Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Restauracje i kawiarnie we Wrocławiu otwierają się mimo zakazu. Mają sposób. Jaki?

mk
Czarna Magia to kawiarnia, która jako jedna z pierwszych otworzyła się proponując gościom podpisanie umowy wynajmu przestrzeni do pracy coworking
Czarna Magia to kawiarnia, która jako jedna z pierwszych otworzyła się proponując gościom podpisanie umowy wynajmu przestrzeni do pracy coworking mk
Siedem lokali we Wrocławiu jest lub będzie otwartych. Właściciele restauracji, kawiarni i pubów postanowili nie czekać na odmrożenie ich branży i zapraszają gości do lokali. Schemat jest zawsze podobny. Większość z tych, którzy postanowili otworzyć swoje biznesy, deklaruje że udostępnia chętnym przestrzeń do pracy. A poczęstunek oferuje gratis.

W takiej formule od pewnego czasu działa już Czarna Magia mieszcząca się przy ul. Kiełbaśniczej.
- Przede wszystkim zależy nam, żeby utrzymywać stanowiska pracy. Wynajmowanie przestrzeni do pracy coworkingowej nie pozwala zarobić dużych pieniędzy, ale umożliwia utrzymanie zatrudnienia - przekonuje właścicielka Czarnej Magii, która działa tak od około półtora miesiąca.

W Czarnej Magii klient podpisuje umowę na wynajem przestrzeni do pracy. Dwie godziny kosztują 25 zł. W tej cenie oferowany jest także catering: kawa lub herbata i kawałek ciasta. Wszystko odbywa się przy zachowaniu reżimu sanitarnego - stoliki są rozsunięte, liczba miejsc zmniejszona, dostępne są środki dezynfekujące, w lokalu należy przebywać w maseczce.

W innym otwartym na tej samej zasadzie lokalu barman informuje, że rzeczywiście do około godz. 18 ludzie tam najczęściej pracują, organizowane są też posiedzenia zarządu różnych firm. Po godz. 18, według relacji barmana, atmosfera staje się luźniejsza.

Otwarte lokale we Wrocławiu:

  • Czarna Magia, ul. Kiełbaśnicza,
  • Sorrir przy ul. Kotlarskiej,
  • Pici Pasta, Wratislavia przy ul. Szczytnickiej,
  • Zdrowa Krowa, Marina przy Księcia Witolda,
  • Aula przy ul. Sudeckiej,
  • Vinyl Cafe, ul. Kotlarska,
  • Kontynuacja przy ul. Ofiar Oświęcimskich.

Radca prawny Marcin Zatorski wskazuje, że przedsiębiorcy nie powinni nawet stosować podobnych kruczków prawnych, ponieważ, jego zdaniem, przepisy zabraniające działalności są niezgodne z konstytucją.

- Bardzo prawdopodobny jest wyrok, który uchyliłby decyzję organów inspekcji sanitarnej i uniewinniłby również, jeżeli byłaby taka sprawa o wykroczenie przed sądem karnym. W innej sprawie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu uznał, że te zakazy są pozbawione podstawy prawnej i to uzasadnienie jest bardzo mocne - mówił Marcin Zatorski z kancelarii Zatorski & Wspólnicy.

O przywołanym przez Zatorskiego wyroku sądu w Opolu wiedzą chyba wszyscy restauratorzy, z którymi rozmawialiśmy. Mimo tego jednak ci, którzy otworzyli lokale, robią to pod różnymi pretekstami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto