MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorcy krytykują ustawę o upadłości konsumenckiej

Łukasz Pałka
Bankructwo z dziurami Rządowy pomysł na ulżenie dłużnikom jeszcze nie wszedł w życie, a już wzbudza ogromne emocje. Biznesmeni, do których trafił projekt ustawy, uważają, że przepisy będą chronić przede wszystkim ...

Bankructwo z dziurami
Rządowy pomysł na ulżenie dłużnikom jeszcze nie wszedł w życie, a już wzbudza ogromne emocje. Biznesmeni, do których trafił projekt ustawy, uważają, że przepisy będą chronić przede wszystkim oszustów

Tak najkrócej można podsumować opinię, jaką rządowemu projektowi o upadłości konsumenckiej wystawiła Krajowa Izba Gospodarcza, która miała zrecenzować pomysł. Ustawa ma pomóc osobom, które wpadły w długi i nie są w stanie ich spłacić. Podobnie jak przedsiębiorstwa mogłyby one ogłosić upadłość i zacząć od nowa. – Jednak ustawa w takim kształcie daje ogromne pole do popisu naciągaczom, którzy wezmą kredyty z założeniem, że ich nigdy nie spłacą – mówi Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Czyja decyzja?
Przedsiębiorcom nie podoba się przede wszystkim to, że o upadłości decydowałyby nie sądy, a specjalne kolegia. W ich skład mógłby wejść praktycznie każdy.
– Zachowajmy odrobinę profesjonalizmu. W krajach, gdzie funkcjonują podobne przepisy, zajmują się tym sędziowie – mówi Andrzej Arendarski.

Prawo wierzycieli
Po drugie, o ogłoszenie upadłości będzie mógł wnioskować tylko sam dłużnik. Przedsiębiorcy chcieliby natomiast, aby mogły się o to starać także osoby lub firmy, którym zadłużona osoba jest winna pieniądze. Dzięki temu wierzyciele mieliby szanse na odzyskanie jakichkolwiek pieniędzy po podziale majątku dłużnika.

Zabrać mieszkanie
I wreszcie sprawa najważniejsza. Projekt ustawy zakłada, że zadłużonej osobie nie będzie można zabrać mieszkania. Może to oznaczać poważny problem dla banków udzielających kredytów hipotecznych. – Przyjęcie takiej regulacji może spowodować ograniczenie dostępu, wzmocnienie zabezpieczeń i wreszcie wzrost kosztów kredytu – wylicza Andrzej Arendarski. Potwierdza to Krzysztof Borusowski z Centrum im. Adama Smitha: – Nie można wyłączyć mieszkania z masy upadłościowej. Uczciwi będą spłacać kredyty hipoteczne, a cwaniacy ogłoszą upadłość – uważa Krzysztof Borusowski.
Według niego ustawa zawiera szereg założeń, które są sprzeczne chociażby z kodeksem cywilnym. – Wprowadzenie tych rozwiązań na siłę przyniesie bardzo wiele szkód, a najmniej skorzystają na tym osoby, które z założenia ustawa ma chronić – uważa Borusowski.
Zgodnie z rządowymi zapowiedziami ustawa o upadłoś-ci konsumenckiej powinna przejść przez parlament w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto