Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Retro Wrocław: Miasto tętniące życiem, czyli wrocławskie knajpy [zdjęcia]

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Restauracja przy pl. Solnym
Restauracja przy pl. Solnym Muzeum Miejskie Wrocławia, zbiory Działu Ikonografii Wrocławia
Zapraszamy na spacer po wrocławskich knajpach minionych stuleci.

Retro Wrocław to nowy cykl MM Wrocław, w którym przenosimy się kilka wieków wstecz i oglądamy najciekawsze zakątki Wrocławia.

W tym tygodniu cofamy się do XVIII oraz początków XIX wieku. To z tego okresu pochodzą m.in. Weinhaus Rheingold, Dom pod Złotym Berłem oraz piwiarnia Muenchener Augustiner Braeu.

Nasz wirtualny spacer rozpoczniemy od Piwnicy Świdnickiej w Rynku, znanej i chętnie odwiedzanej także dzisiaj. To najstarsza restauracja w Europie. Lokal powstał w 1273 roku.

Piwnica Świdnicka

Nazwa Piwnica Świdnicka pochodzi od miasta, z którego sprowadzano tamtejsze piwo. Lokal był wielokrotnie przebudowywany, ostateczny kształt otrzymał w XV wieku. Najpopularniejszym napojem było wówczas jęczmienne piwo świdnickie.

W jednej z sal został umieszczony napis: "Kto nie był w Piwnicy Świdnickiej, ten nie był we Wrocławiu". W księdze gości swój wpis zostawili m.in. Fryderyk Chopin, Juliusz Słowacki i Johann Wolfgang Goethe.

Piwnica Świdnicka


Piwiarnia na Solnym, **
kawiarnia na miejscu Renomy i Dom pod Złotym Berłem**

W rejonie pl. Solnego w kamienicy nr 17 znajdowała się piwiarnia Muenchener Augustiner Braeu (zdjęcie główne).

Teraz podczas naszego wirtualnego spaceru kierujemy się w stronę dzisiejszej Renomy, a dawnego PDT-u. Wcześniej mieściła się tam kawiarnia Kaiser Wilhelm Cafe. Po prawej stronie widzimy dzisiaj pomnik Bolesława Chrobrego, wtedy stał tam pomnik cesarza Wilhelma I.

Zobacz wszystkie zdjęcia i pocztówki

Dom pod Złotym Berłem znajdował się przy ulicy Kuźniczej i był bardzo popularny wśród mieszkańców Wrocławia z kilku powodów: nie było drogo, za to wszyscy znali to miejsce, w szczególności mieszczanie. Z tym lokalem wiąże się wiele historii. Cesarz Karol IV miał tutaj spotykać się z wrocławskimi stanami, tu miał też powstać oddział ochotników Luetzowa, który ruszył do walk z Napoleonem. W Domu pod Złotym Berłem umierał baron von Stein, który wyzwolił chłopów z pańszczyzny.

Weinhaus Rheingold**- tymczasowa winiarnia**

Winiarnia "Rheingold" powstała przed Wystawą Stulecia i była tymczasowym lokalem. Bardzo szybko zniknęła z mapy Wrocławia. Wniosek o jej budowę złożył Max Berg, zaprojektował ją Hans Poelzig. Ostatecznie pojawiła się w maju 1913. W północnym skrzydle znajdowały się winiarnie, w południowym mieściły się dwie sale: kongresowa oraz do odczytów. Środkowe, o charakterze wystawowym, przeznaczone zostało na ekspozycje budownictwa ogrodowego. Wewnątrz, na dziedzińcu, można było podziwiać piękny ogród.

Przypomnijmy, że Wystawa Stulecia była pierwszą ekspozycją zorganizowaną na Terenach Wystawowych. Podczas niej wrocławianie mogli obejrzeć eksponaty, stanowiące dorobek kulturalny śląskich ziem. Wystawa Stulecia czynna była od 20 maja 1913 roku. To właśnie wtedy oficjalnie otwarto dla zwiedzających Halę Stulecia.

Zdjęcia są własnością Muzeum Miejskiego Wrocławia i pochodzą ze zbiorów Działu Ikonografii Wrocławia, którym opiekuje się kustosz Marzena Smolak.

Masz w komodzie stare zdjęcia Wrocławia, ale nigdy nie ujrzały światła dziennego? Prześlij je do nas na adres: [email protected], a my skontaktujemy się z Tobą i przedstawimy je całemu światu. Pokaż nam Wrocław w stylu retro!

Czytaj też:




Egzamin gimnazjalny 2012 z CKESesja z książkami we Wrocławiu Matura 2012 z CKE matematykaHakuna matata! Zdjęcia z zoo

**

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto