Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19. Nowy harmonogram. Dworczyk: Od 9 maja już wszyscy będą mieli wystawione e-skierowania

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Dworczyk: Od 9 maja już wszyscy będę mieli wystawione e-skierowania
Dworczyk: Od 9 maja już wszyscy będę mieli wystawione e-skierowania fot. adam jankowski / polska press
Szef KPRM Michał Dworczyk przekazał, że od poniedziałku uruchomiona zostanie rejestracja „każdego dnia dwóch roczników”, poczynają od roczników 1974-1975. Z kolei 7, 8, 9 maja będą uruchamiane po trzy roczniki. - Od 9 maja już wszyscy będę mieli wystawione e-skierowania – mówił minister.

- System szczepień cały czas przyspiesza – zapewnił szef KRM, dodając, że przekroczyliśmy 9 mln wykonanych szczepień w Polsce. - Większość dostawców wywiązuje się ze swoich deklaracji i trafia do nas coraz więcej szczepionek. Cały czas nie jest ich wystarczająco, ale na horyzoncie widać moment, gdy będziemy mogli w pełni wykorzystać system - mówił.

Harmonogram szczepień

Minister przekazał, że od poniedziałku uruchomiona zostanie rejestracja „każdego dnia dwóch roczników”, poczynają od roczników 1974-1975.

- 28 kwietnia uruchomimy rejestrację dla osób między 30 a 39 roku zycia, które wcześniej zgłosiły gotowość zaszczepienia się za pośrednictwem formularza. To ponad 400 tys. osób – mówił minister.

- 4 maja rozpoczniemy rejestrację osób między 18 a 29 r.ż. To też osoby, które między styczniem a marcem wypełniły formularz chęci zaszczepienia - przekazał Dworczyk.

Z kolei 7, 8, 9 maja będą uruchamiane po trzy roczniki. - Od 9 maja już wszyscy będę mieli wystawione e-skierowania – mówił minister.

Dworczyk dodał, że dziś zostanie opublikowane rozporządzenie, które wprowadzi zmianę w sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki. - Wprowadzamy rozluźnienie, zaszczepić będzie można każdą osobę powyżej 18. roku życia – tłumaczył minister.

Nastolatkowie muszą poczekać

Szefa KPRM zapytano także o Dworczyk o możliwość włączenia do Narodowego Programu Szczepień osób od 16. roku życia (według firmy Pfizer mogą one być szczepione tym preparatem). - Na razie Program przewiduje szczepienie wszystkich osób powyżej 18. roku życia (…) Przy czym nie jest ważna data urodzenia w 2003 roku, a liczymy cały rocznik – wskazał minister, dodając, że Pfizer poinformował o możliwości 16-latków wtedy, gdy Narodowy Program Szczepień był już przyjęty.

Minister przypomniał jednak, że szczepionka Pfizera jest rejestrowana w Stanach Zjednoczonych dla osób między 12. a 15. rokiem życia i w związku z tym możliwość szczepienia nią polskiej młodzieży będzie przedmiotem obrad Rady Medycznej.

Zmniejszone dostawy AstraZeneki

Michał Dworczyk przekazał, że AstraZeneca zapowiedziała po raz kolejny zmniejszenie dostaw do Polski. Zamiast 268 tysięcy sztuk szczepionki, dojedzie 67 tysięcy. - W kolejnych tygodniach sytuacja może wyglądać podobnie – mówił. -Robimy wszystko, żeby nie wpłynęła na sytuacja na tempo i program szczepień. Mamy zarezerwowane szczepionki na podanie drugich dawek (...) Będziemy starali się zastąpić AstraZenecę innymi szczepionkami – dodał.

Szczepienia także w niedzielę?

Szef KPRM pytany był przez dziennikarzy, czy rząd panuje sczepienie pacjentów także w dni wolne od pracy.
W odpowiedzi Dworczyk wyjaśnił,że „jeżeli będzie szczepionek pod dostatkiem”, to część punktów szczepień będzie szczepiła siedem dni w tygodniu.

Co dalej z obostrzeniami?

Padło także pytanie o decyzje rządu dotyczące ewentualnego łagodzenia obostrzeń.
Pełnomocnik rządu ds. szczepień przekazał, że jutro zbierze się rządowy zespół zarządzania kryzysowego. - Bierzemy pod uwagę liczbę zakażeń i liczbę osób w szpitalach, a także liczbę osób zaszczepionych. Jutro można się spodziewać informacji dotyczących obostrzeń – mówił Dowrczyk.

Szczepienia ozdrowieńców

Dziennikarze pytali ministra, czy przy większych dostawach szczepionek do Polski jest sens otrzymywać przepis, który pozwala ozdrowieńcowi zaszczepić się nie wcześniej niż 3 miesiące od uzyskania pozytywnego wyniku testu na koronawirusa.
Dworczyk wskazał, że kwestia szczepień ozdrowieńców, jak i kwestia odstępów pomiędzy pierwszym a drugim szczepieniem omawiane będą na najbliższym posiedzeniu Rady Medycznej. - Na to pewnie będziemy musieli poczekać do momentu, aż szczepionek będzie na tyle dużo, żeby ich zabezpieczenie nie stanowiło żadnego problemu – mówił.

Szef KRPM dodał, że „w charakterystyce produktu leczniczego są ograniczone pewne ramy czasowe, w których można podawać drugą dawkę”.

Wskazał, że „jeżeli nałożymy wyniki badań o efektywności działania szczepionki po danym czasie, to na podstawie takich danych można podejmować decyzje”. - Na to musimy zaczekać jeszcze kilka tygodni, ale ten moment zbliża się wielkimi krokami – przekonywał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto