Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sok z karczocha na odchudzanie, wysoki poziom cholesterolu i wzmocnienie pracy wątroby. Sprawdź, jak pić ten sok i kto powinien go unikać

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Sok z karczocha wykazuje szereg korzystnych właściwości zdrowotnych. Jednak niektóre osoby nie powinny po niego sięgać.
Sok z karczocha wykazuje szereg korzystnych właściwości zdrowotnych. Jednak niektóre osoby nie powinny po niego sięgać. alexsalcedo/Getty Images
Sok z liści karczocha wspomaga odchudzanie oraz jest znakomitym produktem leczniczym na obniżenie cholesterolu i poprawę pracy wątroby. Swoje dobroczynne działanie zawdzięcza głównie inulinie i cynarynie, które w łagodny sposób obniżają stężenie cholesterolu LDL, a także spowalniają wchłanianie cukru z pokarmów. Podpowiadamy, jakie jeszcze właściwości wykazuje sok z karczocha oraz podajemy, w jakich dolegliwościach nie powinno się po niego sięgać.

Spis treści

Sok z karczocha – właściwości. Inulina i cynaryna jako główne substancje aktywne

Sok z karczocha jest produktem przetworzenia liści karczocha zwyczajnego (Cynara scolymus), zwanego artyszokiem. Karczoch największą popularność zyskał w krajach basenu Morza Śródziemnego, jednak coraz częściej można spotkać go w naszej rodzimej kuchni.

Warzywo swoim wyglądem przypomina kwiat ostu, a jego liście posiadają ząbkowane brzegi bez kolców. Najczęściej wykorzystywane jest serce artyszoku, jednak należy wspomnieć, że liście są cennym źródłem inuliny i cynaryny.

Dzięki wysokiemu stężeniu cynaryny, sok z liści karczocha ma właściwości żółciopędne oraz żółciotwórcze. Zwiększone wydzielanie żółci ułatwia trawienie tłustych pokarmów, a także zmniejsza objawy niestrawności.

Cynaryna działa ochronnie na komórki wątroby i przyspiesza ich regenerację.

Zawarta w ekstrakcie z liści inulina, spowalnia wchłanianie cukrów z żywności i reguluje gospodarkę węglowodanową. Dzięki temu, że nie jest trawiona w jelicie, może być uznawana za frakcję błonnika pokarmowego. W związku z tym poprawia funkcjonowanie pracy jelit i zapobiega zaparciom.

Ten warzywny napój jest również cennym źródłem witamin A, C oraz K. Dzięki zawartości antyoksydantów (sylimaryna, rutyna, kwas chlorogenowy), spowalnia proces utlenienia i niszczenia komórek w organizmie. Natomiast kwas chlorogenowy obniża wydzielanie glukozy do układu krwionośnego, a tym samym stabilizuje glukozę i insulinę we krwi.

Zobacz też: Jak przygotować nalewkę z ziela karczocha na lepszą pracę wątroby?

Na co pomaga sok z liści karczocha? Pozytywne działanie na wątrobę i cholesterol

Napój powstający z ekstraktu liści karczocha jest powszechnie stosowany jako remedium w problemach wątrobowych. Dzięki swoim właściwościom obniża poziomu cholesterolu oraz wspomaga odbudowę komórek wątrobowych. Jego zastosowanie jest jednak szerokie i może być stosowany również przy innych schorzeniach.

Działanie soku z liści karczocha:

  • obniżenie poziomu cholesterolu i poprawa lipidogramu,
  • obniżenie poziomu glikemii i insuliny – profilaktyka cukrzycy typu 2,
  • regulacja i stabilizacja poziomu glikemii,
  • poprawa funkcjonowania jelit i zapobieganie zaparciom,
  • poprawienie metabolizmu i wspomaganie odchudzania,
  • działanie moczopędne,
  • usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii.

Dawkowanie soku z karczocha. Jak pić, aby przynosił efekty?

Aby poczuć dobroczynne właściwości soku z karczocha należy pić go codziennie. W aptekach, oraz sklepach ze zdrową żywnością można znaleźć gotowy do picia ekstrakt z liści. W zależności od informacji podanej przez producenta, zaleca się pić dwa razy dziennie, po 25 ml soku po spożytym posiłku.

Dawka 50 ml dziennie dostarcza 49,9 ml czystego soku z karczocha, w tym 46,20 mg cennej cynaryny.

Przed każdym użyciem należy dokładnie wstrząsnąć butelką, w celu wymieszania naturalnego osadu z dna. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej dawki do spożycia. Ważne jest również, aby po otwarciu sok przechowywać w lodówce i wypić w ciągu 21 dni.

Jak zrobić domowy sok z liści karczocha?

Domowy sok z karczocha jest niezwykle łatwy w przygotowaniu. Taki napój jednak nie będzie miał aż tylu wartości odżywczych, jak ten gotowy, powstały z zagęszczonego soku z karczocha. Jest to spowodowane utlenianiem się witamin podczas gotowania. W celu poprawy walorów smakowych warto wzbogacić domowy napój o sok z cytryny. Poznaj przepis na smaczny sok z dodatkiem liści karczocha.

Składniki:

  • liście z jednego karczocha,
  • 2 litry wody,
  • 3 łyżki soku z cytryny,
  • 2 plastry ananasa lub 1 połówka brzoskwini,
  • płaska łyżeczka płatków migdałów lub 2 drobno siekane orzechy włoskie,
  • pół szklanki wody do rozcieńczenia soku.

Jak przygotować domowy sok z karczocha?
Liście należy dokładnie umyć, pokroić na mniejsze kawałki i gotować około 30 minut z dodatkiem kilku kropel soku z cytryny. Następnie sok należy przecedzić. Pół szklanki soku z liści karczocha należy rozcieńczyć z wodą, w proporcji 1:1. Następnie należy dodać pozostałe składniki oraz całość dokładnie zmiksować. Tak przygotowany napój można pić codziennie.

Przeciwwskazania do stosowania soku z karczocha

Sok z liści karczocha ma wiele właściwości zdrowotnych. Niestety są schorzenia, w których nie powinno się go spożywać. Suplementy diety oraz produkty mające w swoim składzie ekstrakt z karczocha nie powinny być stosowane w następujących przypadkach:

  • ciąża,
  • laktacja,
  • nadwrażliwość na rośliny z rodziny astrowatych,
  • niedrożność dróg żółciowych,
  • kamica żółciowa,
  • kolka wątrobowa,
  • dzieci poniżej 12. roku życia.

Możliwe skutki uboczne spożywania soku z karczocha

Karczoch i jego suplementy stosowane zgodnie z zaleceniami producenta rzadko powodują skutki uboczne. Niekiedy jednak może wystąpić reakcja uczuleniowa, lub problem ze strony układu pokarmowego.

Wysokie niebezpieczeństwo stosowania soku z liści karczocha jest przede wszystkim u osób z niedrożnością dróg żółciowych.

Karczoch, jako warzywo pobudzające wydzielanie żółci, może u chorych na niedrożność żółciową stanowić poważne zagrożenie zdrowia. Jeśli po spożyciu soku z karczocha pojawią się niepokojące objawy, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Źródła:

Dodaj firmę Autopromocja

Zadbaj o optymalne trawienie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto