Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont Gajowickiej coraz bliżej. Później ulicą pojadą tramwaje?

Marcin Kaźmierczak
Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Jedna z bardziej zniszczonych wrocławskich ulic - Gajowicka, wreszcie doczeka się remontu. Miasto zakończyło przetarg, który wyłoni wykonawcę projektu przebudowy ulicy. Projekt będzie musiał uwzględnić rezerwę pod torowisko tramwajowe, które najprawdopodobniej pojawi się na Gajowickiej po remoncie.

Remont ul. Gajowickiej - jak informuje Marek Szempliński z Wrocławskich Inwestycji, które odpowiadają za przetarg, zostanie podzielony na dwa etapy. Najpierw przebudowany zostanie odcinek od skrzyżowania z ul. Zaporoską do Hallera razem ze skrzyżowaniem, a potem od Hallera do Racławickiej. Wymieniona zostanie przede wszystkim zniszczona nawierzchnia z kostki, która pamięta jeszcze czasy II Wojny Światowej.

Projektanci, którzy wygrają przetarg będą musieli uwzględnić także miejsce na torowisko w kierunku ul. Racławickiej. Pierwszy wariant zakłada wydzielenie torowiska, drugi wbudowanie go w jezdnię. 

Wzdłuż przebudowanej ul. Gajowickiej wyremontowane zostaną także chodniki. Pojawią się również nowe drogi rowerowe. Zrealizowany zostanie jeden z trzech wariantów - niezależne drogi po obu stronach jezdni oraz dwukierunkowa droga po zachodniej lub wschodniej stronie drogi.

Do przetargu zgłosiło się siedem firm. Tylko dwie oferty zmieściły się w kwocie 1,5 mln zł, którą na wykonanie projektu remontu zamierza przeznaczyć miasto. Firmę, która zaprojektuje nową ul. Gajowicką poznamy w najbliższych dniach.

O przebudowę zniszczonej i niebezpiecznej ul. Gajowickiej od wielu lat apelowali mieszkańcy i osiedlowi radni. W ubiegłym roku radni trzech przylegających do ulicy osiedli - Borku, Gajowic i Powstańców Śląskich - wystosowali do prezydenta i radnych petycję w tej sprawie.

– Jej obecny stan uniemożliwia bezpieczne przemieszczanie się pieszych, rowerzystów i kierowców. Wzmożony ruch uliczny powoduje pogorszenie się i tak złego już stanu wysłużonej nawierzchni – argumentował wówczas Miłosz Czekaj - przewodniczący zarządu osiedla Borek. – Koszt wymiany nawierzchni, chodników, wyznaczenia tras rowerowych i buspasa oraz odświeżenie zieleni wzdłuż ulicy szacujemy na ok. 30 mln zł.

Realny koszt przebudowy ul. Gajowickiej poznamy dopiero po wykonaniu projektu. Jak jednak jeszcze przed wyborami podkreślał prezydent-elekt Jacek Sutryk, ul. Gajowicka będzie jedną z pierwszych, które doczekają się remontu.

– Tak zwany program kostkowy jest jednym z moich priorytetów, dzięki któremu zaplanujemy przebudowę tych ulic w rejonie centrum, które nie były rewitalizowane od czasów wojny i nadal mają nawierzchnię z poniemieckiej kostki – podkreśla Jacek Sutryk. – Gajowicka będzie jedną z pierwszych ulic, która zostanie objęta programem kostkowym. W przyszłym roku przygotujemy dokumentację pozwalającą oszacować termin realizacji tej inwestycji i jej koszty – dodaje.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto