18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Psychoterapeuta: Depresja dotyka ludzi w każdym wieku

Magdalena Kowalewska
Fot. Marcin Osman / Polskapresse
Z Alicją Kubiak, psychoterapeutą Ośrodka Psychoterapii Analitycznej „ANIMA” i byłym kierownikiem Akademickiego Ośrodka Psychoterapii Uniwersytetu Warszawskiego, o objawach depresji, jej zagrożeniach, depresji poporodowej i tzw. „baby blues”, a także o depresji u dzieci i osób starszych rozmawia Magdalena Kowalewska.

Jakie są objawy depresji? W jaki sposób należy odróżnić symptomy depresji od zwykłej chandry?
Każdy ma lepsze i gorsze dni. Jednak depresja objawia się obniżeniem nastroju, które utrzymuje się przez okres co najmniej dwóch tygodni, i któremu towarzyszą także inne objawy: utrata zainteresowań, osłabienie lub brak zdolności do odczuwania przyjemności, lęk, zmniejszenie aktywności oraz problemy ze snem – charakterystyczne jest wczesne wybudzanie się np. dwie godziny przed normalną porą wstawania. Chorobę tę można zauważyć, gdy następuje brak apetytu i niechęć do kontaktów społecznych, izolowanie się, niechęć do robienia czegokolwiek. Ponadto u osób chorych na depresję można zauważyć często poczucie winy i pesymistyczne wizje objawiające się przewidywaniem katastrofy osobistej czy materialnej.

A który moment jest sygnałem mówiącym o tym, że powinniśmy wybrać się do psychoterapeuty?

Trudno jest określić jeden krytyczny moment. Przez to, że obecnie dużo mówi się o depresji wiele osób decyduje się bez namowy innych na wizytę u psychoterapeuty. Jednak równie często osoby cierpiące na depresję nie są w stanie bez pomocy otoczenia zadecydować o tym, że potrzebują specjalisty. Zwłaszcza gdy mamy do czynienia z tzw. ciężką depresją.

Wystarczy tylko psychoterapia czy konieczne jest leczenie farmakologiczne, aby pomóc osobie chorej na depresję? Leczenie farmakologiczne powinno przynieść poprawę funkcjonowania ale uważam, że nie przynosi zmiany utrwalonych cech osobowości i sposobu myślenia leżących u podłoża depresji. Pomocna jest w tym psychoterapia. Wydaje się, że najkorzystniejsze efekty przynosi łączne stosowanie psychoterapii i farmakoterapii.

Przekaż 1 % podatku choremu Leo

Czy przyjmowanie leków zwalczających depresję jest skuteczne?

Jest skuteczne. Wiadomo, że każde leki mogą wywoływać efekty uboczne. Ale tak jest w przypadku każdej choroby i stosowaniu wszelkiego leczenia. Podawanie leków antydepresyjnych jest bardzo skuteczne. Obecnie na rynku można otrzymać nową generację leków, które są mniej szkodliwe niż miało to miejsce dawniej. Efekty nie przychodzą z dnia na dzień , czasem trzeba czekać 2- 4 tygodnie ważne jest aby, osoby nie zrażały się mimo braku początkowej poprawy. Bywa, że kuracja określonym lekiem nie przynosi zakładanej poprawy, wtedy zachodzi potrzeba zastosowania innego leku. Ważne jest też aby nie przerywać kuracji gdy objawy ulegną redukcji. Powinno się zawsze konsultować odstawienie leku z lekarzem.

Depresja występuje częściej u mężczyzn czy u kobiet? W jaki sposób przejawia się u dzieci?
Częściej z depresją spotykamy się u kobiet, ale to wcale nie oznacza, że nie dotyka ona również mężczyzn. Możemy również zauważyć depresję w okresie młodzieńczym u nastolatków, a także u dzieci. Jednak specjaliści ostrożnie podchodzą do postawienia jednoznacznej diagnozy stwierdzającej, że nastolatek ma depresję, ponieważ objawy, które są bliskie depresji takie jak izolowanie się, smutek, drażliwość, płaczliwość mogą być przejawem wewnętrznych konfliktów z jakimi w tej fazie rozwojowej zmaga się młody człowiek.

Obniżenie wyników w nauce, wycofywanie się ze środowiska rówieśników, zamykanie się w sobie to objawy które powinny wzbudzać niepokój rodziców i opiekunów nastolatków i dzieci. U dzieci objawy mogą być również zupełnie przeciwne jak: nadmierna aktywność, hałaśliwość, zwracanie uwagi na siebie, zagłuszanie innych. Depresja zarówno u dzieci jak i dorosłych może również przejawiać się sposób somatyczny, mówimy wtedy o tzw. depresji maskowanej.

Mówi Pani, że depresja częściej występuje u kobiet.Jak często spotykamy się z depresją poporodową i czy może ona prowadzić do porzuceń noworodków?

Przez pewien czas współpracowałam z Fundacją „Rodzić po ludzku” i miałam bezpośredni kontakt z kobietami, które nie potrafiły odnaleźć się w macierzyństwie. Depresja poporodowa może mieć dużo różnych przejawów, najczęściej występuje przesadne zamartwianie się o dziecko, stały niepokój, że stanie mu się coś złego, czasem występują obsesyjne myśli dotyczące skrzywdzenia własnego dziecka, wywołujące lęk i poczucie winy. Możemy również zaobserwować brak lub wyraźne osłabienie więzi emocjonalnej matki z dzieckiem. Czasem depresja poporodowa może prowadzić do chęci porzucenia dziecka ale tu ważną rolę odgrywa najbliższe otoczenie, ojciec dziecka, dziadkowie. Często przejmują oni opiekę nad dzieckiem na czas leczenia matki. Depresja poporodowa często mylona jest też z tzw. Baby Blues. Jest to czasowe obniżenie nastroju spowodowane reakcją hormonalną organizmu na poród. Baby Blues ustępuje samoistnie, nie wymaga leczenia środkami farmakologicznymi.

Nastolatko, dbaj o siebie

Depresja to choroba genetyczna czy spowodowana zewnętrznymi czynnikami?

Nie jest do końca jasne jaki jest udział czynników genetycznych, a jaki środowiskowych w depresji. Ale zawsze konieczny jest czynnik środowiskowy, który sprzyja ujawnieniu się czynników genetycznych. Z drugiej strony, gdy dziecko wychowuje się wraz z osobą, która ma depresję, trudno jest wymagać tego, aby prawidłowo się rozwijało i funkcjonowało, chociaż wcale nie musi samo chorować na depresję ani przejawiać innych poważnych problemów.

A czy anorektyczki zazwyczaj mają objawy depresji?

Anoreksja jest oddzielnym zaburzeniem psychicznym. Czasami możemy spotkać się z powiedzeniem, że anoreksja czy alkoholizm to „samobójstwo na raty”. Jednak z punktu widzenia specjalistów mamy tu do czynienia z różnymi chorobami.

Depresja prowadzi do samobójstw?

Tak. Może, ale nie musi. To jedno z największych niebezpieczeństw. Osoba chora na depresję, zwłaszcza o ciężkim lub umiarkowanym nasileniu nie jest w stanie patrzeć na siebie z dystansu i traci zdolność do wyważonej oceny własnych przeżyć. W takim subiektywnym stanie samobójstwo może się wydawać jedynym rozwiązaniem.

Czy osoby starsze chorują na depresję?
Depresja dotyka ludzi w każdym wieku. Wystąpienie depresji poprzedza często tzw. czynnik spustowy, zwykle jakiś rodzaj niepowodzenia, utraty, zawodu (choć czasem możemy mieć do czynienia z zupełnie odwrotnym zjawiskiem i depresją , która pojawia się po osiągnięciu sukcesu, awansu, zakończeniu ważnej pracy). Takim czynnikiem spustowym może być zawód miłosny, niezdany ważny egzamin, utrata pracy, przejście na emeryturę, śmierć bliskiej osoby. Każdy człowiek gdy doświadcza utraty musi odżałować to co utracił. Taka żałoba może być normalnym, adekwatnym dla danej sytuacji sposobem przeżywania, który jednak powinien po pewnym czasie minąć, a człowiek powinien „wrócić do życia” Gdy jednak przygnębienie, wycofanie, utrata zainteresowań utrzymują się bardzo długo, nie mijają a nawet nasilają się warto poszukać pomocy u specjalisty. Wiek podeszły niesie ze sobą wiele utrat – pogarsza się stan zdrowia, zmniejsza się sprawność fizyczna i umysłowa, często trzeba się zmierzyć ze śmiercią bliskiej osoby, samotnością i z myślą o własnej śmierci.

Należy mieć silny charakter, aby móc być psychoterapeutą?

Trzeba być po prostu dobrze wyszkolonym. Same studia psychologiczne to nie wszystko. Żeby zostać psychoterapeutą nie wystarczy uzyskać dyplom psychologa. Należy przejść również wieloletnie szkolenie, na które składa się: własna terapia, szkolenie teoretyczne oraz praca z pacjentami pod superwizją czyli „nadzorem” starszego, doświadczonego psychoterapeuty. Warto o tym wiedzieć i pamiętać gdy szukamy pomocy psychologicznej. Najlepiej szukać psychoterapeuty posiadającego certyfikat.

Prywatny szpital ortopedyczny przyjmuje dzieci za darmo

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto