Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ślady dawnej, wielkiej Odry

Jarosław Garbacz
Infografika: Maciej Dudzik
Aż trudno uwierzyć, że rzeka we Wrocławiu płynęła kiedyś tam, gdzie dziś mieszkamy i spacerujemy

Druga co do wielkości rzeka w Polsce przepływa przez Wrocław na odcinku 26 km. Jej walory docenione zostały już w VII wieku, gdy nad Odrą zaczęło się rozwijać pierwsze osadnictwo. Dzisiejsze koryta rzeki niewiele mają wspólnego z tymi sprzed trzynastu wieków. Przez ten czas wielokrotnie zmieniały one położenie, a rzeka bieg. W miejscach, gdzie dawniej płynęła rzeka, powstały parki, zoo, a nawet stoją budynki.

O kształcie rzeki decydowało wiele czynników. Główny to rozbudowa miasta - wraz z zasiedlaniem kolejnych okolic rzeki, także jej nabrzeża zmieniały lokalizację. W XVII wieku wszystkie koryta Odry w obrębie miasta zostały włączone w system fortyfikacji. Wtedy w miejscu odnóg rzeki powstała miejska fosa, okalająca poszczególne umocnienia.

Od XIX wieku wielokorytowa Odra stała się jednak zagrożeniem dla rozwoju miasta. Urbaniści zdecydowali o zasypaniu wielu koryt i bocznych odnóg rzeki. Wraz z likwidacją fortyfikacji miejskich dzisiejszy kształt zyskała fosa. Z czasem w miejsce rzeki zakładano miejskie parki - jak w przypadku parku Szczytnickiego, zieleńce - park im. Stanisława Tołpy. Tereny dawnych rozlewisk przeznaczano pod zabudowę - m.in. Osobowice i Różanka. Pod koniec XIX wieku wyprowadzono żeglugę z centrum. Wtedy rolę drogi, którą przepływają statki, przejął współczesny kanał żeglugowy.

We Wrocławiu, szczególnie na wschodzie i północy miasta, do dzisiaj możemy spotkać wiele starorzeczy. Co ciekawe, w czasie większych wezbrań wody w latach 1736, 1785, 1813, 1854 i 1903 wody Odry, Widawy i Oławy płynęły jednym, wspólnym korytem. Pozostałością po powodziach jest wiele stawów i oczek wodnych rozsianych po polach i wsiach na wschodnich peryferiach stolicy Dolnego Śląska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto