Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przekaż 1 procent swojego podatku

Małgorzata Stuch
archiwum Polska Press Grupa
Polacy lubią dzielić się z innymi. Co roku na konta fundacji – Organizacji Pożytku Publicznego wpływa około 0,5 mld zł. Z raportu GUS, który obejmuje lata 2005-2012 wynika, że w 2005 roku zaledwie 0,7 mln osób przekazało 1 proc. dla fundacji i innych organizacji pożytku publicznego. W 2012 roku było ich już ponad 11 mln, a w 2014 ponad 12 mln.

W tym roku jeszcze więcej osób przekaże swój 1 procent OPP.

Jak to zrobić ?

Przekazanie 1 proc. jest proste. Wystarczy wpisać do swojego zeznania podatkowego numer KRS wybranej organizacji, którą chcemy wesprzeć. O czym jeszcze warto pamiętać? Poza numerem KRS należy oczywiście wpisać wcześniej wyliczoną kwotę 1 proc. podatku. Ważne jest również, by zapłacić należny podatek w ciągu dwóch miesięcy od upływu daty złożenia PIT-u. Jeśli nie dotrzymamy tego terminu, tracimy prawo do przekazania 1 proc.

Kto może przekazać 1 proc.?

Przede wszystkim podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych wypełniający PIT-37 i PIT-38, podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28) i co ważne - podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, którzy rozliczają się na podstawie PIT-36. Swój 1 proc. mogą przekazać również emeryci i renciści. Otrzymują oni co roku PIT-40 i wystarczy, że na jego podstawie złożą w Urzędzie Skarbowym zeznanie podatkowe zawierające kwotę 1 proc.swojego podatku i numer KRS danej organizacji.

Jaka jest różnica pomiędzy darowizną, a 1 proc.?

Trzeba pamiętać, że 1 proc. nie jest ani darowizną, ani ulgą. O darowiźnie mówimy zazwyczaj wtedy, gdy przekazujemy pieniądze z własnej kieszeni. Darowiznę odpisujemy od naszego dochodu w wysokości dokonanej wpłaty. Tymczasem możliwość przekazania 1 proc. reguluje specjalna ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Dzięki niej każdy polski podatnik może zdecydować gdzie trafi 1 proc. jego podatku dochodowego, który w rzeczywistości należny jest państwu.

Co to są Organizacje Pożytku Publicznego i czy można przekazać 1 proc. na więcej niż jeden tego typu podmiot?
To organizacje pozarządowe, które posiadają osobność prawną, spełniają wszystkie wymagania bycia OPP, które przewidziała ustawa z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie i uzyskały wpis do KRS. Obecnie jest ich kilka tysięcy a ich ewidencje prowadzi Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Listę podmiotów mających obecnie status OPP można zaleźć pod adresem:www.pozytek.gov.pl. Obowiązujące przepisy pozwalają na sfinansowanie tylko jednej organizacji, chyba, że składamy więcej PIT-ów. Wtedy na każdą deklaracje przypada jedna OPP.

Komu?

Czym kierować się wybierając Organizację Pożytku Publicznego, do której trafi nasz 1 proc.?

W Małopolsce jest wiele organizacji wspierających potrzebujących. Są to m.in. organizacje zajmujące się pomocą dla zwierząt, pomocą chorym, organizacją wypoczynku wakacyjnego dla najmłodszych itd. Ciekawą kampanię prowadzi PCK KRS 0000 225587. Dzięki zabawnemu wierszykowi : cztery bułki ,dwa „łabądki” po nich w PIT swój wpisz dwie piątki i „bałwanka” , po nim „siedem” , tak nakarmisz brzuch niejeden – przypomina swój KRS i zachęca do przekazywania 1 proc.

Dzięki środkom pozyskanym w ramach kampanii 1 proc. Polski Czerwony Krzyż będzie mógł nie tylko dożywiać ale również sfinansować pobyt potrzebujących dzieci i młodzieży na koloniach, doposażyć ich w przybory szkolne i pomoce naukowe, przekazać paczki na święta z niezbędnymi ubraniami i artykułami higienicznymi oraz zorganizować zajęcia edukacyjne.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto