Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerem dookoła Wrocławia

Jerzy Wójcik
Fot. Piotr Krzeżanowski
Fot. Piotr Krzeżanowski
Żeby aktywnie wypocząć i zobaczyć kawałek naszej historii i piękną przyrodę, wcale nie musisz szukać miejsc położonych setki kilometrów stąd. Wystarczy, że przygotujesz swoje dwa kółka i zamontujesz je na dachu samochodu lub zabierzesz z sobą do pociągu.

Prezentujemy trasę rowerową okrążającą stolicę Dolnego Śląska. Nikogo nie namawiamy do pokonania jej w jeden dzień – przygód wystarczy na kilka wyjazdów. Kolejność zwiedzania dowolna, pamiętajcie tylko, żeby zabrać z sobą kask.
Miejsca, w których proponujemy przekroczyć Odrę to w jednym przypadku przeprawa przez śluzę (między Kotowicami a Ratowicami), w drugim krótka podróż rzecznym promem. Przed wyjazdem koniecznie zapoznaj się z miejscami, które warto zobaczyć na trasie.

1. ŻÓRAWINA
Przez wieki chlubą wioski była świątynia otoczona fosą. Budowla ma charakter obronny, z bardzo grubymi murami i małymi okienkami. Jej gotycko-manierystyczny charakter oznacza niezwykłe rozwiązania architektoniczne oraz wiele elementów dekoracyjnych. Naprawdę jest na czym zatrzymać oko. Do dziś nie lada atrakcją pozostają kuny lub, jak kto woli, obręcze hańby – czyli dwa kawałki metalu zamontowane po obu stronach drzwi wejściowych. Dawniej w żelazne okowy wkładano szyje skazańców, którzy w ten sposób cierpieli za swoje czyny na widoku wszystkich mieszkańców wioski. Dziś można się co najwyżej przymierzyć i spróbować poczuć jak przed wiekami.

2. KROBIELOWICE
Nad miejscowością podobno krąży duch feldmarszałka Gebharda von Blüchera, pruskiego pogromcy wojsk napoleońskich. Kilkaset metrów przed wioską droga prowadzi nas dziwnym łukiem. W tym miejscu kilkaset lat temu sędziwy feldmarszałek spadł z konia i doznał śmiertelnych obrażeń. Dziś stoi tam efektowne mauzoleum, w którym najprawdopodobniej nie ma ciała bitnego Prusaka, które według relacji świadków mogło zniknąć w 1945 r. W samej miejscowości można podziwiać okazały pałac, wokół którego rozciągają się dziś pola golfowe.

3. PARK KRAJOBRAZOWY „DOLINA BYSTRZYCY”
Istniejący od blisko dziesięciu lat park powstał wokół doliny rzecznej. Główną atrakcją są piękne, częściowo zabagnione starorzecza, podmokłe łąki i nadrzeczne lasy łęgowe. Na terenie parku możemy odnaleźć 18 gatunków chronionych roślin. Między innymi śnieżyczkę przebiśnieg, konwalię majową, szafirka drobnokwiatowego czy śnieżycę wiosenną. Faunę najliczniej reprezentują ptaki, których naliczono tutaj ponad 100 gatunków.
Miłośnicy zabytków, przejeżdżając przez park krajobrazowy, powinni koniecznie zahaczyć o trzy miejscowości: Samotwór, Sadowice i Smolec, w których znajdują się dwory lub zamki, które, niestety, częściowo popadły już w ruinę.

4. LUTYNIA
Najbardziej znane wydarzenie w historii tej wioski, ale również całego Dolnego Śląska, miało miejsce 250 lat temu. W grudniu 1757 roku stanęły naprzeciw siebie dwie wielkie armie – austriacka i pruska. Król pruski Fryderyk II pokonał znacznie liczniejszą armię przeciwnika, podbijając Śląsk. Niedobitki Austriaków schroniły się na obwarowanym cmentarzu przykościelnym. Do dziś widać ślad po wyrwie w murze cmentarza, którą spowodowała kula wystrzelona z pruskiej armaty. Naprzeciw kościoła znajduje się muzeum bitwy.

5. WOJNOWICE
Park i pałac w Wojnowicach to wyjątkowo urocze miejsce. Można tu podziwiać architekturę i przyrodę. Budowla powstała w latach trzydziestych XIX wieku, a obecny neobarokowo-klasycystyczny styl otrzymała po gruntownej przebudowie w ostatnich latach XIX wieku. Otacza go kilkuhektarowy park, który śmiało można uznać za arboretum, z kilkudziesięcioma rzadkimi gatunkami drzew i krzewów. Całość otoczona jest wysokim murem z cegły klinkierowej, z dwiema dużymi, żelaznymi bramami. Warto podkreślić, że obiekt ma gospodarza, który dba o jego reprezentacyjny wygląd. W weekendy bramy są otwarte dla indywidualnych gości, również dla miłośników dwóch kółek.


Zobacz miejsca godne polecenia

6. URAZ
Dzisiejsza wieś przez 500 lat mogła pochwalić się prawami miejskimi. Straciła je dopiero w 1945 roku. Do dziś o miejskich czasach świetności przypomina nam ścisła zabudowa centrum. Jednak największą atrakcją pozostaje zamek położony przy dawnej przeprawie przez Odrę. Zbudowano go na rzadko spotykanym planie trójkąta już w XIII wieku. Największa dewastacja budynku miała miejsce po wojnie: zawaliły się sklepienia i stropy parteru oraz jeden z narożników. Od 1990 roku zamek ma prywatnego właściciela, który rozpoczął prace remontowe. Niestety, z tego powodu trudniej także dostać się do samego zamku.

7. BAGNO
Zagubiona pośród lasów miejscowość to świetne tereny na rowerowe wojaże. Przy dobrej pogodzie można pokusić się o poszukanie kąpielisk zagubionych w lasach nieopodal miejscowości. Największą atrakcją turystyczną Bagna jest zespół pałacowy – od kilkudziesięciu lat należący do zakonu salwatorian. Przy zachowaniu spokoju i podstawowych zasad kultury osobistej można spokojnie obejrzeć tereny zakonników wraz z przyległym parkiem, w którym znajdują się kościółek, altana filozofów oraz grota. W dni świąteczne w godzinach popołudniowych również pałac jest udostępniony do zwiedzania.

8. OBORNIKI ŚLĄSKIE
Miasto znane kiedyś jako uzdrowisko, malowniczo położone na stokach Gór Kocich. Szczególnie warto zobaczyć: neogotycki kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, dworzec kolejowy z XIX wieku, Dom Panien Śląskich – ul. Trzebnicka, neobarokową willę z dachem mansardowym oraz domy, wille i parki tworzące klimat dawnego uzdrowiska.

9. REZERWAT „LAS BUKOWY SKARSZYN”
Dorodne buczyny wyróżniają się tu strzelistością i ogromnymi pniami. Najładniejszy fragment chroniony jest w rezerwacie przyrody. Na stromej skarpie rosną potężne buki, nierzadko o wymiarach pomnikowych. Wczesną wiosną jest tu niebiesko od kwitnących przylaszczek. Kto ma ochotę na wizytę w zwykle odludnym i tajemniczym rezerwacie, na głównym skrzyżowaniu w Skarszynie musi skręcić najpierw w prawo, by za chwilę odbić w lewo. Gdy dojedziemy do krzyża, znów kierujemy się na prawo. Powrót tą samą drogą.

10. SZCZODRE
Największą atrakcją wioski jest pałac, a raczej to, co pozostało po jego dawnej świetności. Założona prawdopodobnie w XVII wieku rezydencja, wielokrotnie przebudowywana, zyskała w XIX wieku miano „Śląskiego Windsoru”. Główny budynek spłonął w pożarze w 1945 roku, a ruiny rozebrano kilka lat później. Do dziś podziwiać można dwie zachowane oficyny i snuć wyobrażenia o wielkości zamku. Rowerzyści mogą „pobłądzić” po blisko 10 hektarach przypałacowego parku, w którym wciąż można znaleźć unikatowe rośliny – pozostałość pięknych ogrodów w stylu angielskim oraz urocze oczka wodne.

11. RAKÓW
W wiosce warto zobaczyć pozostałości parku założonego przy dawnym pałacu. Z budowli pozostały tylko resztki bramy wejściowej. Ale zapuszczając się wąskimi ścieżkami wzdłuż licznych stawów, trafimy na odludne i urokliwe miejsca, a także pomnikowe okazy dębów oraz unikatowy cypryśnik błotny. To rosnące na podmokłym terenie drzewo wytwarza tak zwane korzenie oddechowe (puste wewnątrz), które wychodzą z ziemi w odległości kilku metrów od pnia.

12. DOBRZYKOWICE WROCŁAWSKIE
We wsi kręcono sceny słynnej komedii „Sami swoi”. Tu znajdowały się zagrody Kargula i Pawlaka. Przez kilka ostatnich lat co roku odbywał się tam festyn z tej okazji. Zainteresowani obejrzeniem zabudowań powinni zapytać tutejszych mieszkańców o właściwy adres.

13. NADOLICE WIELKIE
Przejeżdżając przez tę miejscowość, warto zatrzymać się na kilka minut przy tak zwanym parku Pokoju. To jedno z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie utworzono cmentarz i mauzoleum niemieckich żołnierzy. W jednym miejscu zebrano z terenu całego Dolnego Śląska szczątki 12 tys. żołnierzy wyekshumowanych z zapomnianych cmentarzy i mogił.

 Przy pisaniu wykorzystałem książkę Joanny Lamparskiej „Niezwykłe miejsca wokół Wrocławia” oraz przewodnik „Żółty szlak turystyczny dookoła Wrocławia” pod red. Krzysztofa Gorbaczewskiego.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto