Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Psychogerontologia na Uniwersytecie Wrocławskim - nowe studia podyplomowe

Ewa Wilczyńska
We Wrocławiu co roku organizowane są Dni Seniora, których stałym elementem jest Bal Kapeluszy.  Aktywizacja osób starszych w Polsce to jednak wciąż problem. A osób wieku senioralnym przybywa
We Wrocławiu co roku organizowane są Dni Seniora, których stałym elementem jest Bal Kapeluszy. Aktywizacja osób starszych w Polsce to jednak wciąż problem. A osób wieku senioralnym przybywa Janusz Wójtowicz
W Instytucie Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego utworzono nowe studia podyplomowe - psychogerontologię. W planie są m.in. zajęcia z psychodietetyki, fizjologii, rehabilitacji geriatrycznej i pielęgnacji. W sumie 240 godzin w dwa semestry. Właśnie trwają zapisy, a rozpoczęcie studiów zaplanowano na semestr letni.

- Opieka nad osobami starszymi nie powinna skupiać się jedynie na kwestiach związanych z higieną i pomocą w codziennych obowiązkach - zastrzega prof. Maria Straś-Romanowska, kierownik studiów podyplomowych z psychogerontologii w Instytucie Psychologii UWr. Chciałaby, żeby wzorem krajów Europy Zachodniej, akcent został położony na towarzyszenie.

- Zależy nam na uwrażliwieniu opiekunów na potrzeby seniorów - mówi prof. Straś-Romanowska. Osobom pracującym ze starszymi ludźmi przyda się spora dawka tolerancji, połączona z umiejętnością słuchania. Bo u seniorów rośnie potrzeba bliskości i serdeczności, która często nie może być zrealizowana. Kiedy kontakty w rodzinie kuleją, jedynym powiernikiem staje się właśnie opiekun.

Towarzyszenie seniorowi to jednak coś więcej. Wspólne wyjście do teatru czy obejrzenie ulubionego serialu. Czytanie książek, gdy ten ma już problemy ze wzrokiem albo dyskusja o polityce zagranicznej. Wraz z wiekiem zainteresowania nie znikają, zdarza się, że seniorom trzeba jedynie o nich przypomnieć.

- U osób starszych wzrasta wrażliwość estetyczna. Dotyczy to na przykład spostrzegania przyrody albo sztuki - mówi prof. Straś-Romanowska. Nie bez przyczyny najbardziej obleganymi zajęciami na Uniwersytecie Trzeciego Wieku są kursy muzyczne i malarskie. Zdarzają się prawdziwe talenty, na pielęgnowanie których wcześniej nie było czasu.

Chociaż silny akcent na studiach zostanie położony właśnie na kwestie związane z psychologicznym aspektem funkcjonowania seniorów i możliwymi metodami aktywizacji, to do współpracy zostali zaproszeni także specjaliści z innych dziedzin.

- Studenci zapoznają się z kwestiami prawnymi i medycznymi - mówi dr Bogna Bartosz, koordynator studiów podyplomowych z psychogerontologii.

W planie są m.in. zajęcia z psychodietetyki, fizjologii, rehabilitacji geriatrycznej i pielęgnacji. W sumie 240 godzin w dwa semestry. Właśnie trwają zapisy, a rozpoczęcie studiów zaplanowano na semestr letni.

- Chcemy kształcić przyszłych i obecnych pracowników domów spokojnej starości, klubów seniora, domów opieki społecznej, ośrodków rehabilitacyjnych czy mobilnych asystentów seniorów - mówi dr Bogna Bartosz.

Łatwość znalezienia zatrudnienia, rosnąca wraz z liczbą seniorów, nie jest jedyną zaletą studiów. Prof. Straś-Romanowska podkreśla, że dzięki tym relacjom opiekunowie mogą odnaleźć sens własnego życia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto