Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rynek 22 - dom, gdzie niegdyś warzono piwo

Aleksandra Buba
W podwórzu Rynku 22 w XIV wieku mieścił się lokalny browar
W podwórzu Rynku 22 w XIV wieku mieścił się lokalny browar Fot. Janusz Wójtowicz
Trudno byłoby wyobrazić sobie miasto bez karczmy, a jeszcze trudniej karczmę bez piwa. O tym, jak ważny był ten złocisty trunek w dawnym Wrocławiu, najlepiej świadczy tzw. wojna piwna, która miała miejsce w naszym mieście pod koniec XIV wieku.

Zaczęło się od tego, że w 1380 r. rada miejska skonfiskowała zakazane wówczas we Wrocławiu ze względu na uprzywilejowanie lokalnego trunku piwo świdnickie, które na Boże Narodzenie książę legnicki Rupert wysłał dziekanowi katedralnemu, a zarazem swemu bratu Henrykowi. W konflikt włączył się sam król Wacław IV, a skończyło się na tym, że wrocławscy kanonicy od tamtej pory mogli warzyć i sprowadzać piwo tylko na własne potrzeby.

Co ma jednak piwo do kamienicy? Otóż wiele, bowiem XVI i XVII wiek były dla Wrocławia złotym okresem karczmarstwa, a w domu Pod Złotym Dzbanem, czyli w Rynku 22, od 1519 r. mieścił się browar, który zaopatrywał w piwo najsłynniejszą karczmę w mieście - Piwnicę Świdnicką.

Choć dziś to rzecz niewiarygodna, cech karczmarzy był w XV wieku jednym z najważniejszych w mieście, a wśród jego członków nie brakowało radców i ławników miejskich. Stąd nic dziwnego w fakcie, że to rada miejska w 1500 roku założyła przy ul. Kotlarskiej browar, który miał zaopatrywać w piwo Piwnicę Świdnicką. Jednak ze względu na trudności w transportowaniu trunku, browar przeniesiono dokładnie naprzeciwko lokalu, czyli do domu Pod Złotym Dzbanem. By usprawnić transport z karczmą, połączono ją z kamienicą podziemnym korytarzem, który zachował się do dziś.

ZOBACZ, GDZIE ZJESZ COŚ DOBREGO

Współczesny dom pod adresem Rynek 22 jest odwzorowaniem klasycystycznej kamienicy, która została rozebrana w 1900 roku. Już w dwa lata później na jej miejscu stanął secesyjny dom handlowy Klausner. Co ciekawe, w latach 30. XX wieku na parterze domu handlowego mieściła się lodziarnia, a dziś mieści się tu kawiarnia Pod Złotym Dzbanem.

Zwracając uwagę na architektoniczne walory budynku, warto wcześniej przyjrzeć się Rynkowi 16. Podobieństwo obydwu kamienic jest uderzające. Jako jedyne na południowej pierzei utrzymane są w klasycystycznym stylu, obydwie mają cztery kondygnacje i czteroosiowy układ okien, okna pierwszego piętra zdobią trójkątne naczółki, a dodatkowo podobieństwo podkreśla żółty kolor obydwu kamienic.

**Sprawdź w

KALENDARZU IMPREZ

, co dzieje się w mieście**

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto