Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skuteczne sposoby na opryszczkę

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Pęcherzyk w pobliżu ust to zwykle oznaka zakażenia wirusem opryszczki. Dowiedz się, jak pozbyć się wykwitów!

Mianem opryszczki określa się różne zakażenia opryszczkowe, choć w świadomości społecznej jest to nazwa przypadłości objawiającej się wykwitami w okolicy ust. Zmiany te są objawem opryszczki pospolitej, znanej także jako opryszczka zwykła. Ten typ opryszczki jest wywoływany przez wirus HSV1, natomiast wirus HSV2 odpowiada z reguły za opryszczkowe zakażenie narządów płciowych.

Czy zakażenie wirusem opryszczki można wyleczyć?

Współczesna medycyna nie dysponuje jeszcze lekiem, który usuwałby wirusa opryszczki z organizmu osoby zakażonej. Oznacza to, że po wystąpieniu objawów zakażenia dana osoba do końca życia będzie nosicielem tego wirusa i w razie wystąpienia sprzyjających okoliczności (infekcja bakteryjna, przemęczenie i osłabienie organizmu, stres, niedożywienie, wyziębienie, uraz w jamie ustnej, miesiączka, wystawienie na działanie silnych promieni słonecznych, ekstrakcja zęba) symptomy zakażenia mogą nawracać.

Po wystąpieniu objawów opryszczki warto udać się do lekarza, zwłaszcza gdy wykwity są obecne w okolicy narządów płciowych. W leczeniu zakażenia standardowo stosuje się maści o działaniu antywirusowym, które łagodzą przykre symptomy. Jeśli wykwity opryszczkowe pojawiły się wokół ust, istnieje szansa, że znikną samoistnie w ciągu około dziesięciu dni.

W leczeniu opryszczki dużą popularnością cieszą się domowe sposoby na pozbycie się nieestetycznych wykwitów:
przemywanie zmian skórnych wacikiem nasączonym mieszanką oliwy z oliwek oraz olejku z drzewa herbacianego – substancje te działają przeciwzapalnie i przyspieszają proces gojenia wykwitów opryszczkowych;
okłady z lodu – w krótkim czasie łagodzą świąd skóry towarzyszący wykwitom opryszczkowym.

Jak uchronić się przed nawrotem opryszczki?

Według danych szacunkowych z nawrotami opryszczki zmaga się aż 25% pacjentów. Ryzyko ponownego wystąpienia przykrych objawów zakażenia można na szczęście zmniejszyć z pomocą sprawdzonych działań profilaktycznych:

- Prowadź zdrowy tryb życia – wysypiaj się, jedz wartościowe produkty spożywcze, odstaw używki (papierosy, alkohol).
- Bądź aktywny fizycznie – regularna porcja ćwiczeń pomoże ci w rozładowaniu napięcia i tym samym zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnych wykwitów.
- Zadbaj o to, by w twoim jadłospisie nie zabrakło produktów bogatych w witaminę C, która – podobnie jak lizyna – zmniejsza tempo rozwoju wirusa opryszczki. Jedz owoce cytrusowe, czerwoną paprykę i dodawaj do zup natkę pietruszki.
- W upalne, słoneczne dni staraj się przebywać w cieniu.
- Przy mroźnej pogodzie ciepło się ubieraj, by nie doprowadzić do wyziębienia organizmu.
- Dbaj o siebie i słuchaj tego, co mówi twoje ciało – jeśli czujesz się zmęczony, odpocznij. Nie dopuść do sytuacji, w której przemęczenie da o sobie znać między innymi w postaci wykwitów opryszczkowych.
- Zacznij jeść surowy czosnek – już dwa ząbki czosnku dziennie wystarczą, by wzmocnić odporność organizmu i obniżyć aktywność wirusa opryszczki
- Pamiętaj, że wirus HSV może przenosić się z jednej części ciała na kolejne. Możesz tego uniknąć, myjąc dokładnie dłonie po dotknięciu zainfekowanego miejsca. Dla pewności zdezynfekuj ręce specjalnym płynem.

Zakażenie wirusem opryszczki może przytrafić się każdemu z nas, dlatego warto wiedzieć, jak poradzić sobie z nieestetycznymi wykwitami i zmniejszyć ryzyko ich ponownego wystąpienia.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto