Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont Piwnicy Świdnickiej we Wrocławiu dobiega końca. Kiedy otwarcie?

Andrzej Zwoliński
Kiedy otwarcie Piwnicy Świdnickiej?
Kiedy otwarcie Piwnicy Świdnickiej? Pawel Relikowski / Polska Press
Dobiega końca remont jednej z najstarszych średniowiecznych piwiarni w Europie. Zobacz, jaka przyszłość czeka zamkniętą od dwóch lat Piwnicę Świdnicką.

Ponad dwa lata po zamknięciu i blisko osiem miesięcy od chwili rozpoczęcia prac, remont Piwnicy Świdnickiej powoli dobiega końca. Miasto w międzyczasie wyłoniło nowego gospodarza jednego z najstarszych w Europie lokali gastronomicznych. Przez najbliższą dekadę, dzierżawcą legendarnej restauracji i piwiarni będzie wrocławska spółka Hotelarz. Kiedy otwarcie?

Informacja o zamknięciu działającej od połowy XIII wieku Piwnicy Świdnickiej spadła w lutym 2018 roku jak grom z jasnego nieba, choć konflikt między ówczesnym najemcą - spółką "Piwnice Świdnickie" kontrolowaną przez Ryszarda Varisellę – ciągnął się od 2012 roku. Spółka zajmowała restaurację bez umowy aż do końca 2017 roku, kiedy to po kilkuletniej sądowej batalii udało się ją eksmitować. Jak twierdzi magistrat, spółka jest winna miastu ponad 2 mln złotych z tytułu niepłaconego czynszu. Varisella – były właściciel Browarów Dolnośląskich Piast – upierał się, że bezczynszowy najem należał mu się za nakłady jakie poniósł wcześniej na remont Piwnicy Świdnickiej.

Po pierwszym, nieudanym przetargu na wyłonienie nowego gospodarza Piwnicy Świdnickiej, władze zmieniły strategię. Postanowiono, że miasto samo wyremontuje lokal i w międzyczasie powtórzy całą procedurę. Tę udało się sfinalizować przed dwoma tygodniami. Nowym dzierżawcą przez najbliższe 10 lat będzie wrocławska spółka Hotelarz.

Po tym czasie najemca będzie miał prawo wystąpić o jej przedłużenie na czas nieokreślony. Nowy gospodarz piwnicy, działa na rynku od 16 lat, specjalizując się w rekrutacji i wynajmie personelu do lokali gastronomicznych i hoteli. Właścicielem Hotelarza jest Konrad Saładucha.

Dlaczego wybrano akurat tę spółkę?

Zdecydowały o tym kryteria przetargowe: wysokość czynszu, co stanowiło 60 procent wagi oceny, a także propozycja zagospodarowania lokalu i nakładów, które najemca zamierza ponieść – wyjaśnia Wojciech Koerber z wrocławskiego magistratu.

Czynsz, jaki Hotelarz będzie płacił miastu, będzie wynosił 51 tysięcy złotych miesięcznie.

Remont dobiega końca. Co z otwarciem?

Trwający od blisko ośmiu miesięcy remont Piwnicy Świdnickiej, kosztował miasto blisko 4,1 mln złotych. Jego koniec pierwotnie zaplanowano na 23 kwietnia. Za te pieniądze przygotowano projekt, wymieniono okna, zdemontowano wszystkie instalacje i wykonano nowe, łącznie z klimatyzacją. Zabezpieczono lokal przed wilgocią, przystosowano go dla osób niepełnosprawnych, a także wymieniono windę towarową,

Jak dowiedzieliśmy się od przedstawicieli Hotelarza, w piwnicy trwają jeszcze prace związane z przystosowaniem go do jego wizji. To ile potrwają, zależy też od sytuacji związanej z koronawirusem, i przepisów, które jak na razie nie pozwalają na otwarcie restauracji. - Planujemy uroczyste otwarcie, ale jak na razie nie jestem w stanie wskazać daty - usłyszeliśmy od Sylwii Drobniak z Hotelarza.

Co ciekawe, spółka nie poniesie z tego powodu większych strat, bowiem na czas szykowania lokalu do ponownego otwarcia została zwolniony z płacenia czynszu. Przy czym nie może to trwać dłużej niż pół roku. - Jest to oczywiście związane z dalszymi pracami, które wykona nowy najemca lokalu chodzi o jego przystosowanie do własnej wizji funkcjonowania Piwnicy Świdnickiej, a musi się to odbyć w porozumieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków – wyjaśnia Wojciech Koerber.

Lokal po przejęciu przez Hotelarza ma zostać urządzony w duchu starej Piwnicy Świdnickiej, ale niekoniecznie w sposób jednolity. Jeżeli chodzi o kuchnię, to jak usłyszeliśmy - możemy się spodziewać zapachów kuchni regionalnej.

Piwnica Świdnicka wśród najstarszych lokali na świecie

Mieszcząca się w piwnicach wrocławskiego Ratusza - Piwnica Świdnicka - działa od 1275 roku, co czyni ją jednym z najstarszych lokali tego typu w Europie. Początkowo była miejską gospodą, w której serwowano piwo z okolicznych browarów. Zresztą swoją nazwę wzięła od Świdnicy, z której sprowadzano piwo jęczmienne. Piwnica była wielokrotnie rozbudowywana, a swój obecny kształt osiągnęła pod koniec XV wieku.

W trakcie II wojny światowej i przez 15 lat po niej, Piwnica Świdnicka była zamknięta. W 1960 roku wyremontowano ją i przeznaczono na klub dla młodzieży, w którym znajdowała się kawiarnia, restauracja, sala kinowa, a nawet salon gier. Pod koniec XX wieku – kiedy to wydzierżawił ją Ryszard Varisella, przeszła gruntowną metamorfozę, dzięki której przywrócono jej dawną funkcję piwiarni i restauracji. Lokal przed zamknięciem podzielony był na kilka sal: Chłopską, Ławników, Hanzy, Rajców, Książęcą, Mieszczańską, a także salę o nazwie Beczka.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto