Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Samochód na ciekły azot - nowe dzieło studentów Politechniki Wrocławskiej (ZDJĘCIA)

Tomasz Szuchta
Fot. Przemysław Wronecki
Powstały na bazie fiata 126p bis prototyp miał premierę podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Maszyna o nazwie krioNgine nie wydziela spalin i może osiągnąć maksymalną prędkość 27 kilometrów na godzinę. Studenci Politechniki Wrocławskiej pracowali nad nią siedem miesięcy, a pomysły do projektu podsunął im prof. Maciej Chorowski.

- Pojazd działa na zasadzie podobnej do wodnej maszyny parowej, z tym, że tu niczego nie spalamy, a ciepło potrzebne do odparowania pozyskujemy z otoczenia - mówi Adam Tomasz Porębski, wiceprzewodniczący Koła Naukowego Skrzyneczka, które działa na Wydziale Mechaniczno - Energetycznym. - Zamiast wody wykorzystujemy ciekły azot, który ma temperaturę około -196 stopni Celsjusza -dodaje Porębski.

Jak wyjaśnił, azot w postaci płynnej trafia ze zbiornika ciśnieniowego do parownicy, w której jest ogrzewany i odparowywany do postaci gazowej. Następnie pod ciśnieniem i w temperaturze zbliżonej do temperatury otoczenia jest dostarczany do silnika pneumatycznego i tam rozprężany. W efekcie powstaje energia mechaniczna napędzająca pojazd.

- Dodatkowo w trakcie odparowania azotu uzyskujemy efekt chłodzenia otoczenia - tłumaczy wiceprzewodniczący koła. Zespół, który skonstruował prototyp z fiata 126 p bis, składa się z siedmiu studentów studiów zaocznych oraz jednego doktoranta. Projekt powstał przy wsparciu opiekuna Koła Naukowego Skrzyneczka dr. inż. Janusza Roguli.

Warto dodać, że to kolejny z wielu wynalazków studentów wrocławskiej uczelni. We wrześniu opatentowali oni specjalną magnetyczną tablicę na płyty muzyczne oraz filmowe. Dzięki niej użytkownik może znacznie zaoszczędzić miejsce w swoim domu, a także urozmaicić jego wystrój. Tablica posiada bowiem opcję nadrukowania na nią dowolnie wybranej grafiki. Sprzedaż produktu ma ruszyć niebawem. Na razie został on doceniony przez jury Poznańskich Dni Przedsiębiorczości 2012.

Politechnika Wrocławska jest pod względem liczby wynalazków wyjątkowa. Tylko w ostatnich pięciu latach jej studenci zgłosili prawie 600 patentów i jest to najlepszy wynik w całej Polsce. Wśród wynalazków opatentowanych przez wrocławską uczelnię jest m.in. fotel odporny na wybuchy. Młodym naukowcom udało się także usprawnienie wentylatorów w kopalniach KGHM.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto