Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Scrabble z Siódemką we Wrocławiu [wideo]

Michał Potocki
Michał Potocki
Dźiwanmukta jest w porządku, ale piratka już nie.

Scrabble nie są wiekową grą. Zostały wymyślone w 1931 roku w USA przez Alferda Buttsa. Jej sprzedaż rozpoczęto po zakończeniu drugiej wojny światowej. Polska Federacja Scrabble została zarejestrowana 13 lat temu.

- Zaczynałem przygodę ze scrabble'ami, przechodząc z rozwiązywania krzyżówek - mówi Tomek Suchanek. - Grę odkryłem w internecie. Można tu pokonać mistrza Polski, co w innych grach typu szachy czy brydż jest niemożliwe. Tutaj dochodzi jednak czynnik losowy. Strategii jest tyle, ilu graczy. Jedni wolą grać na zbitki, czyli kłaść słowa krótkie, blokujące planszę, inni stawiają na siódemki, czyli premie 50-punktowe. Są też osoby obliczające prawdopodobieństwo dolosowania potrzebnych płytek - wyjaśnia.

Zasady gry w scrabble

W grze próbują się już kilkuletnie dzieci. Do planszy o wymiarach 15x15 pól mogą zasiąść 2, 3 lub 4 osoby. Każda losuje z woreczka po siedem płytek z literami. W woreczku znajdują się, wśród stu płytek, dwa blanki, zwane popularnie mydłami, które zastępują każdą literę. Gracze kolejno układają wyrazy, które oprócz pierwszego słowa muszą wykorzystywać przynajmniej jedną literę znajdującego się już na stole wyrazu.

Litery mają przypisane punkty. Dodatkowo płytki układa się na polach premiowanych. Są premie dla pojedynczych płytek i całych wyrazów. Za wyłożenie wszystkich siedmiu płytek za jednym zamachem dostaje się dodatkowo premię 50 punktów. Gra kończy się, gdy jeden z graczy wyłoży wszystkie płytki, a woreczek będzie już pusty. Wygrywa osoba, która zgromadzi najwięcej punktów.

- Żeby sobie dobrze radzić w scrabble'ach potrzebna jest umiejętność przewidywania, obliczania szans swoich i przeciwnika oraz szczęście. Niemniej ważna jest też znajomość wielu słów - mówi Ziemowit Pazda. - Uroda gry polega na tym, że niekończenie ktoś, kto ułoży dłuższe słowo, wygrywa. Istotne jest również układanie liter o różnej punktacji na polach, które litery mnożą - wyjaśnia.

W grze możliwy jest remis. Na turniejach gra się po dwóch graczy na dystansie 12 rund. Za każdą partię uzyskuje się punkt. Małe punkty zdobyte w grze też są dopisywane i decydują o zwycięstwie w przypadku remisu w wygranych partiach.

W scrabble'ach ważny jest słownik
Scrabble dają dużo możliwości rozegrania partii i znajdowania słów. Dopuszczalne są słowa ze słownika języka polskiego będące hasłami podstawowymi lub znajdujące się w objaśnieniach do haseł. Dźiwanmukta jest w porządku, ale piratka już nie. Jeśli gracz ułoży słowo, co do którego istnienia inni mają wątpliwości, wtedy sprawdzane jest w słowniku. Jeśli go tam nie ma, ten kto je ułożył, zabiera swoje płytki z planszy i traci kolejkę.

scrabble we Wrocławiuscrabble

- Gram już 6 lat. Najfajniejsze w grze jest to, że jest bardzo emocjonalna - twierdzi Bogusław Szyszka, wiceprezes Stowarzyszenia Wrocławski Klub Scrabble "Siódemka". - Może się kojarzyć z klimatem szachistów, ale jest tu bardzo dużo emocji. Kiedyś pojawiła się plotka, że do słowników zostaną dodane nazwy własne, nic takiego się na szczęście nie stało. Przecież nie moglibyśmy co chwila dodawać do gry pseudonimów nowych gwiazdeczek pop. Zdarzają się śmieszne sytuacje. Mi kiedyś przeciwnik ułożył słowo "gawot", przy moim zdziwieniu powiedział: nie znasz tego starofrancuskiego tańca? - opowiada.

Scrabble a literaki

Scrabbliści grają często w literaki. Słownik w literakach dopuszcza słowa ze słowników nie PWN-owskich. Słownik scrabble'owy jest za to bardziej liberalny jeśli chodzi o odmianę słów. Scrabble są mniej popularne od literaków, choć kiedyś było inaczej. Jednak, gdy w internetowym serwisie scrabble'owym wprowadzono opłaty, internauci przerzucili się na literaki.

Minusem gry jest to, że ogranicza się do jednego języka, choć w mistrzostwach świata w scrabble'ach gra kilku Polaków. Obowiązującym językiem jest tam angielski.

W stolicy Dolnego Śląska od siedmiu lat istnieje Wrocławski Klub Scrabble "Siódemka". Gracze spotykają się we wtorki o godz. 17 i niedziele o godz. 15 w restauracji Los Cubanitos. Każdy może przyjść i spróbować swych sił.

- Poziom gry jest u nas wysoki i dużo nowych ludzi się zniechęca - mówi Marcin Radwański. - Przez klub przewinęło się ponad 200 osób w wieku od 6 lat do 80. Organizujemy turnieje ogólnopolskie 2-3 razy w roku. W zeszłym roku przy okazji V Mistrzostw Wrocławia w Scrabble odbył się turniej osobistości, gdzie grali m.in.: Grzegorz Miecugow i Marek Borowski. W środowisku scrabble'owym wrocławskie imprezy uważane są za jedne z najlepszych. w tym roku VI Mistrzostwa Wrocławia zaliczane do cyklu Grand Prix odbędą się we wrześniu - dodaje.

Chcesz przeczytać o ciekawej grze lub sporcie uprawianym we Wrocławiu? Może sam jesteś pasjonatem niszowej rozrywki, którą chciałbyś podzielić się na łamach naszego portalu? Czekamy na Wasze maile! Piszcie na adres: [email protected]. W tytule maila wpiszcie: "W co grają wrocławianie".


Inne artykułu z cyklu:
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto