Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przy rynku w Katowicach zasiano Łąkę Centralną

Redakcja

W Katowicach u zbiegu ulic Piotra Skargi i Franza Winklera mieszkańcy zasiali pierwszą kwietną łąkę. Zajmuje ona ok. 380 mkw. i zakwitną na niej m.in. maki, chabry, ale też margaretki oraz dzika marchew. Pracownicy katowickiego magistratu zapowiadają, że w mieście zasiane zostaną kolejne kwietne łąki.

Zamiast trawników w kilku miejscach w Katowicach posiane zostaną łąki kwietne. W sobotę, 28 kwietnia zasiano Łąkę Centralną. We współpracy z Fundacją Łąka i udziałem mieszkańców przy rynku posiano kwiaty. Jak przekonują przedstawiciele Fundacji Łąka znaczenie takich miejsc dla miasta jest nie do przecenienia. - Trawniki są nudne. A łąki nie dość, że cieszą oko, to jeszcze oczyszczają powietrze i glebę z zanieczyszczeń, kumulują wilgoć, dają schronienie pszczołom i innym zapylaczom. - mówi Karol Podyma z Fundacji Łąka, która sianie łąk testowała wcześniej m.in. w Warszawie i Krakowie. W tym roku po raz pierwszy współpracują z Urzędem Miasta w Katowicach. - Istotnym walorem łąk w miastach jest też brak potrzeby nawadniania i regularnego koszenia, co przekłada się na oszczędności finansowe i korzyści ekologiczne - tłumaczy Karol Podyma.

Wspólne sianie łąki to element projektu KATOobywatel, realizowanego przez Urząd Miasta w Katowicach. - Chcemy dać mieszkańcom możliwość angażowania się w działania związane z dbaniem o miasto i robić to razem. Taki cel ma m.in. uruchomiony niedawno serwis do zgłaszania problemów - Naprawmyto.pl czy akcja SprzątaMy Dzielnice, w której zachęcamy do wspólnego sprzątania i uczymy, jak ograniczać odpady - mówi Wioleta Niziołek-Żądło, koordynator projektów społecznych Urzędu Miasta w Katowicach.

Maki, chabry i kąkole

Mieszanka nasienna, którą wykorzystano do stworzenia Łąki Centralnej w Katowicach, to kilkadziesiąt rodzimych gatunków roślin kwiatowych. Na łące w pierwszym roku ma zakwitnąć mak polny, chaber bławatek, kąkol polny oraz kilka innych jednorocznych chwastów, niegdyś bardzo popularnych w uprawach zbóż, a obecnie zanikających z powodu powszechnej chemizacji rolnictwa. Kolejne lata na łące zdominują wieloletnie gatunki kwiatów, między innymi dobrze znany złocień właściwy, nazywany margaretką oraz uwielbiany przez pszczoły żmijowiec zwyczajny czy dzika marchew. To, jak w przyszłości będzie wyglądała Łąka Centralna, zależy od wielu czynników. Istotne są rodzaj podłoża, na którym zostaną wysiane nasiona, dostępność wody oraz terminy koszenia.

Pozostałe łąki wysieje również Zakład Zieleni Miejskiej. Wśród wytypowanych lokalizacji są działki przy ul. Uniwersyteckiej, pasy zieleni na Skwerze Przyjaciół z Miszkolca (dawniej nazywanym „Sokolską Łąką” przy ul. Sokolskiej) i na wysokości „niebieskich bloków” (Koszutka) czy teren przy rondzie na osiedlu Paderewskiego. - W tym roku testujemy łąki miejskie w kilku lokalizacjach. Jeśli projekt się powiedzie, w kolejnych latach możemy go rozszerzyć o kolejne tereny - mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej. Łąkę, w ramach przygotowywanej inwestycji przy ul. Chrobrego 25 (osiedle Tysiąclecia), planuje również wysiać Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach.

Siejemy łąki dla klimatu

W grudniu tego roku Katowice będą gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ (COP 24). Właśnie m.in. poprzez wysiewanie łąk miasto chce zainteresować mieszkańców tym tematem. - Nasz cel to przekazywanie praktycznej wiedzy na temat wagi przyrody w miejskim ekosystemie - mówi Barbara Lampart, naczelnik Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta w Katowicach. - W przestrzeniach silnie zurbanizowanych trawniki mogą nie wytrzymać warunków atmosferycznych, a łąka jest odporniejsza na fale upałów i ma zdolność do odradzania - dodaje.

Łąka wyłapuje pyły tworzące smog i magazynuje wodę opadową lepiej niż trawnik. Jest też 10 razy wyższa, przez co skuteczniej obniża temperaturę powietrza. Łąka stanowi też miejską wyspę bioróżnorodności, może na niej rosnąć nawet do 60 gatunków roślin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto