Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projekt Warszawiak podbija Internet. Wideo obejrzało już ponad 1,5 mln osób

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
Skala sukcesu tego projektu była niemożliwa do przewidzenia - przyznaje Szymon Orfin, jeden z jego twórców Projektu Warszawiak.

Gdy 5 stycznia teledysk do utworu "Nie ma cwaniaka nad warszawiaka" po raz pierwszy ujrzał światło dziennie, sposób jego przyjęcia był wielką niewiadomą. Chyba nikt nie mógł się spodziewać, że w ciągu dwóch tygodni licznik na YouTube wskazywać będzie niemal półtora miliona osób.

Projektem zainteresowały się media, został bardzo ciepły przyjęty przez internautów, a nawet wybrany ambasadorem Warszawy w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Gdzie leży tajemnica jego wielkiej popularności?

Czy warszawiak ma legendę?

- Przy założeniu, że większość mieszkańców Warszawy nie ma korzeni w tym mieście, to nawiązanie do tradycji sprzed kilkudziesięciu lat stanowić może jakąś nobilitację. Może to być podbudowanie swojego "ja", a także budowanie pewnej legendy - mówi Lech Królikowski, varsavianista. - Na dobrą sprawę można jednak postawić wiele tez próbujących wyjaśnić powodzenie tego typu projektów i każda z nich może okazać się prawdziwa - dodaje.

Projekt Warszawiak to hołd

Jak możemy przeczytać na stronie projektu, powstał on jako "swoisty hołd złożony wszystkim ulicznym wykonawcom, przedwojennym kompozytorom i autorom tekstów, którzy nadawali muzyczny charakter temu miastu."

- Jesteśmy stąd, chowaliśmy się tu i odczuwamy przynależność do miasta. W Warszawie zanika świadomość, że są tu naprawdę fajne rzeczy, dlatego chcieliśmy odkopać ten folklor, ale i "ugryźć go" od nowa - mówi Szymon Orfin. - Połączyliśmy brzmienia akustyczne z elektronicznymi, ale tak żeby zachować charakter tych utworów - dodaje.

W ramach przedsięwzięcia powstało sześć piosenek: "Nie ma cwaniaka nad warszawiaka", "Ząbkowski" (to zupełnie nowa kompozycja), „Stachu”, „Tango Apaszowskie”, „Jadziem panie zielonka” i "Cyk Walenty". Można ich posłuchać na stronie internetowej Projektu Warszawiak.

Być może niedługo utwory zostaną również wydane na płycie.

Kto jest warszawiakiem?

Swojego głosu w utworach użycza Łukasz Garlicki absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej, znany m.in. z seriali takich jak "Pitbull", czy "Brzydula", a także filmów "Reich" czy "Syzyfowe Prace". Będziemy go mogli także zobaczyć w "Bitwie Warszawskiej 1920" jako ks. Ignacego Skorupkę.

W projekcie uczestniczą także Jacek Jędrasik autor tekstów i muzyki do przedstawień teatralnych, Marek Kępa utalentowany gitarzysta młodego pokolenia oraz Szymon Orfin, reżyser dźwięku, kompozytor i bębniarz.

Źródło: Projekt Warszawiak podbija Internet, Rafał Babraj, https://warszawa.naszemiasto.pl

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto