Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzygacze trafiły na most Pomorski we Wrocławiu. Historyczne smoki będą ziać wodą [ZDJĘCIA]

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Rzygacze na moście Pomorskim Południowym mogą przypominać nieco wilka znanego z wiedźmińskiego medalionu. Jednak zaprzecza temu ich projektant: Elementy te nigdy nie czerpały inspiracji z "Wiedźmina" - mówi. A według Was do czego są podobne? Smok czy wilk? Zobaczcie na zdjęciach, jak prezentują się nowości na moście Pomorskim
Rzygacze na moście Pomorskim Południowym mogą przypominać nieco wilka znanego z wiedźmińskiego medalionu. Jednak zaprzecza temu ich projektant: Elementy te nigdy nie czerpały inspiracji z "Wiedźmina" - mówi. A według Was do czego są podobne? Smok czy wilk? Zobaczcie na zdjęciach, jak prezentują się nowości na moście Pomorskim Paweł Relikowski / Polska Press
Cztery ozdobne rzygacze odprowadzające wodę z rynien zostały zamontowane na wieżyczkach zabytkowego mostu Pomorskiego Południowego. Ich autorem jest wrocławska firma, znana m.in. z kooperacji z superprodukcją HBO "Gra o Tron".

Rzygacz, czyli ozdobne zakończenie rynny dachowej będzie szczególnie efektownie prezentował się podczas deszczu. Wtedy smoki mostu Pomorskiego będą "ziać" z pyska wodą, co stanowi wyjątkowy widok. Wykonane przy współpracy z konserwatorem zabytków zdobienia zamontowane zostały na rurze spustowej, odprowadzającej wodę z dachu.

Za produkcję rzygaczy odpowiedzialna jest wrocławska pracownia metaloplastyczna Rextorn. Wcześniej firma wykonała m.in. replikę smoczego jaja Daenerys z produkcji telewizyjnej "Game of Thrones" ("Gra o Tron"). Jajo służyło do promocji serialu i jeździło wraz z aktorami, pomagając lansować ekranizację książki. W ramach programu #ForTheThrone, aby uczcić ostatni sezon "Gry o Tron" HBO zapytało 18 pracowni na świecie o wykonanie wybranej repliki artefaktu ze świata Westeros. Prośba trafiła też do twórców z Wrocławia, którzy zdecydowali się na złotą rękę Jaimego Lannistera. Innym słynnym wyrobem firmy jest medalion "Wiedźmina", który został wykonany na prywatny użytek Rextorn.

Rzygacze na moście Pomorskim Południowym mogą właśnie przypominać nieco wilka znanego z wiedźmińskiego medalionu. Jednak ich projektant, dr inż. arch. Marcin Jarosz stanowczo zaprzecza, aby ozdoby były inspirowane twórczością Sapkowskiego.

- Zgodnie z projektem remontu i renowacji mostu, zaprojektowano przedstawienia smoczych głów, jako przywołanie historycznego rozwiązania, które można dostrzec na archiwalnych fotografiach, stanowiących ikonografię do projektu. Elementy te nigdy nie czerpały inspiracji z "Wiedźmina". Zostały one indywidualnie zaprojektowane, a rysunki detalu są fragmentem opracowania projektu wykonawczego - mówi nam dr inż. arch. Marcin Jarosz, współautor wraz z mgr. inż. arch. Józefem Cempą projektu rzygaczy.

Mosty Pomorskie pięknieją z dnia na dzień. Przypomnijmy, że w ramach ich kompletnego remontu niedawno zostały zamontowane odrestaurowane maszkarony:

Oraz świetnie prezentujące się latarnie:

Teraz, oprócz instalacji rzygaczy, na jezdni mostu Pomorskiego Południowego układana jest pierwsza warstwa asfaltu. Montowane są też kolejne elementy balustrady po wschodniej stronie mostu.

W ramach inwestycji, kompletnej renowacji zostały poddane trzy mosty Pomorskie: Północny, Środkowy i Południowy oraz ulice w obrębie przepraw. Najbardziej widowiskowy efekt jest na zabytkowym moście Południowym, z którego zdjęto rurę ciepłowniczą. Koszt to blisko 70 mln zł, a termin wykonania prac to marzec 2023 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rzygacze trafiły na most Pomorski we Wrocławiu. Historyczne smoki będą ziać wodą [ZDJĘCIA] - Gazeta Wrocławska

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto