Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ściany wrocławskich kamienic ożyją w ten weekend. Zobacz szczegóły

Redakcja
Rusza kolejna edycja Kinomuralu na Nadodrzu. Prace i animacje na ścianach budynków zaprezentuje blisko 50 artystów z całego świata. Oto szczegóły.

W ten weekend we Wrocławiu ściany kamienic ożyją obrazami. Już w sobotę, 19 września, podczas drugiej edycji „Kinomuralu na Nadodrzu”, na 5 ścianach kamienic zobaczymy prawie 90 prac 49 artystów z 16 krajów.

Obejrzymy filmy poklatkowe, rysunkowe i medytacyjne, dzieła abstrakcyjne, eksperymentalne i fabularne. Dzięki artystom z całego świata, między innymi ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, Chin, Niemiec, czy z Włoch, nadodrzańskie podwórka zamienią się w audiowizualny mikrokosmos ze sztuką w roli głównej.

- W tym roku pokażemy pełen przekrój przez różne rodzaje animacji, które rozbudzą najbardziej uśpioną wyobraźnię. Raz będzie to gra kolorem i kształtem, innym razem animacja 3D, którą wyświetlimy po raz pierwszy. Wrażenie trójwymiarowości sprawi, że będziemy dosłownie pochłonięci przez ścianę, przeniesiemy się na chwilę do innego świata - zapowiada Piotr Bartos, dyrektor artystyczny Kinomuralu.

Wśród twórców, których prace zobaczymy, jest Peter Burr, nowojorski artysta z Brooklynu. Zaprezentuje piękną w swej prostocie animację komputerową przypominającą czasy świetności Commodore C64. Burr opowie historię o człowieku, który spadając, wykonuje ewolucje, dzięki którym bohater staje się lekki jak ptak. Fanów abstrakcyjnych obrazów ucieszą prace meksykańskiego twórcy Esstro9 [E9]. Wenezuelska artystka Maria Constanza Ferreira zaprosi do przepięknego świata widzianego pod mikroskopem, zaś Rosjanin, Sasha Svirsky, podaruje widzom trochę dobrego humoru. Z kolei Jacke Fried, który ma na koncie m.in. zlecenia dla Netflixa, pokaże rozbudowane animacje rysunkowe, dla których punktem wyjścia będzie ludzka twarz. Fried tworzy swoje psychodeliczne obrazy z zastosowaniem atramentu, korektora, a nawet kawy. Swoje prace zaprezentują także młodzi twórcy z dwóch uczelni artystycznych – Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz amerykańskiej School of the Art Institute of Chicago.

Wstęp na imprezę jest wolny, ale organizatorzy przypominają o zachowywaniu bezpiecznego dystansu podczas spacerów po Nadodrzu, a także o noszeniu maseczek ochronnych. Ruchome murale będą wyświetlane symultanicznie na podwórkach wrocławskiego Nadodrza przy ulicy Paulińskiej i Rydygiera w godzinach 19:30 do 22:00. W tym roku w programie znalazła się też nowa sekcja – tuż po zmroku (od 19:30 do 20:00) na ścianie przy Paulińskiej 16 pojawi się „Dobranocka”, czyli ruchome murale dla najmłodszych.

Mapki z harmonogramem projekcji dostępne są na stronie Kinomuralu (www.kinomural.com). Schemat tegorocznej edycji prezentujemy na kolejnych slajdach wraz ze zdjęciami z zeszłorocznej edycji. Obejrzało ją ponad 10 tysięcy osób.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto