Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rynek 12: Od domu handlowego, przez MPK, do banku i kawiarni

Aleksandra Buba
Rynek 12 - kamienica łącząca południową pierzeję z placem Solnym liczy sobie zaledwie 100 lat
Rynek 12 - kamienica łącząca południową pierzeję z placem Solnym liczy sobie zaledwie 100 lat Tomasz Hołod
Patrząc na kamienicę nr 12, łączącą południową pierzeję Rynku z placem Solnym, trudno nie ulec iluzji, że jej rodowód sięga o wiele dalej niż początek XX wieku. A jednak nie jest ona wcale kamienicą mieszczańską, a jednym z sześciu domów handlowych, które powstały na południowej pierzei Rynku na początku XX stulecia. W 2004 r. budynek obchodził swoje setne urodziny i z tej okazji spotkał go niemały prezent - w sto lat po jego wybudowaniu nowy właściciel przeprowadził gruntowny remont, którego efekty dziś możemy podziwiać.

Wiadomo, że stojącą wcześniej pod adresem Rynek 12 gotycką kamienicę w 1570 roku przebudowano w stylu renesansowym, a po 1715 r. w stylu barokowym. Do dziś z dawnego budynku zachował się jedynie portal, który podczas rozbiórki w 1904 r. przeniesiono na ul. Biskupią 11. Właśnie w tym roku posesję zakupiła firma Philippi & Co., specjalizująca się w sprzedaży wina.

Poznaj inne atrakcje Wrocławia

Autorem projektu domu handlowego był Robert Hönsch, a budynek wzniesiono jeszcze w 1904 roku. Jego całkowita powierzchnia wynosi 2548,12 mkw. W pierwotnym projekcie parter i pierwsze piętro przeznaczono dla sześciu sklepów, a każdy z nich miał osobne wejście. Dodatkowo trzy najbardziej okazałe wyposażono w wewnętrzne, kręte schody prowadzące na piętro. Z kolei do biur zajmujących pozostałe trzy piętra wchodziło się tak jak dziś, od strony pl. Solnego. W domu handlowym Philippi z pewnością zaopatrywali się wrocławscy dżentelmeni, bo na początku XX stulecia mieściły się tu firmy sprzedające konfekcję męską i wyroby tytoniowe.

ZWIEDŹ ZAMKI I PAŁACE DOLNEGO ŚLĄSKA

W czasie wojny budynek uległ poważnym zniszczeniom, a odbudowując go po 1945 roku, zmieniono jego elewację poprzez nadanie wszystkim oknom prostokątnego kształtu. Dziś jednak trudno sobie o tym przypomnieć, bo w trakcie trwającego od 2004 do 2006 roku remontu na parterze i pierwszym piętrze przywrócono duże witryny i okna zwieńczone łukami odcinkowymi. Ponadto dodanie elewacji intensywnego czerwonego koloru i ozdobienie jej złoconymi sztukateriami bez wątpienia podkreśliło neobarokowy charakter budynku. Dzięki temu, choć wydawałoby się, że pięciokondygnacyjny budynek będzie kolidował z okolicznymi kamienicami, Rynek 12 ani nie przytłacza ich swoją wysokością, ani nie odbiega stylistyką od zabytkowej zabudowy najważniejszego placu miasta.

Od 1948 do 2004 r. kamienica była siedzibą dyrekcji Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. - W rozległym budynku MPK oprócz biur miało także bibliotekę, klub, w którym odbywały się imprezy pracownicze, a także siedzibę PTTK. W czasach PRL-u był tu również ośrodek kultury dla pracowników, a nawet izba pamięci PZPR - opowiada rzecznik MPK Janusz Krzeszowski. Jak pracownicy MPK wspominają swoją byłą siedzibę? - Wszystkim podobały się widoki z okien i sąsiedztwo centrum. Tam, jak mówią starsi pracownicy, czuło się, że jesteśmy w sercu i jesteśmy sercem miasta. Teraz mamy bardziej kameralne i nowocześniejsze biuro przy ul. Prusa, ale nadal wspomina się tamte czasy z dużą sympatią - dodaje Janusz Krzeszowski.

JEŹDZISZ ROWEREM? SPRAWDŹ TRASY ROWEROWE NA DOLNYM ŚLĄSKU

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto