Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzeźby Henry'ego Moore'a we wrocławskim Pawilonie Czterech Kopuł. Można już zwiedzać wystawę

Małgorzata Matuszewska
Fundacja Henry' ego Moore'a
Wystawę "Moc natury. Henry Moore w Polsce" można oglądać od soboty (30 września) do 20 stycznia w Pawilonie Czterech Kopuł, oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Od soboty w Pawilonie Czterech Kopuł można oglądać wystawę jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku.
„Moc natury. Henry Moore w Polsce” to wystawa rzeźb brytyjskiego artysty, zmarłego w 1986 roku. – Jego wkład w sztukę światową jest bezdyskusyjny – uważa Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego (Pawilon jest jego oddziałem). Na wystawie są 23 prace powstałe w czasie 50. lat twórczości Moore’a. Wśród nich wielkoformatowe rzeźby plenerowe, wykonane z brązu. Ilustrują najważniejsze tematy twórczości: spoczywające postacie, formy zewnętrzne/wewnętrzne, macierzyństwo, zwierzęta.
Rzeźbiarz odegrał ogromną rolę w sztuce europejskiej. Jego dzieła, których tematem była pojedyncza postać ludzka i zwierzęca (lub ich grupa) traktowana w sposób monumentalny i w syntetycznej formie, uchodzą dziś za klasykę XX-wiecznej rzeźby.
Prace Moore'a zostaną zaprezentowane we Wrocławiu po prawie 60 latach. – Ekspozycja to hołd dla tego artysty. W jego realizacjach można podziwiać to, co jest kwintesencją i istotą uniwersalnego, a przy tym ponadczasowego dzieła rzeźbiarskiego. To on odkrywa kształty, łagodne przejścia pomiędzy formą wklęsłą i wypukłą, bezwzględny szacunek dla praw natury, która jest dla Moore'a niedościgłym wzorem. Piękno zastygłe w jakże trwałym materiale rzeźbiarskim. Ideał poprzedniego stulecia – mówi Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego.
Wystawa jest organizowana we współpracy z Fundacją Henry'ego Moore'a w Herfordshire (Wlk. Brytania), była już pokazywana w innej formie w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, z Wrocławia pojedzie do Muzeum Narodowego w Krakowie. Pawilon Czterech Kopuł mieści się przy ul. Wystawowej.
Prace na zdjęciach:
– „Knife Edge Two Piece 1962-65” (LH 516 cast 0); fot. Jonty Wilde / Copyright: The Henry Moore Foundation
– Moore z „Knife Edge Two Piece” w Perry Green, 1967; fot. John Hedgecoe / Copyright: The Henry Moore Foundation
– Moore w swojej pracowni rzeźby, Perry Green, 1968; fot. John Hedgecoe / Copyright: The Henry Moore Foundation
– „Working Model for Upright Internal/External Form”, 1951; fot. Henry Moore Archive / Copyright: The Henry Moore Foundation
– „Animal Head” 1951; fot. Michael Phipps / Copyright: The Henry Moore Foundation
– „Working Model for Seated Figure: Arms Outstretched”, 1960; fot. Anita Feldman / Copyright: The Henry Moore Foundation
– „Animal Turned Head”, 1983; fot. Menor / Copyright: The Henry Moore Foundation
– „Working Model for Mother and Child: Hood”, 1982; fot. Henry Moore Archive / Copyright: The Henry Moore Foundation

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rzeźby Henry'ego Moore'a we wrocławskim Pawilonie Czterech Kopuł. Można już zwiedzać wystawę - Wrocław Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto