Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Psie Pole do poprawki

Jerzy Wójcik
Infografika: Maciej Dudzik
Jeden z najstarszych parków miasta zdążył już trzykrotnie zmienić nazwę. Niestety, z roku na rok niszczeje. Za to jako jedyny we Wrocławiu, do Euro, ma przejść gruntowny remont - pisze Jerzy Wójcik.

Starówka Psiego Pola nie robi dziś najlepszego wrażenia. Ten wizerunek ma jednak szansę się zmienić, bo według planu rewitalizacji centrum Psiego Pola ma ono odzyskać historyczny charakter lokalnego centrum.

Na początek drogi
Dziś na odcinku ul. Bolesława Krzywoustego, który zaczyna się przy al. Jana III Sobieskiego, a kończy przy ul. gen. Bora-Komorowskiego, w godzinach szczytu stoi się w korkach. Przebudowa infrastruktury drogowej to klucz do przemiany centrum, bo żeby rewitalizacja ruszyła pełną parą, musi być ono wyłączone z ruchu tranzytowego. Docelowo ma być dostępne tylko dla mieszkańców, zaopatrzenia i komunikacji publicznej.

Inwestycje, które mają poprawić komunikację w tym rejonie, już się rozpoczęły - właśnie trwają prace nad łącznikiem, którym z al. Jana III Sobieskiego będzie można wjechać na Psie Pole, nie przejeżdżając przez jego ryneczek, a ponadto ZDiUM rozpoczął budowę pętli do zawracania między ul. Zakrzowską a ul. Bora-Komorowskiego. Obydwie inwestycje zakończą się w czerwcu.
To jednak nie koniec zmian, bo według planu zagospodarowania przestrzennego w przyszłości samochodem dojedziemy do ul. Litewskiej, skręcając w prawo przed wjazdem na Psie Pole - powstanie tam odcinek południowej obwodnicy, czyli ul. ul. Nowolitewska. Drugą nową ulicą będzie ul. Nowogorlicka. Dojedziemy nią do osiedla Zgorzelisko ze skrzyżowania, które powstanie u zbiegu ulic Bolesława Krzywoustego, gen. Bora-Komorowskiego, Bierutowskiej, Kiełczowskiej i właśnie Nowogorlickiej.

Starówkę będzie można ominąć także od wschodu, bo właśnie powstaje nowa droga łącząca ul. Kiełczowską z al. Jana III Sobieskiego w pobliżu kiełczowskiego cmentarza.

Ryneczek za blaszak
- Zgodnie z ideą policentryczności chcemy, aby starówka Psiego Pola stała się centrum rekreacyjnym i handlowo- gastronomicznym dla mieszkańców tej części miasta, tak żeby mogli spędzić atrakcyjnie wolny czas bez konieczności podróży do Rynku - wyjaśnia Sebastian Wolszczak, koordynator projektu rewitalizacji Psiego Pola.

I tak z pejzażu Psiego Pola zniknie dobrze znany mieszkańcom Zawidawia "blaszak", a na jego miejscu pojawi się rondo. Natomiast handlowcy będą mogli się przenieść do obiektów handlowych, które miasto obecnie buduje za kamienicami przy ul. Bolesława Krzywoustego 304-312 lub do lokali, które powstaną na parterach kamienic.

Większość budynków miejskich została już odnowiona, a w tym roku zakończy się remont kolejnych przy. ul. Bolesława Krzywoustego 268 i 304. Do charakteru starówki mają też być dostosowane nowe budynki - nie wyższe niż na cztery kondygnacje.

Na odnowionym Psim Polu znajdzie się także nowoczesne centrum kultury z biblioteką multimedialną i salą widowiskową, które miałoby powstać w budynku dawnego kina "Fama". W centrum na kierowców będą czekać parkingi na terenie dzisiejszych ogródków działkowych pomiędzy kinem "Fama" a Szkołą Podstawową nr 98 przy ul. Sycowskiej.

Kiedy Psie Pole zmieni się w urokliwy ryneczek? Na dziś wiadomo, że przebudowa ul. Bolesława Krzywoustego rozpocznie się w roku 2011, zaś do ryneczku prace dotrą w roku 2012.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto