Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewolucja na placu Wolności

Jerzy Wójcik
wizualizacja: Kuryłowicz&Associates Sp. z o.o. Prawdopodobnie już w drugiej połowie przyszłego roku bryła budynku pojawi się nad powierzchnią ziemi.
wizualizacja: Kuryłowicz&Associates Sp. z o.o. Prawdopodobnie już w drugiej połowie przyszłego roku bryła budynku pojawi się nad powierzchnią ziemi.
Rusza budowa nowoczesnego budynku Filharmonii Wrocławskiej Muzyczna i budowlana rewolucja. W centrum miasta powstanie sala koncertowa z widownią na 1800 osób.

Rusza budowa nowoczesnego budynku Filharmonii Wrocławskiej

Muzyczna i budowlana rewolucja. W centrum miasta powstanie sala koncertowa z widownią na 1800 osób. Pierwszy koncert w 2010 roku

Nowy budynek ma pomieścić cztery razy więcej muzyków i melomanów niż dotychczasowa siedziba przy Piłsudskiego. Teren, jaki zajmie nowy budynek, wielkością można porównać do boiska z bieżnią. Kilka dni temu rozstrzygnięto przetarg na wykonawcę prac ziemnych i archeologicznych. Dziś dyrektor Andrzej Kosendiak oficjalnie podpisze umowę z firmą
AKME Zdzisław Wiśniewski Sp. z o.o., która będzie odpowiedzialna za pierwszą część robót.

Kopią w nieznane
– To najbardziej nieprzewidywalny etap prac – podkreśla Kosendiak. – Znamy wyniki próbnych odwiertów i wiemy, że pod placem Wolności natrafimy na pozostałości po murach miejskich i fundamenty dawnego budynku cechu rzemiosł. Ale we Wrocławiu nigdy nie można być pewnym tego, co kryje się pod ziemią – dodaje.
Głęboki na ponad pięć metrów wykop to gratka dla archeologów, ale ewentualne odkrycia mogą opóźnić prace przy budowie. Jeśli jednak wszystko pójdzie zgodnie z planem, wiosną przyszłego roku na placu pojawi się kolejny wykonawca, który rozpocznie wylewanie fundamentów.

Ostatni tydzień spacerów
– Chcielibyśmy, żeby nowy budynek odwiedzali też ci, którzy dotychczas omijali filharmonię – żartuje Kosendiak. Jednym ze sposobów na zainteresowanie wrocławian inwestycją będą kamery zamontowane wokół placu budowy. Dzięki nim będziemy śledzić postęp prac w internecie.
Już od następnego poniedziałku (23 lipca) firma przejmuje plac budowy i zapewne naprzeciwko budynku Nowej Giełdy pojawią się ogrodzenia.
Zanim przy nowej sali powstanie podziemny parking na blisko tysiąc aut, w cierpliwość będą się musieli uzbroić kierowcy. Znikną miejsca postojowe w pobliżu placu Wolności, a samochody jadące dotychczas ulicą Heleny Modrzejewskiej zostaną poprowadzone objazdem biegnącym kilkadziesiąt metrów obok. W najbliższym czasie bez przeszkód będzie można korzystać za to z ulicy Krupniczej. •

Meloman z pełnym brzuchem
Oprócz głównej sali koncertowej budynek pomieści dwie mniejsze na około 120 i 250 osób. Choć akustykę sal przystosowano do muzyki kameralnej, z powodzeniem będą mogły one służyć jako sale teatralne lub kinowe. Poza tym wewnątrz znajdzie się studio nagrań, kabiny dla tłumaczy, garderoby, sale prób oraz foyer, które oprócz funkcji komunikacyjnej będzie można wykorzystać do organizowania wernisaży i wystaw. Nie zabraknie też biblioteki, centrum informacji kulturalnej i zaplecza gastronomicznego. Dwa lata temu wartość inwestycji wyceniono na około 260 mln złotych, teraz wiadomo już, że będzie to na pewno większa kwota. Więcej informacji: www.salakoncertowa.wroclaw.pl

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto