MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Są pieniądze na program odnowy wsi

Marek Perzyńśki
Wrocław Pilotażowe projekty zagospodarowania wsi z dwóch podwrocławskich gmin: Kobierzyce i Wisznia Mała pokazano jako jedyne z Dolnego Śląska na specjalnej wystawie na Wydziale Inżynierii Kształtowania ...

Wrocław

Pilotażowe projekty zagospodarowania wsi z dwóch podwrocławskich gmin: Kobierzyce i Wisznia Mała pokazano jako jedyne z Dolnego Śląska na specjalnej wystawie na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji wrocławskiej Akademii Rolniczej.

Takie projekty to podstawa do ubiegania się o łatwe do zdobycia unijne fundusze na ten cel. O dziwo ani wystawą, ani najwyraźniej pieniędzmi nie byli zainteresowani wójtowie tych gmin, którzy nie pojawili się na jej otwarciu. Prezbyli za to licznie włodarze innych dolnośląkich i opolskich gmin.

Dr Irena Niedźwiecka-Filipiak, opiekunka studentów architektury krajobrazu III roku, którzy wykonali projekty, nie kryła żalu. Studenci wykonali projekty za własne pieniądze. Powstały w ramach pilotażu. Uczelnia ma nadzieję, że zaproszą ich gminy z Dolnego Śląska, bo studenci muszą gdzieś realizować prace semestralne i dyplomowe.

Studentów zaprosi Kazimierz Gawron, wójt gminy Bolesławiec. - Będą bardzo przydatni przy sporządzaniu planu zagospodarowania naszych wsi – twierdzi. Osobiście sfotografował wczoraj większość wystawionych planów.
Gremialnie pojawili się wójtowie z Opolskiego, w którym studenci realizują plany zagospodarowania wsi od 1997 r. Taki plan może być podstawą do występowania o pieniądze unijne.

Program odnowy wsi realizowany jest w Niemczech od wielu lat. Z wielkim powodzeniem. Pieniądze płyną szeroką rzeką.

- Ale tam nie ma ściśle określonej stawki, którą można wydać na realizację jednego projektu – zastrzega Maria Krzeszowska, kierownik Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego, która wczoraj zachęcała samorządowców, żeby zechcieli z niego skorzystać. Na Opolszczyźnie wrocławscy studenci zrealizowali już plany dla kilkudziesięciu wsi.

Ile dla wsi

80 procent dotacji z Unii Europaejskiej ale nie więcej niż 450 tys. zł można dostać na realizację programu w jednej wsi. Pieniądze z unijnego programu trzeba wydać w ciągu trzech lat. Mieszkańcy wsi mogą za to wyremontować zabytki, zrobić nowe place zabaw, boiska, itp. Program musi mieć akceptację społeczności wiejskiej. Potem akceptuje go rada sołecka, a na końcu gminna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niezdana matura to nie koniec świata. Sprawdź kiedy poprawka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto