Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sekrety marihuany

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Gazety Spliff i Soft Secrets opisują tajniki hodowania marihuany i różnych jej odmian.

Jak ustosunkowuje się do tego policja? Co sądzą wrocławianie na temat legalizacji „lżejszych narkotyków”? Jakie zdanie mają na ten temat sami dziennikarze wyżej wspomnianych gazet?

Gazetę Konopną Spliff można zdobyć we wrocławskim undergroundowym sklepie SQUAD, który znajduje się przy ulicy Świdnickiej. We Wrocławiu ostatnio pojawił się również magazyn Soft Secrets. W głosowaniu na miss tego czasopisma można wygrać darmowe nasiona. Obie gazety są bezpłatne.

Policja przymyka oko na sprawę twierdząc, że posiadanie konopi nie jest karalne.
_
- Niech ktoś wygra, to my pociągniemy ten temat. Sprawdzimy, co się dzieje z tymi nasionami dalej. Dopóki z nasionka nie powstanie roślina, to nie dochodzi do przestępstwa. Tu możemy mówić o luce w prawie, bo nikt nie zajął się samym posiadaniem nasion. Ja uważam, że takie gazety robią reklamę, ale nie chcę tu wypowiadać się w imieniu policji, bo my wykonujemy przede wszystkim czynności typowo operacyjne, polegające na zwalczaniu przestępczości narkotykowej – _wypowiada się dla redakcji MM naczelnik Sekcji do Walki z Przestępczością Narkotykową.

W czerwcowo-lipcowym numerze Spliffa opublikowano artykuł na temat hydroponiki, metody, za pomocą której można wyhodować skun, który jest jedną z wielu odmian marihuany. Palenie skuna powoduje bardzo silne uzależnienie. Pewnie dlatego magazyn Soft Secrets zastrzega sobie, że nie odpowiada za treści publikowanych ogłoszeń i reklam, co jednak przeczy dalszemu stwierdzeniu „Pismo nie zawiera treści promujących ani reklamujących marihuanę i pochodne, zaś jego tematyka dotyczy m.in. problematyki naukowej i zagadnień szkodliwości tych substancji.” Policja jednak zaprzecza, żeby takie publikacje mogły popularyzować zjawisko narkomanii.

- Bez odpowiednich warunków, to znaczy naświetlania, temperatury, podlewania, nie będzie właściwego stężenia THC. Mówimy o czymś, co może nie zaistnieć, co nie ma znamion przestępstwa. Trzeba byłoby ewentualnie powołać biegłego z dziedziny biologii, chemii czy botaniki, który by ewentualnie określił, czy takie instrukcje mogą służyć przy hodowaniu konopi. W każdej chwili dokonywanych jest teraz kilkadziesiąt transakcji narkotykowych. Jeżeli jeszcze mielibyśmy bardziej sprecyzowany ten temat, to na pewno zajęlibyśmy się sprawą. Tutaj akurat mamy wiele ważniejszych rzeczy niż zajmowanie się jakimiś broszurami. Codziennie zatrzymujemy sprawców przestępstw narkotykowych. Policjanci są od tego, żeby wycofywać z rynku narkotyki, które są rozprowadzane
– mówi dalej naczelnik Sekcji do Walki z Przestępczością Narkotykową.

Redaktorzy „Gazety Konopnej Spliff” twierdzą, że ich głównym celem jest redukcja szkodliwości narkomanii:

- Bez wątpienia przy dzisiejszych możliwościach zdobycia wiadomości na każdy niemal temat, chociażby internet stanowi znacznie poważniejsze zagrożenie od naszego czasopisma. Co wcale nie oznacza, że jest potrzeba wprowadzenia cenzury na wzór chiński. W moim prywatnym odczuciu największym zagrożeniem jest brak rzetelnej edukacji, bezmyślna promocja używek przez media, które często wprowadzają w błąd i roztaczają nad nimi zachęcającą aurę. Materiały prezentowane na łamach Gazety Konopnej są częścią programu redukcji szkód _– mówi Wojtek Skura, redaktor Gazety Konopnej Spliff - Nie chcę nikogo namawiać do legalizacji jakiejkolwiek używki, warto się jednak zastanowić, jakie skutki powoduje obecny stan rzeczy. Legalne konopie to podatki, które mogą znacznie wspomóc budżet państwa, to pieniądze, które w Polsce większa część z 3 mln obywateli płaci mafii. Mafia za to kupuje broń, płaci łapówki i dokonuje kolejnych przestępstw negatywnie wpływając na całe społeczeństwo. Niezależnie od tego, czy użytkownik mógłby sobie sam zasadzić (jak w Hiszpanii), czy kupić w sklepie (jak w Holandii), za każdym razem zyska budżet państwa. Bo kiedy coś jest nielegalne, jest bardziej opłacalne. _

Przeprowadziliśmy sondę wśród wrocławian. Okazało się, że jak w każdej kontrowersyjnej kwestii, zdania są podzielone. Duża część osób nie ma zdania na ten temat, starsi raczej są przeciwni legalizacji lekkich narkotyków, młodzież częściej twierdziła, że nie ma w tym nic złego.

_- Jestem przeciwko legalizacji narkotyków, bo to jest taka mała furtka, która otwiera jeszcze większe drzwi i wydaje mi się, że jest to niepotrzebn_e – mówi pani Małgorzata.

- To jest kwestia, nad którą trzeba by się poważnie zastanowić, rozważyć wszystkie za i przeciw. Ja osobiście nie mam nic przeciwko temu, ale wiadomo jak jest. Jeśli ludziom się czegoś zabrania, to i tak spróbują – mówi Damian.

W połowie sierpnia dolnośląscy policjanci zatrzymali kilkanaście osób podejrzanych o posiadanie środków odurzających w postaci marihuany, amfetaminy oraz tabletek ecstasy. Natomiast 16 sierpnia 2008 roku policjanci z Oddziału Prewencji Policji zatrzymali we Wrocławiu na terenie Starego Miasta i Krzyków pięciu mężczyzn w wieku od 18 do 23 lat, przy których znaleziono łącznie 51 porcji marihuany i 19 tabletek ecstasy. Do tego rodzaju zatrzymań dochodzi niemal codziennie. Na przykład 11 września zatrzymano z kolei dwie osoby, przy których znaleziono 60 porcji marihuany.

W ubiegłym roku ujawniono 11 dużych upraw. Wrocławska policja odzyskała z nich 40 kg narkotyków. Najpopularniejsze są w dalszym ciągu marihuana, w ślad za nią idą jednak pochodne metaamfetaminy, czyli na przykład tabletki ecstasy. W naszym województwie w zeszłym roku zatrzymano 1300 dealerów.

- W skali kraju Wrocław cały czas przoduje. Staramy się jednak działać również prewencyjnie. Przychodzimy do szkół, staramy się naświetlić problem narkomanii rodzicom. Ten problem zawsze dotyczy młodzieży. Nasze działania są skierowane więc na szkoły, puby, dyskoteki. Najwięcej jest tych osób do 25 roku życia – mówi mł. asp. Wojciech Wybraniec z Zespołu Prasowego Komendy Miejskiej Policji Wrocławia.

Rzeczywiście, na stronie Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu rodzice mogą zapoznać się ze slangiem narkotykowym.

Poniżej przedstawiamy synonimy kilku najpowszechniejszych narkotyków, które zostały również zaprezentowane na stronie komendy:

Amfetamina: Amfa, Dynamit, Dziwak, Królewska, Kryształ, No Sleep, Proszek, Przyspieszacz, Pyłek, Uppers, Śnieg, Woltów, Speed, Białe, Białko, Feta

Marihuana: Acapulco Gold, Chicago Greek, Doniczka, Gandzia, Gras, Ziele, Skręt, Maryśka, Trawa, Zioło, Maryha, Green, Pietruszka

Ekstazy: Tabletki, Piguły, Piksy, Tablety, Koła, Kółka

Haszysz: Afgan, African Black, Bombay Black, Czarne Maroko, Czerwony Afgan, Grant, Hasz, Czekolada, Plastelina, Kostka

Heroina: Biała Dama, Grzanie, Hera, Zourbie, Braun Sugar, Herbata

Sprawa jest trudna, gdyż same nasiona konopi nie mają substancji odurzających. Nasiona konopi siewnych znajdują się m.in. w pokarmie dla papug, natomiast w zupie będącej tradycyjną potrawą kuchni śląskiej wykorzystuje się zmielone nasiona. Mowa tu o siemieniotce, inaczej też zwanej konopiotką.

- Nasza gazeta pełni przede wszystkim funkcje informacyjne i publicystyczne. Większość treści publikowanych przeze mnie samego (jako freelancera) oraz kilku innych autorów ma charakter polityczny. Powołujemy się na wolność słowa; nie namawiamy do łamania prawa (jeśli już namawiamy, to tylko do działania na rzecz jego reformy) _– mówi Glutek, zajmujący się korektą w „Gazecie Konopnej Spliff” - Istnieje ogromna potrzeba szerokiej, rzetelnej informacji. Nie mamy wielkich pieniędzy ani możliwości oddziaływania na główny nurt opinii publicznej. Temat jest trudny i ważny, co najgorsze - uporczywie zamiatany pod dywan. Nasza jedyna broń to informacja. Uważam naszą gazetę za coś niezwykle potrzebnego i pożytecznego. Odrzucamy zarzuty propagowania narkomanii. Pełnimy funkcje publicystyczne oraz edukacyjne. _
Na temat zjawiska narkomanii rozmawialiśmy również z narkomanem przebywającym obecnie na terapii oraz mężczyzną, który taką terapię już przeszedł. Krótkiego wywiadu udzielił nam również Mikołaj Oleszczak, terapeuta w MONARZE (materiały video).

Trudno stwierdzić więc, co jest reklamą, a co jedynie źródłem informacji. Najwyraźniej wszystko zależy od punktu widzenia osoby, którą zapytamy o zdanie. Nie ulega jednak wątpliwości, że sprawy związane ze zjawiskiem narkomanii chyba zawsze będą budzić kontrowersje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto