń, skala ataku oraz ślady znalezione na miejscu z bardzo dużym prawdopodobieństwem pozwalają powiedzieć, że mamy do czynienia z atakiem tego nowego w naszych lasach drapieżnika na stado owiec - przestrzega sołtyska Sulistrowiczek, Cela Hryniak-BereŻnicka.
Jak dodaje pani sołtys, z informacji od RDOŚ wynika, że nie jest to pierwszy atak wilków Gmina Sobótka, na tereie której znajdują się Sulistrwiczki.
- Zaatakowane było też wcześniej stado owiec w Sobótce oraz stado kóz w Sulistrowiczkach. Fotopułapki Leśnictwa umieszczone w Będkowicach oraz na Wzgórzach Oleszeńskich również potwierdzają obecność wilka w Masywie Ślęży.
Prosimy pamiętać, że wilk nie zaatakuje człowieka. Zwierzęta gospodarskie, najczęściej trzymane w zagrodach to bardzo łatwy łup dla drapieżnika. To często też doskonały materiał treningowy dla młodych osobników. To działania instynktowne - tłumaczy sołtyska.
I podkreśla, że to przykre wydarzenie jest dla mieszkańców sporym zaskoczeniem. Pastwisko znajduje się przy traktach spacerowych z widokami na Zalew Sulistrowicki oraz Ślężę, blisko wsi, a owce są codziennie doglądane przez właścicieli.
Ostrzeżenia przed wilkami dla gospodarzy z regionu świdnickiego i wrocławskiego
Sołtyska ostrzega przed atakami wilków innych hodowców zwierząt gospodarskich, także z sąsiednich gmin:
- Marcinowic
- Jordanowa Śląskiego
- Niemczy
- Świdnicy
- Mietkowa
Jak można zabezpieczyć stada przed wilkami
- Należy sprawdzić pastwiska i przede wszystkim ogrodzenia, które powinny być wysokie
- należy zainstalować elektrycznego pastucha
- przydatne są fladry (powiązane ze sobą chorągiewki w jaskrawoczerwonym kolorze, łopoczące na wietrze)
- warto spędzać na noc zwierzęta do budynków inwentarskich
- Wiemy, że w naszych ślężańskich wioskach jest bardzo wiele niewielkich hodowli, więc warto już teraz podjąć odpowiednie środki zabezpieczające zwierzęta przed takimi atakami - apeluje Cela Hryniak-BereŻnicka.
Prosi też mieszkańców, by zwracali uwagę na nietypowe odgłosy zwierząt (zwłaszcza w nocy i nad ranem). Jeśli ktoś usłyszy niepokojące dźwięki, np. beczenie w nocy, czy tupot biegającego stada, to proszony jest o telefon do właściciela i powiadomienie go o sytuacji, by można było przepłoszyć drapieżnika.
Do Sulistrowiczek zaglądają wilki spod Wałbrzycha
Jak dodają miłośnicy przyrody, wilki w Górach Kamiennych, w okolicach Wałbrzycha, Andrzejówki, Mieroszowa czy Wałbrzycha pojawiły się ok. 2016 roku. Nigdy nie odnotowano ataku na człowieka. Wilcza rodzina, która jest widywana w okolicach Sulistrowiczek, to prawdopodobnie te same osobniki, które widywane są w powiecie wałbrzyskim czy świdnickim. Jest ich osiem i mogą przemieszczać się dziennie w odległościach ok. 50 km. Często wędrują także na czeską stronę.
- W naszych lasach często organizowane są imprezy dla biegaczy, także nocne marsze, sporo jest wież widokowych, spacerujących,a jesienią także grzybiarzy. Nigdy nikt nie został zaatakowany przez wilka, bo wilki znacznie wcześniej zauważają człowieka i nie chcą wchodzić mu w drogę - mówią nasi rozmówcy. I podkreślają jedno, to częściej człowiek zagraża wilkom, które są pod ochroną.
- Ostatnio ratowaliśmy młodą wilczycę, która wpadła we wnyki kłusownicze koło Wałbrzycha... - przypomina dr hab. Sabina Pierożek Nowak, która jest prezesem Stowarzyszenia dla Natury Wilk.
Porady dla mieszkańców, który żyją po sąsiedzku z wilkami
Pani doktor Sabina Pierozek Nowak zamieściła w internecie szereg porad dla mieszkańców terenów, gdzie występują wilki. Podkreśla, że to płochliwe zwierzęta, unikające kontaktu z człowiekiem. Jednak czasem, podobnie jak inne zwierzęta, także wilki mogą zachować się nieobliczalnie. Dzieje się tak, jeśli są chore, wystraszone lub ranne, a szczególnie gdy zostaną oswojone przez regularne dokarmianie. I wylicza:
- nie wolno dokarmiać wilków, nawet jeśli są wychudzone i wymagają pomocy
- mieszkańcy terenów pod lasem powinni przechowywać resztki spożywcze w szczelnych pojemnikach z pokrywami resztki jedzenia na kompoście mogą zwabiać wilki
- psy i koty w nocy należy trzymać w domu w domu lub w zabezpieczonych kojcach
- jeśli spotkasz wilka, który podchodzi za blisko (bliżej niż 30 m) lub za długo ci się przygląda, poszczekuje lub warczy na ciebie, działaj:
- unieś ręce i machaj, by rozprzestrzenić swój zapach i aby sylwetka była lepiej widoczna
- głośno krzycz, ostrym tonem, by zwierzę zorientowało się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
- jeśli wilk nie reaguje i podchodzi bliżej, rzucaj w niego czym popadnie, najlepiej grudami ziemi
O każdej takiej sytuacji należy powiadomić Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (RDOŚ).
Sołtyska Sulistrowiczek informuje, że w najbliższych dniach Koło Gospodyń Wiejskich Sulibabki organizuje warsztaty dla mieszkańców z udziałem Stowarzyszenia "Z Szarym Za Płotem", by edukować mieszkańców. Chodzi o to, by uniknąć zbędnej paniki, wiedzieć jak zabezpieczyć zwierzęta gospodarskie i oswoić się z nowymi mieszkańcami okolicznych lasów.
Tutaj doszło do ataków wilków na stada w Sulistrowiczkach, zobaczcie na mapie poniżej
Czytaj też
Tak baraszkują wilki w wałbrzyskim lesie! Jest też ich mama. Filmik z fotopułapki i zdjęcia
Wilk z Wałbrzycha sprząta śmieci w lesie... To nie żart [ZDJĘCIA, FILM]
Są wilki w naszych lasach! Nadleśnictwo Wałbrzych nagrało filmik foto-pułapką
W Górach Sowich pojawiły się wilki! Zagrożone są biegające samopas psy! Co z muflonami i sarnami?
iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?