Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęła się rekrutacja do szkół średnich we Wrocławiu [TERMINY, ZASADY]

Redakcja
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne 123rf
W stolicy Dolnego Śląska nabór jest prowadzony do 35 szkół i zespołów szkół ponadpodstawowych: liceów, techników i szkół branżowych (dawnych zawodówek). Ze względu na epidemię koronawirusa, nabór przebiega według zmienionego harmonogramu. O szczegółach przeczytacie poniżej.

Uczniowie mogą wybrać we Wrocławiu m.in. klasę programistyczną, przyrodniczą, teatralną, aktorską, uczyć się zawodu cukiernika, blacharza, dekarza, fryzjera, mechatronika czy montera zabudowy. Po szkole średniej można zyskać także tytuł technika chłodnictwa i klimatyzacji, elektryka, technika fotografii i multimediów czy geodety.

Dla chętnych przygotowano ponad 6,5 tysiąca miejsc (obecnie uczniów klas ósmych wrocławskich szkołach jest ok. 4,7 tys., jednak do naszych szkół rekrutuje się także uczniowie spoza Wrocławia, a część wrocławskich ósmoklasistów wybiera szkoły poza stolicą Dolnego Śląska).

Harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych

Od 15 czerwca do 10 lipca należy w systemie rekrutacji elektronicznej złożyć wniosek o przyjęcie do szkoły, który będzie można w późniejszym czasie uzupełnić o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej (w dniach 26 czerwca - 10 lipca) oraz informacje o wynikach egzaminu ósmoklasisty (w dniach 31 lipca - 4 sierpnia).

Od 15 do 22 czerwca można składać wnioski o przyjęcie m.in. do klas międzynarodowych, dwujęzycznych, wojskowych czy sportowych. Dodatkowe sprawdziany uzdolnień i kompetencji do tych oddziałów będą prowadzone między 23 czerwca a 7 lipca. Listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych zostaną podane do wiadomości 19 sierpnia. W tym roku, ze względu na krótki czas nie będzie prowadzony dodatkowy nabór.

Rekrutacja w internecie

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych odbywa się na stronie internetowej

rekrutacje.edu.wroclaw.pl

Za pośrednictwem systemu logują się zarówno uczniowie z wrocławskich szkół podstawowych posiadający login i hasło (uzyskany ze szkół „macierzystych”), jak i pozostali uczniowie, którzy w celu zalogowania się i rekrutowania wpisują nr PESEL. Po zalogowaniu się należy wpisać dane kandydata i rodziców, wybrać z listy maksymalnie 6 szkół (ale dowolna liczbę oddziałów w każdej szkole), ustalić preferencje czyli uszeregować wybrane szkoły w kolejności od najważniejszej do najmniej ważnej. W kolejnych etapach należy uzupełniać wnioski o oceny ze świadectwa, wyniki egzaminów, dodatkowe osiągnięcia i kryteria. Wydrukowane, podpisane i zeskanowane (lub sfotografowane) dokumenty należy dołączyć w systemie rekrutacji lub dostarczyć osobiście.

Punkty i kryteria

Na podstawie wyników egzaminu ósmoklasisty można otrzymać maksymalnie 100 punktów (35 za język polski, 35 za matematykę, 30 za język nowożytny). Maksymalnie 72 punkty można otrzymać na podstawie ocen z pięciu przedmiotów na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej. 28 punktów może być przyznane za dodatkowe osiągnięcia – ukończenie szkoły z wyróżnieniem, aktywność społeczną czy udział w konkursach i zawodach Szczegółowe informacje o rekrutacji można uzyskać na stronie rekrutacyjnej, w szkołach i na internetowych stronach szkół, w Szkolnych Ośrodkach Kariery oraz w Międzyszkolnym Ośrodku Wpierania Aktywności Zawodowej przy Centrum Kształcenia Zawodowego na ul. Strzegomskiej.

Sprawdź swoją wiedzę i rozwiąż test z języka polskiego TUTAJ - KLIK!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto