SMOG Wrocław 19.02.2020. Aktualny poziom PM10 i PM2.5. Sprawdź, jakie we Wrocławiu jest teraz powietrze

Diana Tobor
Diana Tobor
Sprawdź aktualne stężenie PM10 i PM2.5 we Wrocławiu Adam Wojnar
Smog we Wrocławiu 19.02.2020? Sprawdź, jaki jest aktualnie stan powietrza we Wrocławiu. Czy stężenie pyłów PM10 i PM2.5 w powietrzu jest dzisiaj niebezpieczne dla zdrowia? Nie ryzykuj. Zanim wyjdziesz z domu, upewnij się, czy jest dzisiaj smog we Wrocławiu.

Smog we Wrocławiu. Czy jest niebezpiecznie?

Poziom pyłów PM10 i PM2.5 w powietrzu we Wrocławiu jest bezpieczny dla zdrowia 😃.
Dzieci i osoby starsze mogą bez obaw przebywać na zewnątrz.

Sprawdzałam dzisiaj, czy jest smog we Wrocławiu. Było to o godz. 16:36. Zobacz, jakie sa uśrednione wskaźniki stężenia zanieczyszczeń powietrza we Wrocławiu 19.02.2020:

 • skażenie PM2.5: 16% normy (4 µg/m³). Zanieczyszczenie maleje.
 • skażenie PM10: 15% normy (6 µg/m³). Zanieczyszczenie maleje.

Polecamy na smog i nie tylko

W ostatnim tygodniu średnie dobowe odczyty zanieczyszczeń wyglądały następująco:

 • 19.02.2020

  • PM2.5: 5 µg/m³
  • PM10: 10 µg/m³
 • 18.02.2020

  • PM2.5: 5 µg/m³
  • PM10: 10 µg/m³
 • 17.02.2020

  • PM2.5: 6 µg/m³
  • PM10: 11 µg/m³
 • 16.02.2020

  • PM2.5: 9 µg/m³
  • PM10: 15 µg/m³
 • 15.02.2020

  • PM2.5: 22 µg/m³
  • PM10: 37 µg/m³
 • 14.02.2020

  • PM2.5: 14 µg/m³
  • PM10: 23 µg/m³
 • 13.02.2020

  • PM2.5: 8 µg/m³
  • PM10: 18 µg/m³
 • 12.02.2020

  • PM2.5: 3 µg/m³
  • PM10: 8 µg/m³

Polecamy na smog i nie tylko

Kiedy jest smog? Jakie są normy jakości powietrza w Polsce?

Normy określone zostały w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu. Zgodnie z nimi:

 • Skażenie PM10: dobowy poziom stężeń pyłu PM10 wynosi 50µg/m³ i nie może być przekroczony częściej niż 35 dni w roku. Dodatkowo średnia roczna nie może przekraczać 40 µg/m³.
 • Skażenie PM2.5: dla pyłu PM2.5 rozporządzenie zawiera tylko normę roczną, która wynosi 25µg/m³. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przyjęła normę dobową, która wynosi 25µg/m³. Należy pamiętać, że każdy poziom stężenia pyłu PM2.5 niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie.

Co to jest pył PM2.5?

PM2.5 to pył, którego cząsteczki są nie większe od 2,5μm. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opisała go jako najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka w grupie zanieczyszczeń atmosferycznych. Jego szkodliwość wynika między innymi z tego, że jego cząsteczki są na tyle małe, że mogą przenikać przez pęcherzyki płucne do krwiobiegu. Udowodniono, że ciągłe oddychanie zanieczyszczonym pyłem PM2.5 powietrzem skraca średnią długość życia. Nawet krótkotrwała ekspozycja może być szkodliwa, zwiększając ryzyko chorób układu oddechowego i krwionośnego. Dodatkowo znane są dokuczliwe objawy występujące bezpośrednio w wyniku kontaktu ze skażonym powietrzem, jak: kaszel, nasilenie astmy, uczucie duszności. Oddychanie powietrzem skażonym pyłem PM2.5 zwiększa też ryzyko zawału i arytmii.

Co to jest pył PM10?

PM10 to pył, złożony z cząstek o średnicy mniejszej lub równej 10μm. Jego występowanie jest związane przede wszystkim z procesem spalania paliw stałych i ciekłych. Pył może zawierać substancje toksyczne, szkodliwe dla ludzi. Dym, sadza, azbest, cząsteczki metali (arsen, nikiel, kadm, ołów), dioksyny, furany i benzpopiren i inne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne - to wszystko nie tylko brzmi strasznie, ale ma też negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Jak sprawdzamy, czy jest SMOG?

Aby zweryfikować bieżącą jakość powietrza, korzystamy z otwartych danych dostarczanych przez system LuftDaten. Dane pochodzące z czujników znajdujących się w rejonie, dla którego przygotowujemy raport, uśredniamy w przedziale ostatnich 15 minut i publikujemy w przystępnej formie. Dla uproszczenia za górną normę PM2.5 przyjęliśmy 25µg/m³, dla PM10 40µg/m³.

Smog w liczbach

 • Z raportu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii wynika, że w 2016 r. smog spowodował śmierć 19 tys. mieszkańców Polski.
 • Polskie miasta co roku na działania związane z ochroną środowiska wydają coraz więcej pieniędzy. 12 metropolii przeznacza na ten cel ponad 2,5 mld zł.
 • Szacuje się, że w Polsce 52% smogu bierze się z tak zwanej niskiej emisji, czyli spalania w domowych kotłach i piecach o złych parametrach emisji.
 • Niechlubny rekord SMOGU w Polsce należy do Rybnika. Tam zanieczyszczenie powietrza wynosiło w styczniu 2017 roku 3 126% normy.

Polecamy na smog i nie tylko

Dwa lata w kolejce do lekarza

Wideo

Materiał oryginalny: SMOG Wrocław 19.02.2020. Aktualny poziom PM10 i PM2.5. Sprawdź, jakie we Wrocławiu jest teraz powietrze - Wrocław Nasze Miasto

Komentarze 20

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

A
Astmatyk

Na pewno dnia 17 lutego br. pomiary można w buty wsadzić.Rano tego dnia budynki,chodniki,samochody- zostały zasypane białym pyłem.Dlaczego nikt nie zwrócił na to uwagę?Natężenie największe w Dzielnicy,Kleczków,Psie-Pole.Dodam tylko że Sanepid przy ul.Kleczkowskiej, zamiast reagować, to udaje że pracuje.

Z
Zefka
14 listopada 2019, 8:33, Obywatel:

Jedynie solidny, radziecki mróz ze wschodu może uratować nasz kraj.

Musi przemrozić całą Polskę - od morza do Tatr.

Każdy Polak ma mieć siną skórę z zimna.

Minus 40 stopni rano, w dzień i nocą i półtora metra śniegu !

Tylko solidny mróz z Syberii uciszy ten ekobełkot i przywróci rozum Polakom.

Należy chyba wejść w konszachty z prezydentem Putinem to może przyjdzie mróz z Syberii

G
Gosc
23 kwietnia 2019, 13:57, Gość:

Stek bzdur!!!!!!

Proszę nie powielać takich bzdetów jak SMOG!!!!

Jeżeli podajecie wyłącznie dane dotyczące PM 2,5 i PM 10 - to dotyczy ZAPYLENIA, a nie żadnego SMOGU!!!

26 stycznia 2020, godz. 4.25 Smog widać gołym okiem nad Śródmieściem.Komin w oknie. Nie mamy czym oddychać po raz kolejny. Ludzie i zwierzęta umierają tutaj każdego dnia. Gratuluję wszystkim władzom braku wyobraźni i sumienia.

G
Gość
23 kwietnia 2019, 13:57, Gość:

Stek bzdur!!!!!!

Proszę nie powielać takich bzdetów jak SMOG!!!!

Jeżeli podajecie wyłącznie dane dotyczące PM 2,5 i PM 10 - to dotyczy ZAPYLENIA, a nie żadnego SMOGU!!!

Bredzisz.

G
Gość

Na Osiedlu Gaj w największym smogu ćwiczą na boisku młodzi chłopcy. Ich trenerzy chyba nigdy nie słyszeli o smogu. Kto planuje zajęcia sportowe w takich warunkach? Chyba dyletanci.

c
crum

To ze dzisiaj czy tydzien temu byly normy w porzadku nie znaczy ze nie mamy problemu na duzą skale. Najwieksze stezenia są w dużych aglomeracjach miejskich i narazie nie zapowiada sie na zmiane.. kontrole kontrolami ale co z tego ze nalożą kary jak ludzie nie maja kasy na zmiane ogrzewania. Gare zaplaca albo i nie i dalej beda palic czym palili a smog zostanie. Ja juz nie czekam na poprawe jakosci pwietrza. Kupilam dwa oczyszczacze Coway do mieszkania i dzieki nim mozemy oddychac pelna piersia bez obaw o zdrowie. Sprzet jest bardzo dobrej jakosci, ma certyfikat ECARF, łatwy w osbludze i tani w eksploatacji a do tego 5 lat gwarancji

G
Gość
23 kwietnia 2019, 13:57, Gość:

Stek bzdur!!!!!!

Proszę nie powielać takich bzdetów jak SMOG!!!!

Jeżeli podajecie wyłącznie dane dotyczące PM 2,5 i PM 10 - to dotyczy ZAPYLENIA, a nie żadnego SMOGU!!!

Nieprawda!

O
Obywatel

Jedynie solidny, radziecki mróz ze wschodu może uratować nasz kraj.

Musi przemrozić całą Polskę - od morza do Tatr.

Każdy Polak ma mieć siną skórę z zimna.

Minus 40 stopni rano, w dzień i nocą i półtora metra śniegu !

Tylko solidny mróz z Syberii uciszy ten ekobełkot i przywróci rozum Polakom.

J
Justa

Aby skutecznie rozpocząć walkę ze smogiem należy zacząć od kotła. Po pierwsze musi być ekologiczny i mieć niską emisję spalin. Po drugie paliwo... i sposób palenia. Ja wybrałam pellet. Używam go w kotle EEI PELLETS. Zamawiam ze strony https://pelleteo.pl/

Posiada on wszelkie certyfikaty, dostarczają pod dom.

G
Gość
23 września, 20:27, Gosc:

Każdy wie że smog powstał przez węgiel i stare kopciuchy ! Chyba czas pójść o krok dalej za nowoczesnością ! https://www.kostrzewa.com.pl/

odwal sie od węgla, z węglem przez 200 lat było spoko-*, z drewnem 5000lat było spoko.

problemem, sa palone meble z płyty wiórowej i butelki

oczywiście jak to nie jest jakiś gówno-węgiel zanieczyszczony metalami ciężkimi, ale takie złoża sa zidentyfikowane i nie eksploatowane już.

G
Gość

Weźcie ludzi nie straszcie,

emisja jest ciągle taka sama, tylko jak jest mgła, to trochę dłużej się utrzymuje w powietrzu, najcześciej do rana.

TO jest stała korelacja, co tylko słysze że norma w górę, patrzę za okno, patrzę na prognozę meteo i -> mgła .

całe lato samochody jeździły, Autobusy bez kontroli spalin przez ITD i powietrze było spoko.

A teraz nawet jeszcze na dobre nie zacza się sezon grzewczy, jeszcze mało smieci po melinach w piecach palą.

A normy wam skaczą, bo mgła...

Weźcie sobie metodologie tych pomiarów w d... wsadźcie i przestańcie ludzi straszyć.

G
Gość

Oczywiście jedynym celem tej pisaniny jest straszenie ludzi nieistniejącym problemem i skłócenie aby ważne rzeczy były niezauważalne...

G
Gość

Kamil z Big Brothera jest super, poustawiał wszystkich tam. Brawo. Ciebie tylko tam oglądam bo zawsze z tobą coś się dzieje. Reszta tamtych osób to nudni ludzie, nijacy, szarzy.

G
Gość

Redakcjo, nie zapominajcie, że najmocniejszy przekaz ma nagłówek i tytułowe zdjęcie. Jeśli 52% smogu wywołuje niska emisja, to czas wreszcie w roli złoczyńcy uczciwie obsadzać komin, a nie rurę wydechową.

G
Gość

Warto według mnie poruszyć nowatorskie sposoby walki ze smogiem. Ja, gdy jest duży smog zakładam po prostu maskę Broyx i nie mam problemów

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3