Nasza Loteria

Puchar Polski. PZPN ukarał Sandecję Nowy Sącz walkowerem. Śląsk Wrocław zapłaci wysoką grzywnę

Krzysztof Kowalski
Krzysztof Kowalski
Adam Jastrzębowski
Komisja ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN zweryfikowała mecz 1/8 finału Pucharu Polski między Sandecją Nowy Sącz a Śląskiem Wrocław jako walkower 0:3 na niekorzyść drużyny z Małopolski. Kary nie uniknął także klub z Wrocławia.

- Zgodnie z decyzją Komisji ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN, w związku z opuszczeniem pola gry przed zakończeniem meczu, zawody zostały zweryfikowane jako walkower 0:3 na niekorzyść drużyny Sandecja Nowy Sącz - czytamy w komunikacie Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Przypomnijmy, że pojedynek 1/8 finału Pucharu Polski po 120 minutach zakończył się remisem 2:2 i został przerwany w trakcie konkursu rzutów karnych przy stanie 2:1 dla Śląska Wrocław. Zawodnicy Sandecji zeszli z boiska solidaryzując się ze swoim kolegą z drużyny Maissą Fallem, który był obrażany na tle rasistowskim przez kibiców drużyny przeciwnej.

Komisja Dyscyplinarna PZPN nałożyła na Śląsk karę finansową w wysokości 190 tysięcy złotych. Z kolei kibice zostali ukarani półrocznym zakazem wyjazdowym na mecze Pucharu Polski.

Oto pełna treść komunikatu:
Zgodnie z decyzją Komisji ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN, w związku z opuszczeniem pola gry przed zakończeniem meczu, zawody zostały zweryfikowane jako walkower 0:3 na niekorzyść drużyny Sandecja Nowy Sącz.
Obowiązujące przepisy PZPN stanowią, że decyzja o wcześniejszym zakończeniu meczu może być podjęta wyłącznie przez sędziego lub delegata PZPN. Ze zgromadzonej przez Komisję dokumentacji wynika jednoznacznie, że bezpośrednią przyczyną niedokończenia zawodów była odmowa kontynuowania gry przez drużynę gospodarzy. W takim przypadku, zgodnie z § 7 ust. 6 pkt 9) Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku zarządu PZPN w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną, zawody należało zweryfikować jako walkower na niekorzyść tej drużyny, niezależnie od okoliczności, które skłoniły zawodników do opuszczenia boiska, a które jednocześnie stały się przedmiotem odrębnego postępowania wszczętego przez Komisję Dyscyplinarną PZPN.
Komisja Dyscyplinarna PZPN po rozpoznaniu sprawy dyscyplinarnej, dotyczącej wznoszenia okrzyków o charakterze rasistowskim w trakcie powyższego meczu, tj. o czyn z art. 67 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, postanowiła uznać odpowiedzialność klubu Śląsk Wrocław za zarzucany czyn i ukarać:
- karą zasadniczą - zakazem wyjazdów zorganizowanych grup kibiców w wymiarze 6 miesięcy w rozgrywkach Pucharu Polski w sezonie 2022/2023,
- karą dodatkową - karą pieniężną w wysokości 190.000 zł (słownie: sto dziewięćdziesiąt tysięcy złotych).
Komisja Dyscyplinarna uznała, iż pomimo zaistnienia przesłanek określonych w art. 67 Regulaminu Dyscyplinarnego, zastosowanie sankcji w postaci walkowera na niekorzyść Śląska Wrocław naruszyłoby zasady sportowej rywalizacji. Komisja uznając odpowiedzialność klubu za zachowanie swoich kibiców stwierdziła, że niezasadnym jest podważanie wyniku osiągniętego na boisku, a adekwatnymi karami są wysoka kara finansowa i zakaz wyjazdowy.

źródło: PZPN

FORTUNA PUCHAR POLSKI w GOL24

od 7 lat
Wideo

Tomasz Pawlak - Dolnośląska Kraina Rowerowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Puchar Polski. PZPN ukarał Sandecję Nowy Sącz walkowerem. Śląsk Wrocław zapłaci wysoką grzywnę - Gol24

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto