Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przepisy świąteczne MM: Karp, barszcz, pierogi, ciasta

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
makowiec
makowiec sxc.hu
Makówki śląskie, rolada z karpia, a może babeczki piernikowe. Prezentujemy najlepsze przepisy świąteczne.

Wczoraj, 18 grudnia, ruszyliśmy z konkursem Podziel się przepisem na święta i wygraj książkę. Na razie dostaliśmy przepisy na babeczki reniferowo-piernikowe z cynamonem i kandyzowanymi owocami, grzyby w cieście, paszteciki idealne do barszczu z kapustą i grzybami oraz roladę z karpia w sosie miodowo-rodzynkowym.

To jednak dopiero początek konkursu. Zachęcamy Was do dodawania swoich przepisów.

Wszystkie zbierzemy w tym serwisie i zaprezentujemy je poniżej. Na razie udało nam się utworzyć kategorie ciast i ryb. Ktoś ma może oryginalny pomysł na karpia albo świąteczną zupę?

Konkurs trwa do 24 grudnia do godz. 22. Jeśli chcecie wziąć udział w konkursie, wpiszcie komentarz pod tekstem: Konkurs MM. Podziel się przepisem na święta i wygraj książkę. Czekamy na oryginalne przepisy!

Przepisy MM-kowiczów


CIASTA


Przepyszne babeczki reniferkowo-piernikowe z cynamonem i kandyzownaymi owocami wg dagi302

Składniki, 12 sztuk

180 g masła, miękkiego
180 g drobnego cukru (lub najlepiej drobnego cukru brązowego)
3 jajka
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
3/4 łyżeczki cynamonu
2 pełne łyżeczki przyprawy piernikowej
180 g mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
2 łyżki mleka
100 g posiekanych wiśni kandyzowanych (można zastąpić wiśniami z zalewy)

Masa budyniowa:

1/2 litra mleka
2 łyżki mąki pszennej
2 łyżki mąki ziemniaczanej
1 torebka cukru waniliowego
3 łyżki cukru
2 żółtka
250 g masła, miękkiego

Oraz: precelki na rogi, czerwone płaskie groszki na noski (użyłam czerwonych lentylek), białe lentylki z pomalowaną flamastrem czarną, niebieską kropką na oczy

12 standardowych papilotek o pojemności 125 ml, forma na muffiny lub babeczki
z wgłębieniami, ewentualnie 12 papierowych foremek na babeczki połączonych stelażem (nie potrzebna jest wówczas forma)

Przygotowanie:
Piekarnik nagrzać do 180 stopni. Przygotować papilotki na stelażu lub powkładać zwykłe papilotki we wgłębienia formy. Masło ucierać z cukrem przez 7 - 8 minut, aż będzie bardzo puszyste. Dodawać po troszku jajka, cały czas ubijając. Wymieszać z wanilią, cynamonem, przyprawą piernikową i solą. Następnie połączyć z przesianą mąką razem z proszkiem do pieczenia i solą (można mikserem na bardzo wolnych obrotach) oraz z mlekiem.
Masę nałożyć do papilotek, w ciasto powciskać kawałki wiśni kandyzowanych, wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez 18 - 20 minut aż urosną, będą lekko zrumienione, a patyczek wetknięty w środek będzie suchy. Po ostudzeniu same babeczki (bez dekoracji) można przechowywać przez kilka dni w zamkniętym pojemniku).

Masa budyniowa: Odlać 1/2 szklanki mleka i wymieszać z kolejnymi składnikami masy budyniowej: mąką pszenną, mąką ziemniaczaną, cukrem waniliowym, cukrem oraz żółtkami. Resztę mleka zagotować i dolać połączone składniki masy budyniowej. Wymieszać i jeszcze raz zagotować, odstawić z ognia, ostudzić. Zmiksować masło
i dodawać po 1 łyżce ostudzoną masę budyniową.

Precelki przekroić bardzo delikatnie lub połamać uzyskując kształt rogów (w razie potrzeby można skleić pokruszone rogi odrobiną wody :-). Babeczki smarować grubo masą budyniową, udekorować precelkami i groszkami.

Makówki śląskie wg Malkoz

Czas przygotowania: 40 minut

200g suchego maku
90 g orzechów włoskich (lub laskowych)
100 g migdałów bez skórek
3 łyżki rodzynków
1 l. mleka
2 łyżki masła
2 łyżki miodu
1 chałka ( może być czerstwa pokrojona w plastry o szerokości 1 cm
3 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej
3 łyżki wiórków kokosowych
100 ml rumu ( opcjonalnie)
1 pomarańcza ( wyszorowana i sparzona)

Co teraz z tym zrobić:

Migdały i orzechy włoskie kładziemy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i wkładamy do piekarnika (180stopni – termoobieg) – zapiekamy na jasnozłoty kolor ( nie przypali i uwaga na poparzenia). W garnku podgrzewamy mleko, dodajemy 2 łyżki masła, rodzynki i 2 łyżki miodu. Mieszamy. W międzyczasie wyjmujemy orzechy i migdały z piekarnika. Do gotującego się mleka dodajemy mak i całość mieszamy delikatnie zagotowujemy. Dodajemy kandyzowaną skórkę pomarańczową i wiórki kokosowe, całość często mieszamy.

Przestudzone orzechy i migdały siekamy a potem wrzucamy do garnka z gęstą masą makową. Mieszamy. Masę doprawiamy skórką z pomarańczą i sokiem z połowy pomarańczy. Gdy zawartość garnka delikatnie się zagotuje, zdejmujemy go z ognia. W pustej misce układamy na przemian gorącą masę makową i chałkę, którą nasączamy rumem i sokiem z drugiej połowy pomarańczy. Ostatnią warstwą powinna być warstwa maku. Dekorujemy, studzimy i wkładamy do lodówki. Najlepiej smakuje następnego dnia. Jeść do oporu, bo jest przepyszne!

Grzyby w cieście wg SamuelVimes


Składniki

grzyby suszone i ciasto naleśnikowe (jaja, mąka, olej, sól, mleko/woda)

Przygotowanie

Robimy ciasto naleśnikowe. Grzyby (same kapelusze, najlepiej duże) troszkę obgotowujemy, aż zrobią się miękkie, potem osuszamy. Wrzucamy kapelusz do ciasta i potem łyżką nakładamy na rozgrzaną patelnię i smażymy z obu stron aż ciasto się zarumieni. Czy na ciepło czy na zimno - pycha. Proste ale smaczne.

Paszteciki idealne do barszczu z kapustą lub grzybami wg andrej2010

Składniki

Ciasto:

4 szklanki mąki pszennej
250g margaryny
60g drożdży
2 łyżki cukru
2 jajka
szczypta soli

Farsz:

500g kapusty kiszonej
500g pieczarek
2 cebule
sól, pieprz, papryka do smaku

Przygotowanie

Margarynę posiekać z mąką, dodać drożdże roztarte z cukrem, jajka i sól, wyrobić elastyczne ciasto. Ciasto włożyć do lodówki na ok. 30 min. Cebulę i pieczarki drobno pokroić, podsmażyć na patelni z rozgrzaną oliwą, doprawić. Kapustę przepłukać zimną wodą, pokroić. Dodać pieczarki, dokładnie wymieszać i dobrze doprawić.
Ciasto podzielić na cztery części, każdą rozwałkować cienko na prostokąt. Wzdłuż dłuższego boku nakładać farsz, zawinąć jak roladę, kroić na 5 cm kawałki. Paszteciki posmarować roztrzepanym jajkiem. Piec ok. 15 min. w temp. 180ºC. Podawać same lub z barszczem.


RYBY


Rolada z karpia w sosie miodowo-rodzynkowym wg Rentilki

Tradycyjny karp w nietradycyjny sposób.

Składniki

1,5 kg filetu z karpia
marchew, pietruszka, seler, część pora
1 cebula
1 bułka czerstwa
2 białka jaj
2 łyżki stołowe soku z cytryny
sól, pieprz
4 łyżki stołowe posiekanej natki pietruszki

Sos

bulion z kostki rosołowej
½ szklanki miodu
garść rodzynek
2 łyżki płatków migdałowych
1 cebula
2 łyżki masła
1 łyżka mąki pszennej

Przygotowanie

Z włoszczyzny przygotować wywar. Z fileta zdjąć skórę, bułkę namoczyć. Podsmażyć cebulkę. Mięso z ryby, cebulę i bułkę zmielić. Białko ubić na sztywną pianę i wymieszać z mieloną masą rybną. Doprawić do smaku, dodać sok z cytryny i posiekaną natkę pietruszki. Farsz przełożyć do gazy i zwinąć w rulon, zawiązując końcówki gazy. Rulon gotować w wywarze z włoszczyzny. Po wyjęciu z wywaru ostudzić odwinąć i pokroić w plastry.

Sos Przygotować bulion. Rodzynki namoczyć, dodać miód i migdały. Masło stopić, zeszklić cebulę, dodać mąkę, zasmażyć ale nie rumienić. Rozprowadzić bulionem. Zagotować. Doprawić do smaku solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Na półmisek wylać sos, a na nim ułożyć porcje rolady rybnej.

Karp w migdałach wg agusi30000

Składniki:

karp,
4 łyżki masło,
1 łyżeczka mąka,
1 łyżeczka śmietana,
10 dag płatki migdałowe,
Sól

Karpia gotowego, czyli w dzwonkach, posolić i odstawić na pół godzinki. Potem wkładamy go do naczynia żaroodpornego, na karpiu kładziemy kawałki masełka, tylko połowę i pieczemy 15 minut w 180 st. Potem wyjmujemy, smarujemy śmietaną wymieszaną z mąką, obkładamy płatkami , polewamy resztą roztopionego masła i pieczemy jeszcze 10 minutek.


PIEROGI, USZKA


Pierogi ruskie wg mikady

Składniki:

Farsz:
cebula
sól
pieprz
ziemniaki
biały ser
boczek (jeśli ktoś lubi)

Ciasto:
mąka pszenna
jajko
sól
gorąca woda
olej

Ja to robię tak:
Gotuję ziemniaki a potem przepuszczam je z białym serem przez maszynkę do mielenia mięsa. Dodaję posiekaną, podsmażoną na złoty kolor cebulę i boczek. Doprawiam solą i pieprzem do smaku - jeśli mi smakuje, to farsz jest dobry dla każdego ;).

Moja mama to robi tak:
Sypie mąkę na stolnicę, wbija jajko, dodaje troszkę oleju, soli i wody. Zagniata, żeby ciasto było miękkie. Nie ma żadnych proporcji - wszystko sypie i dodaje wg własnego uznania! Jeśli uzna, że ciasto jest gotowe - to oznacza stan idealny do klejenia!

My to robimy tak:
Ciasto rozwałkowujemy bardzo cienko i wycinamy szklanką koła. Armię kół przygniatamy łyżkami farszu - dzięki temu wiemy, czy ilość farszu odpowiada ilości kół. Potem sklejamy (przy pomocy gorącej wody na krawędziach) koła na pół z farszem w środku. Ja dodatkowo robię na sklejonej krawędzi falbankę, której nauczyła mnie starsza pani opowiadająca, jak to ją tego nauczyła koleżanka podczas II wojny. Potem wrzucamy pierogi do garnka z gotującą się, posoloną i z dodatkiem oleju, wodą. Wyławiamy po wypłynięciu pieroga na powierzchnię - i wrzucamy do zimniej wody (dzięki temu pierogi się nie skleją). Po chwili wyławiamy i wcinamy ze śmietaną!

Jak się to robi? Widelec, talerz i pusty brzuch - instynkt załatwi resztę :D!

Uszka ze śliwkami wg Kici89

Krótka historia przepisu na uszka:**

Ok 40 lat temu moja babcia nie miała zbyt wiele pieniędzy, dlatego, gdy zbliżał się czas świąt kombinowała co zrobić by kolacja wigilijna choć tanim kosztem była przepyszna,a stół suto zastawiony najróżniejszymi przysmakami. Zrobiła więc coś ze śliwek które miała w swojej spiżarce i ciasta, które dobrze znała, po ugotowaniu połączyła to z pysznym barszczem domowej roboty, takim jaki nauczyła ją gotować moja prababcia, to wszystko dało zniewalający efekt, a mianowicie uszek ze śliwkami w czerwonym barszczyku, czyli mój przysmak wigilijnego stołu!

Składniki na ciasto:

ok. 3,5 szklanki mąki pszennej lub tortowej
1 jajeczko
ok. 1 szklanki ciepłej wody (jeśli będzie za mokre to nie lejemy więcej, ciasto ma być elastyczne a nie maziowate i kleiste)
2 łyżki oleju

Składniki do farszu:

Śliwki suszone słodkie!!!!!!!! Nie mogą być wędzone, bo to nie ten smak! ;)

Przygotowanie:

Ciasto zagniatamy do momentu aż będzie elastyczne. Najłatwiej sprawdzić to wbijając w nie palec, Jeśli naciśniemy na nie i ciasto będzie wracać, to znaczy, że można śmiało wałkować. Możemy podzielić je na części i wałkujemy na ok 3 mm grubości. Nie może być za grube!!!!! Następnie kieliszkiem wycinamy kółeczka. Uszka muszą być malutkie i zgrabniutkie, by ładnie wyglądały w naszej miseczce ;)

Farsz:
Na wykrojone kółeczka nakładamy śliwki, uprzednio kroimy taką śliwkę na mniejsze kawałeczki naprawdę małe nawet nie cały 1 cm. Układamy na placuszek zawijamy jak pierożek, zagniatamy a później zawijamy jak uszko.

Gotowanie:
Do gotującej się ówcześnie posolonej wody wrzucamy nasze uszka, wyciągamy z wody kiedy wypłyną na powierzchnię.

Podanie:
Podajemy skąpane w czerwonym barszczyku, razem tworzą niezapomniany duet! Uwaga! Kto raz zasmakuje tego cuda, będzie to robić za pewne kilka razy w roku :)

INNE

Pasztet śliwkowo-świąteczny wg tereski7400

Składniki:
1/2 kg chudej mielonej wołowiny
½ kg mielonej wieprzowiny
250 g zmielonej wątróbki wołowej lub kurzej
4 zgniecione ząbki czosnku
2 jaja
2 łyżki wiśniówki lub brandy
2 łyżeczki soli
1 łyżeczka suszonego tymianku
1 łyżeczka suszonego majeranku
4 zmielone ziarna ziela angielskiego
1/2 łyżeczki mielonego pieprzu
1 listek laurowy
garść suszonych wędzonych śliwek węgierek
pół szklanki wiśniówki
tłuszcz do nasmarowania formy

Przygotowanie:

Bułka tarta do obsypania formy (dowolnie) Przygotować formę – najlepiej klasyczną keksówkę, nasmarować tłuszczem i obsypać bułką tarta. Mięso wymieszać z przyprawami. Śliwki namoczyć w wiśniówce lub wodzie. Dodać namoczone śliwy do mięsa, delikatnie wymieszać, umieścić mięso w formie, na wierzchu położyć liść laurowy, przykryć formą aluminiową. Formę wypełnić do połowy wysokości. Dobrze docisnąć mięso. Przykryć formą aluminiową. Piec w piekarniku przez godzinę w temperaturze 200 stopni Celsjusza. Schłodzić pasztet w temperaturze pokojowej, a potem w lodówce .

Smacznego!





Koncerty w klubachWoodstock 2013
Premiery kinoweKoncert Matisyahu
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lody kawowe z kajmakiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto