Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skromna kamienica na dawnej pierzei patrycjuszy, czyli co kryje Rynek 3

Aleksandra Buba
Już niedługo kamienica będzie miała wyjątkowego strażnika
Już niedługo kamienica będzie miała wyjątkowego strażnika Piotr Wojnarowicz
Zachodnia pierzeja Rynku stanowiła niegdyś jedną z najbogatszych części Wrocławia. Ciąg biegnących nią kamienic należał do tak zwanego kwartału kupców. A kamienice zamieszkiwały rody, wśród których nie brakowało nie tylko bogatych kupców, ale także rajców miejskich i potężnych bankierów. Wśród patrycjuszowskich domostw, w których podejmowano monarchów, kamienica mieszcząca się pod adresem Rynek 3 wypada bardzo skromnie.

Kamienice staromiejskie budowano od połowy XIII w., ale już w XIV w. na wrocławskim Rynku bardzo szybko narastał poziom terenu. W wyniku tego procesu kamienice niejako "zapadały" się coraz głębiej pod ziemię i dlatego współcześnie dawne przyziemne kondygnacje gospodarcze stanowią wnętrza przepastnych piwnic. Na zachodniej pierzei Rynku należą one do najgłębszych.

Gdzie na rowery? Sprawdź u nas!

Krążą o nich rozmaite legendy, a jedna z nich mówi, że pod adresem Rynek 3 podobno znajduje się podziemne przejście, którym można dotrzeć do Ratusza. Co prawda znawca historii Wrocławia, dyrektor Muzeum Miejskiego Maciej Łagiewski, zaprzecza tym fantastycznym podaniom, ale do tej pory nie znaleźli się śmiałkowie, którzy spróbowaliby to sprawdzić.

Kamienicę wybudowano około 1580 roku. Tak jak wiele innych, powstała ona na bazie gotyckich murów. Szczytowy, czterokondygnacyjny budynek w niewielkim stopniu różni się od oryginału. Na zewnątrz uwagę zwracają przede wszystkim bogato rzeźbione, drewniane wrota z dekoracyjnymi okuciami. Wiodą one do sieni, w której koniecznie trzeba unieść głowę i przyjrzeć się sklepieniu ozdobionemu niderlandzką dekoracją sztukatorską w kształcie rozet przypominających kwiaty.

Zobacz nasz przewodnik po Dolnym Śląsku

Do XVIII w. na wysokości pierwszego piętra elewację kamienicy zdobił wykusz, podobny do tego na kamienicy Pod Złotym Psem. Jednak usunięto go w trakcie remontu. Dziś szczyt elewacji zdobią podwójne gzymsy, a pod oknami znajdują się dekoracyjne elementy nazywane lustrami. Dom stojący pod adresem Rynek 3 jest określany mianem manierystycznego z elementami klasycyzmu i jest podawany jako przykład przechodzenia architektury wrocławskich kamienic od renesansu włoskiego do niderlandzkiego manieryzmu.

Po wojnie - w 1956 r. - budynek został odrestaurowany. Zarządzający obecnie kamienicą Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Centrum zapowiada, że podejmie starania, by już w przyszłym roku rozpocząć remont jego elewacji i dachu.

Poznaj inne atrakcje Wrocławia

Niedawno pierwsze piętro kamienicy zostało połączone z sąsiadującym piętrem kamienicy Pod Złotym Orłem. W powstałym w ten sposób pomieszczeniu mieści się dziś jedna z sal Karczmy Lwowskiej. Na parterze budynku od lat mieści się sklep z upominkami i wrocławskimi pamiątkami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto