Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Punkt pomocy dla uchodźców na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu wygląda już jak mała wioska. Powstają kolejne noclegownie [ZDJĘCIA]

Magdalena Pasiewicz
Magdalena Pasiewicz
Punkty pomocowe działają na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu, otwierane są kolejne noclegownie dla uchodźców
Punkty pomocowe działają na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu, otwierane są kolejne noclegownie dla uchodźców Magdalena Pasiewicz/Polska Press
Wrocławski Dworzec Główny PKP przez całą dobę tętni życiem. Przewijają się przez niego setki uchodźców z Ukrainy przyjeżdżający pociągami do Stolicy Dolnego Śląska. Na miejscu jest też mnóstwo wolontariuszy i przedstawicieli służb (medycznych, wojskowych, a nawet straży pożarnej), a punkt pomocy uchodźcom na dworcu wygląda już jak małe miasteczko. Są tam przestrzenie do spania, namioty, gdzie można zjeść i cysterna z pitną wodą. Tymczasem w mieście otwarto kolejną noclegownię.

Dworzec Główny PKP stał się jednym z głównych punktów pomocy we Wrocławiu dla uciekających przed wojną Ukraińców. Od kilku dni działa tu poczekalnia (w bibliotece i galerii BWA na piętrze), punkt pomocy zorganizowany przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki (na przeciwko kas) oraz punkt przy chrześcijańskiej kawiarni Stacja Dialog, stąd wolontariusze przekazują bieżące potrzeby uchodźców: szukają noclegu bądź transportu poza Wrocław.

Obok dworca w ubiegłym tygodniu postawiono kilka namiotów, w których można otrzymać ciepły posiłek, ciepły napój i spokojnie zjeść. Tuż obok stoi cysterna MPWiK z wodą pitną dostępną w kubeczkach bądź dystrybutorach z możliwością nalania do własnej butelki.

Setki uchodźców dziennie trafia na Dworzec Główny, stąd kierowani są przez wolontariuszy w dalsze miejsca. W koordynację transportu grupowego włączyła się straż pożarna. Spotkany przy dworcu strażak koordynuje działania firm, które mają wolne autokary czy busy i chcą rozwozić przyjezdnych Ukraińców po Dolnym Śląsku. Jest on w stałym kontakcie z wolontariuszami na dworcu, którzy z kolei przekazują informacje, ile osób jest chętnych na podróż. Do tej pory zgłosiło się trzydzieści firm. Tylko w poniedziałek rano, dzięki udostępnionemu autokarowi, w Karkonosze pojechało ponad 40 Ukraińców. W ten sposób grupy rozwożone są także po Wrocławiu.

Na potrzeby osób, które potrzebują noclegu, zaadaptowano budynek dawnego LO nr 5 przy ul. Grochowej. Do dyspozycji jest tam 400 łóżek. W poniedziałkowe (14 marca) popołudnie, przy współpracy Fundacji im. Barta Alberta, wolontariuszy z zespołu Szkół Logistycznych oraz pracowników Hali Orbita uruchomiono także dodatkową noclegownię pod kopułą hali przy ul. Wejherowskiej. Jest tam 350 ustawionych obok siebie łóżek, z których mogą skorzystać uchodźcy. W budynku przygotowano także kącik do zabawy dla dzieci i strefę gastronomiczną.

Zobaczcie zdjęcia:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto