Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rynek się uspokoił

Mariusz Krysiak
Ceny mieszkań nie będą już tak dynamicznie rosły. Deweloperzy raczej przestaną grać na wzrost cen i skupią się na obronie obecnego ich poziomu. Zyskają klienci, bo już niedługo przestaną kupować przysłowiowego ...

Ceny mieszkań nie będą już tak dynamicznie rosły. Deweloperzy raczej przestaną grać na wzrost cen i skupią się na obronie obecnego ich poziomu. Zyskają klienci, bo już niedługo przestaną kupować przysłowiowego „kota w worku”.

Co mówią statystyki
– Popyt znacząco się uspokoił. Klienci o wiele dłużej się zastanawiają, nim podejmą decyzję o zakupie mieszkania – mówi Krzysztof Sokalski z Open Finance.
Jak pokazują najnowsze statystyki, ceny nowych lokali w stolicy Dolnego Śląska spadły w czerwcu, w porównaniu do poprzedniego miesiąca, o ponad 5 proc. W średnim terminie mamy jednak wciąż tendencję wzrostową.
Wciąż niewielu deweloperów decyduje się na sprzedawanie mieszkań poniżej ceny oferowanej.
– Upusty są stosowane wtedy, kiedy na przykład płacimy z góry całą kwotę – mówi Sokalski.
– Poza tym sprzedawca częściej decyduje się obniżyć cenę w przypadku większego metrażu. Nawet o 10 proc. Jednak wynegocjowanie upustu nie jest takie proste – wyjaśnia Bogusław Półtorak, analityk portalu Bankier.pl. Według obu ekspertów należy spodziewać się uspokojenia sytuacji na rynku, a nawet pewnych pozytywnych zmian.
– Najważniejsza to ta, że klient nie będzie kupował mieszkania, jeszcze zanim powstanie i to już za rok-dwa – przekonuje Półtorak.

Banki dla nieruchomości
W Polsce nie powinniśmy się również obawiać, że klienci nagle przestaną zaciągać kredyty hipoteczne lub będą mieli problemy z ich spłatą. – Średnie wynagrodzenie systematycznie i dynamicznie rośnie, co zwiększa zdolność kredytową – mówi Sokalski. Jednak każdy kij ma dwa końce. – Wzrost wynagrodzeń to większa presja inflacyjna i rosnące stopy procentowe, a więc droższe złotówkowe kredyty – dodaje Półtorak. Każdy kredyt zaciągany w walucie obcej niesie za sobą ryzyko kursowe.
– Wydarzenia na światowych rynkach finansowych, które obserwujemy w ostatnim okresie, nie wpłynęły znacząco na kurs franka szwajcarskiego, a to w nim Polacy najchętniej zaciągają kredyty – mówi Sokalski. Ryzyko więc jest, ale nie aż takie duże.
Na rynek wchodzą też nowe produkty bankowe skierowane do nabywców mieszkań. – Na przykład pojawiły się kredyty potocznie zwany drugą hipoteką, który umożliwi wykończenie mieszkania. Są przeznaczone dla osób, które już spłacają mieszkaniową pożyczkę – wymienia Sokalski.
Wkrótce na nasz rynek z pewnością wejdzie tzw. odwrócona hipoteka, a więc produkt skierowany do kogoś, kto chce sprzedać mieszkanie, ale np. po trzydziestu latach. Wtedy bank przez ustalony okres wypłaca w ratach należności i po tym okresie staje się właścicielem mieszkania.

Średnia cena za metr kwadratowy
Miasto Czerwiec 2007 Maj 2007 Zmiana proc.
Wrocław

7285 7720 - 5,63
Warszawa 8133 8090 0,53
Kraków

7990 7993 -0,04
Katowice 4892 4800 1,92
źródło: redNet Consulting

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto