Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Równouprawnienie na rynku pracy

Redakcja
Zdaniem większości pracowników wprowadzenie równouprawnienia na rynku pracy, a tym samym zastosowanie w firmie instrumentów godzenia ról rodzinnych i zawodowych, może przynieść poprawę wydajności pracy.

Silniejsze utożsamianie się z firmą, wzrost motywacji, zmniejszenie absencji, poprawienie atmosfery oraz wizerunku firmy. Lista kosztów jest znacznie krótsza. Wiąże się głównie ze stosunkowo niewielkimi nakładami finansowymi.

Według badań przeprowadzonych w ramach projektu „Godzenie ról rodzinnych i zawodowych kobiet i mężczyzn” pracodawcy mają świadomość, że ich pracowników dotykają problemy powstające na styku życia osobistego z pracą zawodową. Dotyczy to głównie kobiet pracowników, a w mniejszym stopniu mężczyzn. 15% pracodawców uznaje, że problemy takie są udziałem 50% lub więcej zatrudnionych w firmie kobiet, zaś 27% twierdzi, że dotyczą one nie więcej jak 27% pracownic ich firm. W stosunku do mężczyzn niemal połowa badanych uznała, że kwestia trudności w łączeniu tych dwóch sfer życia nie przekracza 30% .

Zarówno pracodawcy, jak i pracobiorcy nie dostrzegają całej złożoności powiązań między sytuacją kobiet i mężczyzn na rynku pracy, a pełnionymi przez nich rolami rodzinnymi. Większość ankietowanych pracodawców zakłada mniejszą wydajność i dyspozycyjność kobiet związaną z opieką nad dziećmi, tym samym zaniżając ich wartość jako pracownika (kalkulują koszty zwolnień i krótszego czasu pracy).

Badania pokazują również, że najczęściej pomija się kwestię sytuacji mężczyzn na rynku pracy, w aspekcie równości dostępu do narzędzi ułatwiających większe zaangażowanie w życie rodzinne. Dominujący w Polsce model, w którym głównym „filarem” ekonomicznym rodziny jest mężczyzna, natomiast kobieta przejmuje na siebie zadania związane z wychowywaniem dzieci, prowadzi do zachwiania równowagi obydwu płci na rynku pracy. Mężczyźni to grupa, która wyraźnie częściej niż kobiety czuje się obciążana różnymi wymaganiami ze strony pracodawców. Oni też częściej i dłużej pracują po godzinach. Duża dysproporcja w zarobkach lub brak pracy kobiety w rodzinie, uzależnia poziom życia rodziny od efektów pracy mężczyzny. Mężczyźni podają to jako powód do dumy, z drugiej strony jako źródło ogromnych stresów, frustracji i bezsenności. Część pracodawców, wykorzystując nierzadko tę sytuację, wymaga od mężczyzn większej wydajności i dyspozycyjności. Prowadzi to do sytuacji, w której mężczyźni, nie mogą sobie pozwolić na słabości w pracy, ani też zwolnienie tempa. Źle widziane jest również nadużywanie zwolnień i urlopów na zadania związane z rodziną.

Dla zdecydowanej większości Polaków wybór kariery zawodowej wiąże się z zaniedbaniem sfery rodzinnej, zaś poświęcenie większej ilości czasu rodzinie oznacza deprecjację własnej pozycji na rynku pracy. Kobiety, często podwójnie obciążone pracą – zawodową i obowiązkami domowymi, nie mogą w pełni realizować się ani w jednej ani w drugiej sferze życia społecznego. Natomiast mężczyźni zabezpieczając ekonomicznie rodzinę, pracują po godzinach, co prowadzi do osłabienia kontaktu z dziećmi i partnerką. Rodzi to frustracje i zaburzenia zarówno u kobiet (syndrom napięcia ról – tzw. „role strain”), jak i mężczyzn (nerwice i depresje). Następstwem są konflikty w rodzinie, rzutujące w konsekwencji na jakość pracy.

Tymczasem według ankiet przeprowadzonych wśród pracodawców, posiadanie dzieci wpływa na pracowników w sposób pozytywny. W przypadku oceny wpływu na kobiety odnotowano – 59% opinii pozytywnych, zaś w przypadku oceny wpływu na mężczyzn – 54%.

Według przeprowadzonych badań – opinie, że na rozwiązaniach ułatwiających godzenie pracy zawodowej i życia osobistego korzysta bardziej pracodawca, niż pracownicy, są w zdecydowanej mniejszości. Warto podkreślić, że wśród pracodawców, reprezentantów firm liderów, odnotowano dwukrotnie więcej uznających, że na rozwiązaniach takich jak: możliwość pracy w domu, ruchome godziny pracy oraz stworzenie przyzakładowych przedszkoli, korzystają bardziej pracodawcy.

Wśród pracowników ogółu badanych firm – 39% uznało, że instrumenty ułatwiające godzenie ról niosą dla firmy więcej korzyści, zaś 35% było przekonanych, że przysparzają więcej strat. Przedstawiciele pracowników firm liderów prezentują bardziej przychylne poglądy – 51% uznało, że rozwiązania te dają więcej korzyści dla firmy, zaś przeciwnego zdania było 11% badanych.

Zdaniem dr Grażyny Spytek-Bandurskiej, wicedyrektora Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy Konfederacji Pracodawców „Lewiatan” – „zastosowanie instrumentów ułatwiających godzenie ról pracowniczych kobiet i mężczyzn wpływa na polepszenie atmosfery w pracy, a tym samym poprawia wydajność pracowników i powoduje wzrost efektywności całej firmy. Gdy w firmie nie ma równouprawnienia pracowników, gdy zdarzają się w niej przypadki dyskryminacji, to nie tylko cierpi na tym renoma takiego przedsiębiorstwa, ale jest ono również narażone na kontrole Państwowej Inspekcji Pracy, a tym samym płacenie wysokich kar i odszkodowań”.

Wszystko jednak wskazuje na to, że powoli, ale systematycznie wzrasta wśród kierownictwa firm poziom świadomości o korzyściach z wdrażania bardziej elastycznych strategii zarządzania zasobami ludzkimi. Uwzględniać one powinny fakt, że oddzielenie życia zawodowego od rodzinnego pracowników nie jest możliwe. Dotyczy to, w tym samym stopniu kobiet, jak i mężczyzn. Coraz więcej pracodawców jest świadomych, iż dla pozyskania i zatrzymania wartościowych pracowników, konieczne jest stworzenie im przyjaznego środowiska zawodowego.

Przyczyny i konsekwencje nierówności w przedstawionych obszarach, powinny być rozpatrywane w skali całego społeczeństwa i ujmowane w strategię w ramach rozwoju społeczno – gospodarczego kraju.

Informacja prasowa

Regionalne potrawy województwa podlaskiego
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Napisz!
Poinforuj nas o swojej imprezie
Dodaj za darmo swoją firmę do naszej bazy
Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. **

Zapisz się do newslettera

**!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto