Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Siedziba Sił Powietrznych USA powstanie we Wrocławiu!

Redakcja
Podczas spotkania z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem (w poniedziałek, w Nowym Jorku) prezydent RP Andrzej Duda podpisał deklarację, z której wynika, w jakich miastach Polski powstaną bazy wojskowe USA. Na tej liście jest także Wrocław. Przeczytaj szczegóły

Deklaracja dotyczy pogłębiania współpracy obronnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi i w gruncie rzeczy jest uzupełnienie deklaracji podpisanej przez obu prezydentów 12 czerwca. Z dokumentu wynika, że część amerykańskich żołnierzy zostanie przeniesiona do Polski. Trump mówił także o tym, że przenoszone będą także jednostki wojskowe z innych krajów. Co więcej, to Polska ma pokryć koszty utworzenia infrastruktury związanej z rozlokowaniem amerykańskich sił w naszym kraju.

Lotnisko Wrocław-Strachowice wyznaczono na siedzibę bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

- Wybór tej i innych lokalizacji był dokonywany na podstawie szczegółowych, wspólnych z USA analiz, które brały pod uwagę szereg czynników, w tym operacyjne. Baza powstanie na terenie obecnie funkcjonującego portu lotniczego Wrocław-Strachowice. Naszym celem będzie maksymalne wykorzystanie istniejącej infrastruktury, jednak będą wymagane pewne inwestycje. Ich zakres oraz termin realizacji będzie wspólnie uzgodniony z USA. Szacunkowe koszty, jakie strona polska poniesie, będą doprecyzowane po ustaleniu szczegółów inwestycji. Wydatki zostaną rozłożone na kilka lat - informują przedstawiciele biura prasowego Ministerstwa Obrony Narodowej.

Jakie to mogą być inwestycje? Przypomnijmy, że do tej pory wojskowa baza logistyczna znajdująca się przy lotnisku Wrocław-Strachowice obsługiwała loty kontyngentu z Afganistanu czy Iraku. Przeniesienie tu amerykańskich żołnierzy wymagałoby - i tak też twierdzi ekspert ds. bezpieczeństwa i lotnictwa z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu - wzmocnienia tej bazy i jej rozbudowy. Na terenie wrocławskiej bazy logistycznej znajdują się bowiem stare hangary, które dotąd wystarczały na potrzeby polskiego wojska.

- Przy tego rodzaju przedsięwzięciu moglibyśmy liczyć na wydłużenie pasa startowego, a to byłaby bardzo dobra wiadomość także, a może przede wszystkim dla mieszkańców (to wspólny pas startowy dla wojska, jak i zwykłych lotów). Obecnie pas startowy ma 2500 metrów, a powinien mieć co najmniej 3000 - 3200 metrów. Dłuższy pas startowy jest potrzebny, bo do celów strategicznych Amerykanie wykorzystują duże samoloty, czyli byłyby to Galaxy C5 albo C17 Globmaster. Dłuższy pas startowy dałby nam możliwość wprowadzenia do oferty wrocławskiego lotniska bezpośrednich połączeń transatlantyckich. Moglibyśmy latać do Stanów Zjednoczonych, a przecież prezydent Trump mówi o zniesieniu wiz - komentuje dr Bogusław Węgliński, ekspert z zakresu systemu bezpieczeństwa, terroryzmu współczesnego i lotnictwa cywilnego z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. - Biorąc pod uwagę liczbę inwestycji z Korei, mogłoby powstać bezpośrednie połączenie do Korei czy do Chin. Niewątpliwie zwiększyłaby się też atrakcyjność Wrocławia dla lotów typu cargo. Tam jest miejsce na wydłużenie pasa startowego, ale nigdy nie było na to pieniędzy.

Czy utworzenie bazy wojskowej właśnie tutaj, we Wrocławiu, mogłoby być jakimś zagrożeniem w razie niebezpieczeństwa?

- Teoretycznie tak, bo lotnisko jest pierwszym celem w razie wojny. Tu jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że lotnisko tak czy owak byłoby takim celem - dodaje dr Węgliński. - Oczywiście, kiedy amerykańscy żołnierze przeniosą się do Wrocławia, to Stany na pewno zadbają o umieszczenie jakichś systemów czy tarcz antyrakietowych. Tyle że one są w stanie ochronić to jedno miejsce, a nie cały Wrocław.

Baza wojskowa powstanie nie tylko we Wrocławiu. Poznań wyznaczono na siedzibę Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego oraz grupy wsparcia na teatrze Sił Lądowych USA, a Drawsko Pomorskie na główną siedzibę Centrum Szkolenia Bojowego do wspólnego wykorzystania przez Siły Zbrojne Polski i Stanów Zjednoczonych. Z kolei w Łasku znajdzie się siedziba eskadry zdalnie sterowanych statków powietrznych Sił Powietrznych USA, w Powidzu będzie siedziba lotniczej brygady bojowej, batalionu bojowego wsparcia logistycznego oraz obiektu sił specjalnych, natomiast w Lublińcu siedziba kolejnego obiektu sił specjalnych. Do tej listy dołączyć może jeszcze jedno miasto, w którym miałaby powstać siedziba pancernej brygadowej grupy bojowej.

Podczas tego samego spotkania prezydent Donald Trump powiedział, że prawdopodobnie w najbliższym czasie zniesione zostaną wizy dla Polaków jadących do Stanów Zjednoczonych. Zniesienie wiz według amerykańskich przepisów jest możliwe dopiero wtedy, gdy odsetek odmów wizowych wyniesie mniej niż 3 procent i według nieoficjalnych danych to nastąpi jeszcze w tym roku, co oznacza, że pod koniec 2019 Polacy będą mogli latać do Stanów bez wiz. Prezydent Duda na konferencji w Nowym Jorku nie powiedział ani słowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto