Rodzice uczniów z Wrocławia są wściekli. Powód? Nowe obwody szkół podstawowych

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Udostępnij:
Obwody szkół podstawowych we Wrocławiu będą zmienione. Oto szczegóły.

Nowy podział może okazać się szczególnie dotkliwy dla rodziców dzieci z osiedli na obrzeżach Wrocławia, które w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024 będą rozpoczynać naukę w klasie pierwszej. Dlaczego? O tym przeczytajcie poniżej.

Nowe obwody szkół podstawowych, które zamierza wprowadzić Urząd Miejski Wrocławia, wywołują falę niezadowolenia części rodziców.

Podczas najbliższej sesji rady miasta, która odbędzie się w czwartek, 20 stycznia, radni będą głosować nad uchwałą zmieniającą obwody szkół. Plany urzędu oburzają szczególnie mieszkańców peryferyjnych osiedli Wrocławia. Zmiany obejmą dzieci, które 1 września 2022 r. będą rozpoczynać naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej.

Nowe obwody szkół podstawowych - Ratyń, Leśnica, Żerniki, Jerzmanów

Z projektu uchwały wynika, że np. dla osiedla Ratyń szkołą obwodową będzie Szkoła Podstawowa nr 27 przy ul. Rumiankowej na osiedlu Żerniki. Dotychczas "rejonem" Ratynia była SP nr 51 przy ul. Krępickiej na osiedlu Leśnica. Proponowane zmiany oznaczają, że droga do szkoły dla dzieci z osiedla Ratyń, które w roku szkolnym 2022/2023 pójdą do klasy pierwszej, wydłuży się ponaddwukrotnie - z niecałych 3 kilometrów do ponad 6 kilometrów w linii prostej. Pokonanie pieszo drogi do szkoły przy Rumiankowej, startując z ul. Gromadzkiej zajęłoby 1 godzinę i 15 minut. Do szkoły przy ul. Krępickiej - niecałe 40 minut. Trasa samochodem to w jedną stronę 8 kilometrów.

"Dzieci uczęszczające do szkoły podstawowej powinny mieć placówkę jak najbliżej domu, tak żeby mogły dojść do niej pieszo, ewentualnie dojechać rowerem. Z Ratynia nie ma bezpośredniego połączenia komunikacją zbiorową do Żernik. Dojazd wymaga przesiadki albo na Leśnicy, albo na Jerzmanowie. Zajmuje od 30 minut do nawet 1 godziny. Smutne jest to, że władze Wrocławia nie mogą tego zrozumieć i np. szkołę podstawową dla Jagodna budują na Wojszycach. To będzie oznaczało dziesiątki, jak nie setki dzieci odwożone przez rodziców samochodami" - mówi radny osiedla Żerniki Michał Garstka.

Nowe obwody szkół podstawowych - Maślice, Kozanów

Planowane zmiany krytycznie są także oceniane na Maślicach. Osiedle dotychczas miało przypisany obwód w szkole podstawowej nr 26 przy ul. Suwalskiej. Nowa rejonizacja sprawi, że prawie połowa osiedla zostanie przypisana do szkoły nr 75 przy ul. Inguta na Kozanowie.

"Sprawą oczywistą jest, że dla wielu rodzin wyzwaniem będzie poranna i popołudniowa logistyka, a dla najmłodszych mieszkańców osiedla dodatkowo wyzwaniem będzie aspekt społeczny 0 chodzenie do szkoły na innym osiedlu i ograniczony kontakt ze starszymi kolegami i koleżankami z podwórka, ulicy, osiedla" - napisali radni Maślic na osiedlowej grupie na Facebooku Rada Osiedla Maślice, wskazując, że kłopot z pomieszczeniem uczniów w szkole wystąpiłby znacznie wcześniej, ale pandemia opóźniła kryzys edukacyjny na Maślicach z uwagi na naukę zdalną. - "Niestety, projekt uchwały, zmieniający rejon Szkoły Podstawowej nr 26 przy ul. Suwalskiej 5 we Wrocławiu, nie był konsultowany z Radą Osiedla Maślice".

Mieszkańcy Maślic nie zostawiają suchej nitki na pomyśle. Jeden z nich w dyskusji na grupie pisze: "Czy ja dobrze widzę, że dzieci ze Śliwowej będą jeździć na Kozanów?". Kolejny dodaje: "Przecież to jakaś paranoja, teraz syn chodzi sam na piechotę do szkoły, a w przyszłym roku córkę będę musiał wozić na Kozanów i generować niepotrzebne korki? Głupi to pomysł".

Inna mieszkanka zwraca uwagę, że jej syn chodzi do SP nr 26, a córka, która w tym roku chodzi do przedszkola przy ul. Suwalskiej będzie musiał chodzić do SP nr 75. "A mieszkam 5 minut od Suwalskiej. Lipa jakaś" - puentuje kobieta.

W internetowej dyskusji są jednak także i takie głosy, które wskazują, że sytuacja "przeładowanych" szkół jest trudna, a dzieci muszą się kształcić, niezależnie od tego, że będzie daleko.

Radni Maślic podkreślają, że to efekt bagatelizowania przez lata problemów związanych z edukacją na Maślicach, ale też na innych rozbudowujących się wrocławskich osiedlach.

Mapę nowych obwodów w dużym rozmiarze można pobrać TUTAJ (załącznik do projektu uchwały).

Urząd miasta przekonuje, że zmiany konieczne są ze względu na dynamiczny rozwój osiedli na obrzeżach Wrocławia. Za obecną sytuację obwinia również przeprowadzoną w roku 2017 reformę systemu oświaty, która przywróciła 8-klasową podstawówkę oraz wprowadzonym jeszcze wcześniej obowiązkiem szkolnym dla dzieci 6- i 7-letnich, przez co, zdaniem urzędników, zwiększyła się liczba uczniów w szkołach podstawowych i jest ona nieadekwatna do potrzeb.

"Zmiany obwodów szkół mają na celu zagwarantować wszystkim dzieciom miejsca we wrocławskich szkołach podstawowych i ograniczyć dwuzmianowość, a przy tym utrzymać miejsca pracy dla nauczycieli. Tak jest też w przypadku SP nr 27 przy ul. Rumiankowej, która wskazana została jako szkoła obwodowa dla najmłodszych mieszkańców części Leśnicy. Dotychczasowa szkoła obwodowa dla tego rejonu, czyli SP nr 51 przy ul. Krępickiej, jest przepełniona, dlatego dla poprawy komfortu najmłodszych zaproponowano, by pierwszoklasiści przeszli do SP nr 27 – szkoły należącej do ZSP nr 10" - wyjaśnia Monika Dubec z biura prasowego ratusza.

Urzędniczka zaznacza, że każda sytuacja, która powodowałby rozdzielenie rodzeństwa pomiędzy szkołami - gdy jedno chodzi już do jednej placówki, a drugie miałoby pójść do innej - będzie indywidualnie rozpatrywana. Jeśli, natomiast, w szkole podstawowej nr 24 przy ul. Częstochowskiej (bliżej Ratynia) będą wolne miejsca, dzieci z tego osiedla będą mogły być tam zapisywane.

Miasto Wrocław nie zapewni dzieciom z Ratynia autobusu szkolnego:

"Prezydent Miasta Wrocławia udostępnia bezpłatną komunikacje publiczną dla dzieci/uczniów uczących się na terenie miasta Wrocław oraz zwraca koszt biletu rodzica/prawnego opiekuna dowożącego ucznia do szkoły" - informuje Monika Dubec.

Dubec podkreśla, że proponowane zmiany pozytywnie zaopiniowały Wrocławska Rada Działalności Pożytku Publicznego i Dolnośląski Kurator Oświaty.

"Przy czym, zmiany te dotyczą wyłącznie klas I w roku 2022/23 oraz 2023/24 i mają charakter przejściowy. Powyższa zmiana obowiązywać będzie do 31 sierpnia 2024 r., czyli do czasu uruchomienia Zespołu Szkół Podstawowych przy ul. Białostockiej" - przekazuje Monika Dubec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie