Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

RYNEK PRACY: Dzięki unijnym pieniądzom powstanie na Dolnym Śląsku dziewięć Młodzieżowych Centrów Kariery i dwa biura pośrednictwa pracy

Monika Szymańska
Z pomocy wrocławskiego Ochotniczego Hufca Pracy skorzystało w tym roku 2000 osób poszukujących pomocy w wyborze kariery lub zatrudnienia
Z pomocy wrocławskiego Ochotniczego Hufca Pracy skorzystało w tym roku 2000 osób poszukujących pomocy w wyborze kariery lub zatrudnienia fot. OHP
Szukasz zatrudnienia lub chcesz sobie dorobić? Zwróć się do Ochotniczego Hufca Pracy, działające przy nim Centra Edukacji i Pracy Młodzieży cieszą się wśród młodych z naszego regionu dużym zainteresowaniem.

- Odgrywamy ważną rolę w wyborze zawodu, planowaniu drogi kształcenia i kariery zawodowej, prowadzimy poradnictwo zawodowe oraz pośrednictwo pracy, a w Centrum Edukacji działają: Młodzieżowe Biuro Pracy, Kluby Pracy, Mobilne Centrum Informacji Zawodowej i Młodzieżowe Centrum Kariery - wylicza Ewa Grzywacz, dyrektor CEiPM OHP we Wrocławiu.

Na internetowej stronie Centrum działa wyszukiwarka ofert pracy, większość z nich to praca dorywcza dla młodych chcących sobie dorobić.
Z usług Młodzieżowego Biura Pracy OHP we Wrocławiu korzysta przeważnie młodzież ucząca się (począwszy od gimnazjów, a skończywszy na uczelniach wyższych), a także osoby bezrobotne poszukujące pracy. W ciągu roku można było znaleźć zatrudnienie jako kolporter ulotek, konsultant telefoniczny, hostessa, prezenter produktów, plakaciarz, asystent archiwizacji dokumentów, konsultant kosmetyczny, kasjer, agent ochrony, inwentaryzator, serwisant, pracownik restauracji, dostawca pizzy, kelnerka czy pakowacz.

W tym roku pracę w ten sposób otrzymało kilkaset osób. Zazwyczaj pracodawcy podpisują z młodymi ludźmi umowy-zlecenie lub umowy o dzieło. Preferowane są stawki godzinowe, które wahają się pomiędzy 8 a 15 złotych brutto za godzinę. Do OHP zwracają się jednak nie tylko młodzi, często pracy szukają również osoby przez dłuższy czas pozostające bez zatrudnienia.

Wśród możliwości dla bezrobotnych znaleźć można było oferty zatrudnienia na stanowiskach nie tylko pracowników fizycznych, takich jak: instalator, blacharz, mechanik, serwisant, elektromechanik, ślusarz, pracownik fizyczny, ale były także oferty dla sekretarki, przedstawiciela handlowego, pracownika biurowego, asystenta ds. rekrutacji i kadr. Pomimo że liczba osób zainteresowanych pracą nie zmalała, bo z pomocy OHP skorzystało w tym roku ponad 2000 osób, to w porównaniu z rokiem ubiegłym o połowę zmniejszyła się liczba ofert pracy.

- Z danych Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu wynika, że w powiecie grodzkim za trzy kwartały zarejestrowanych jest 1400 osób w przedziale wiekowym od 18. do 24. roku życia, (w tym 853 kobiety) co stanowi 9,6 procent ogółu zarejestrowanych. Naszym zadaniem jest jednak dotrzeć do osób młodych, niezarejestrowanych, bez wykształcenia i kwalifikacji - wyjaśnia Grzywacz. - Aby pomóc tym najbardziej zagrożonym społecznym wykluczeniem, chcielibyśmy nawiązać także kontakty z poradniami socjoterapeutycznymi, ośrodkami Monaru, klubami samotnej matki i stowarzyszeniami pomocy dla bezrobotnych - tłumaczy dyrektorka CEiPM.

OHP pośredniczy także w wyjazdach zagranicznych, głównie do Niemiec. Osoby chcące wyjechać do pracy otrzymują wtedy umowę o pracę, jak i zezwolenie na pracę od niemieckiego urzędu zatrudnienia. Wynagrodzenie w przypadku takich wyjazdów waha się pomiędzy 800 a 1300 euro za miesiąc.
Centrum, oprócz tego, że pośredniczy w poszukiwaniu pracy, od ponad pięciu lat prowadzi program Mobilne Centrum Informacji Zawodowej.
- Cieszy się on w dalszym ciągu dużym zainteresowaniem zarówno ze strony dyrektorów szkół, nauczycieli, jak i uczniów.

Potwierdzają to liczne wyjazdy do placówek we Wrocławiu i okolicy, gdzie doradcy zawodowi prowadzą zajęcia grupowe i indywidualne z poradnictwa i orientacji zawodowej, wszystko to, oczywiście, bezpłatnie - podkreśla Ewa Grzywacz.
- Mobilne Centra docierają głównie tam, gdzie młodzież ma utrudniony dostęp do poradnictwa zawodowego, na wsiach i w małych miejscowościach - dodaje.
Dzięki unijnym pieniądzom OHP już niebawem otworzy na Dolnym Śląsku dziewięć Młodzieżowych Centrów Kariery i dwa punkty pośrednictwa pracy, w tym 30 listopada w Jelczu-Laskowicach i w grudniu w Brzegu Dolnym.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: RYNEK PRACY: Dzięki unijnym pieniądzom powstanie na Dolnym Śląsku dziewięć Młodzieżowych Centrów Kariery i dwa biura pośrednictwa pracy - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto