Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Reprezentowali lokalną "Soliradność" podczas obchodów lubelskiego lipca [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
W niedzielę, 15 lipca w Lublinie odbył się centralne obchody 38. rocznicy „Lubelskiego lipca 1980”.

Lokalną NSZZ „Solidarność” reprezentowali: Andrzej Cieślak, Łukasz Starczewski oraz Krzysztof Szeplik, którzy byli w składzie pocztu sztandarowego. -O godz. 11.30 została odprawiona msza św. w Archikatedrze Lubelskiej z udziałem zaproszonych gości oraz licznie przybyłych pocztów sztandarowych z całej Polski – poinformował nas Łukasz Starczewski.
Po mszy zgromadzeni udali się na teren byłej lokomotywowni, gdzie pod Krzyżem Doli Kolejarskiej złożyli wiązanki kwiatów.

-W uroczystościach upamiętniających wydarzenia sprzed lat wzięli udział między innymi przedstawiciele władz Lublina, środowiska NSZZ „Solidarność”, kolejarzy z całej Polski a wśród nich delegacja Zakładu Linii Kolejowych w Ostrowie Wielkopolskim na czele z przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” panem Romanem Zybałą oraz władze Polskich Kolei Państwowych – dodał Łukasz Starczewski.
Czesław Niezgoda, przewodniczący strajku kolejarzu w Lublinie w 1980 r. stwierdził, że lubelski lipiec jest symbolem walki Polaków o wolność Ojczyzny przeciwko zniewoleniu przez reżim komunistyczny. Chcieli oni być wolnym krajem oraz być traktowani jak normalni ludzie. Jego zdaniem ludzie w PRL-u, którzy nie należeli do PZPR, czy ORMO byli spychani na margines.

-Strajk lubelskich kolejarzy należał do najlepiej zorganizowanych protestów Lubelskiego Lipca. Rozpoczął się 16 lipca 1980 roku na terenie ówczesnej Lokomotywowni, dzień później rozszerzył się na cały Lubelski Węzeł Kolejowy. Strajkujący zablokowali ruch pociągów, pociągi z kraju dojeżdżały jedynie do Motycza. Był to pierwszy na taką skalę strajk kolejarski w PRL. Odbił się echem w kraju i za granicą – dodał Łukasz Starczewski.

Warto wspomniec, że strajk lubelskich kolejarzy zakończył się 19 lipca 1980 r. Zyskali oni zgodę na wolne wybory w Radzie Zakładowej, które odbyły się 18 sierpnia 1980 r., gdy od 4 dni strajki trwały już na Wybrzeżu, ale to już zupełnie inna historia. Lubelska Rada Zakładowa była zalążkiem kolejarskiej „Solidarności” w Lublinie.

+++

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto