Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Protest służb mundurowych, Warszawa. Sprzeciwiają się zbyt niskim pensjom [ZDJĘCIA]

ap/Marcin Dobski
Protest służb mundurowych, Warszawa. Sprzeciwiają się zbyt niskim pensjom [ZDJĘCIA]
Protest służb mundurowych, Warszawa. Sprzeciwiają się zbyt niskim pensjom [ZDJĘCIA] Piotr Smoliński
Protest służb mundurowych, Warszawa. Przed Sejmem protestuje kilka tysięcy związkowców, którzy w ten sposób chcą wyrazić swój sprzeciw wobec zbyt niskich pensji, a także żadają zmiany przepisów o zwolenieniu lekarskim funkcjonariuszy.

Protest służb mundurowych, Warszawa. Sprzeciwiają się zbyt niskim pensjom [ZDJĘCIA]


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


Potworny hałas, trumna z policyjnym kogutem i morze ludzi – tak wyglądał pokrótce czwartkowy protest pracowników służb mundurowych, którzy mimo chłodu, domagali się pod Sejmem podwyżek. Zapowiedzieli, że to nie jest ich ostatnie słowo i wrócą.

Podczas, gdy wiele tysięcy funkcjonariuszy policji, straży granicznej i pożarnej oraz służby celnej protestowało przed siedzibą Sejmu, ich kilku kolegów poszło do gmachu, aby złożyć na ręce Marszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej petycję. - Mogliśmy się tego spodziewać. Marszałek przyjęła petycję, powiedziała, że nawet przeczyta, ale nic innego nie zrobi w tej kadencji Sejmu – mówił ze sceny jeden z oddelegowanych do tego zadania mundurowych. Oznacza to, że w najbliższym czasie mundurowi nie dostaną podwyżek.

Ogromny tłum tworzył niebywały wręcz hałas. W ruch poszły trąbki, gwizdki, strażacy nakręcali swoje syreny, a niektórzy protestujący byli zaopatrzeni w bębny. Ograniczona była widoczność, bo w czasie mroźnego wiatru trzepotały raz po raz flagi z logotypami związków zawodowych poszczególnych grup.

- Rząd PO-PSL budował przez 8 lat mur między służbami mundurowymi – grzmiał policjant z obleganej sceny i zadedykował rządowi piosenkę. Utwór Jacka Kaczmarskiego "Mury" podchwycili inni protestujący i zaczęli głośno śpiewać.

Na scenę została wniesiona trumna z napisem policja i “kogutem”, która miała być symbolem “umierania” tego zawodu. - Pracownik policji z 20-letnim doświadczeniem zarabia 1750 brutto, od lat nie dają podwyżek. Mundurowi są lekceważeni, bo nie mogą strajkować - mówił Szmigiero. - Jeżeli wybory wygra PiS, to się nami zajmie - stwierdził na koniec jeden z policjantów.

Mimo dość smutnej atmosfery, byli też uśmiechnięci policjanci, którzy byli najliczniej reprezentowani. Jeden z nich cały czas paradował w masce starszego, niedołężnego mężczyzny, podpierając się kijem. Inni funkcjonariusze bardzo chętnie robili sobie z nim zdjęcia. - Gdzie jest policja?! - dowcipkował policjant, zwracając na siebie uwagę.

Czytaj też: Rowerem przez Warszawę. Alfabet stołecznych cyklistów [PRZEGLĄD]

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto