Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewolucja w egzaminach na prawo jazdy. Zobacz, co się zmienia

opr. ska
Wojciech Wojtkielewicz
Duże zmiany szykują się w egzaminach na prawo jazdy. Przyszli kierowcy muszą liczy się obostrzeniami. Są one potrzebne - oceniają eksperci. Czy przyszli kierowcy będą szturmować WORD?

Uwaga przyszli kierowcy! W 2016 roku mają wejść w życie nowe przepisy dotyczące egzaminów na prawo jazdy. Te osoby, które pomyślnie zaliczą egzamin, zanim staną się kierowcami będą musiały przejść tzw. okres próbny, a także odbyć dodatkowe szkolenie.

W 2016 roku każdy, kto zda egzamin na kategorię B, otrzyma tymczasowe prawo jazdy i zielony listek, który będzie musiał obowiązkowo przykleić na samochodzie. Poza tym młody kierowca będzie miał od 4 do 8 miesięcy na zaliczenie godzinnego kursu teoretycznego z zakresu bezpieczeństwa jazdy w WORD i dwugodzinnego kursu z praktyki jazdy, który przeprowadzać będą ośrodki doskonalenia techniki jazdy.

W okresie próbnym na młodego kierowcę będą też nałożone większe ograniczenia prędkości. Taki kierowca w mieście, w obszarze zabudowanym, będzie mógł się poruszać z prędkością do 50 km/h, nawet jeśli znaki dopuszczałyby możliwość szybszej jazdy. Poza obszarem zabudowanym do 80 km/h (a nie do 90 km/h), a na autostradzie zamiast 140 km/h, maksymalnie 100 km/h.

Czy w zw. z planowanymi zmianami teraz wydłużą się kolejki do egzaminu na prawo jazdy? Jest to bardzo
prawdopodobne. Kursanci będą chcieli unikać obostrzeń, które mają wejść w życie oraz dodatkowych kosztów (za testy trzeba będzie zapłacić). Czy WORD w Białymstoku możne spodziewać się, że chętnych na zaliczenie egzaminu jeszcze na "starych" zasadach będzie mnóstwo?

- Jest możliwe, że chętnych będzie znacznie więcej. Proponowane zmiany (kursy doszkalające, podnoszenie kwalifikacji) to dobry kierunek. Niestety na to, w planach, przeznaczono, zbyt mało godzin - ocenia Krzysztof Janowski, egzaminator nadzorujący z WORD Białystok.

Katarzyna, z Białegostoku, która właśnie robi prawko i podchodzi do egzaminu po raz drugi, stwierdza:
- Cieszę się, że robię prawko teraz, bo mogę to zrobić sprawnie. Proponowane zmiany bardzo wydłużają ten proces, nie wspominam już o kwestii finansowych - kolejne etapy zdawanych egzaminów w okresie próbnym będą dodatkowo płatne- jakby nie można było rozszerzyć zajęć teoretycznych i kursu przygotowawczego o te elementy doszkalające, tylko tworzyć kolejne, dodatkowo płatne etapy. Nie przeszkadzają mi liście klonowe i dodatkowe ograniczenia prędkości- zakładam, że tak czy inaczej osoba, która dopiero co zdobyła prawo jazdy zachowuje się na drodze uważniej zanim zdobędzie doświadczenie w prowadzeniu pojazdu. Najbardziej zastanawiające w tych zmianach są dla mnie nowe taryfikatory mandatów - dlaczego zmiany te dotyczą świeżo upieczonych kierowców? Nie kwestionuję zasadności ostrzejszych kar za parkowania na kopertach czy wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu komunikacji, ale dlaczego zakłada się, ze to problem przede wszystkim początkujących kierowców? Zgadzam się z zaostrzeniem kar, ale niech dotyczą wszystkich kierowców. Według mnie doświadczonym kierowcom też zdarza się parkować na kopercie i przez niecierpliwość czy brawurę stwarzać zagrożenie na drogach, czego sama byłam tego świadkiem jeżdżąc podczas kursu na mieście.

ZOBACZ CO SIĘ ZMIENI:

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na podlaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto