Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projekt Mosty. Wielki spektakl na 26 przeprawach oraz półmaraton 20 czerwca

Redakcja
Smola89
Brytyjski reżyser Chris Baldwin już 20 czerwca chce zmienić 26 wrocławskich mostów w jeden wielki happening. Specjalne eventy przygotowało kilkuset wrocławian, którzy zamienią Wrocław w gigantyczną scenę performatywną, na której zagrać będzie mógł każdy. Przez część mostów przebiegnie także trasa wrocławskiego półmaratonu.

Chris Baldwin w czerwcu zeszłego roku został kuratorem projektu Wrocław Europejską Stolicą Kultury 2016. Artysta wyreżyserował wcześniej m.in. dwa duże przedstawienia realizowane w ramach Igrzysk Olimpijskich w Londynie: "The Way the Winds Blow" oraz "Raise the Sky". We Wrocławiu jego zadaniem jest przygotowanie miasta do ESK 2016 oraz organizacja i nadzorowanie imprez poprzedzających główne obchody. Jednym z pomysłów Baldwina jest projekt "Mosty", nawiązujący do architektury i historii stolicy Dolnego Śląska, zaplanowany na 20 czerwca 2015 r.

Czytaj: Program ESK 2016. Zaproszono J.K. Rowling i George'a Martina. Czy przyjadą?

- Wyobraź sobie most, który nie istnieje, ale mógłby powstać np. za pomocą świateł laserowych. Wyobraź sobie most, który zamienia się w żywą orkiestrę. Wyobraź sobie most jakikolwiek chcesz i współpracuj z wieloma artystami i ludźmi z całego świata, w celu przejęcia Wrocławia i stworzenia niezwykłego przedstawienia na 26 wrocławskich mostach. Liczę, że w inicjatywie weźmie udział nawet 150 tys. osób - mówi Chris Baldwin.

Projekt "Mosty" skierowany jest do osób w wieku 7-35 lat i ma zachęcić młodych wrocławian do przejęcia i zaadaptowania wybranego mostu i zorganizowania tam wydarzenia kulturalnego, które zostanie zaprezentowane 20 czerwca 2015 roku. Uczestnicy zobowiązani są do przedstawienia historii danego mostu w sposób oryginalny i nietuzinkowy.

Niezwykłe wydarzenia na kładkach i mostach

Na projekt MOSTY składa się 26 wydarzeń artystycznych. Wszystkie rozegrają się w ciągu jednego dnia na wrocławskich mostach i kładkach. Doświadczymy pełnej gamy interpretacji podstawowej funkcji mostu, tj. łączenia, od wymiaru społecznego, ludzkiego, przez miejski, fizyczny, ekologiczny, aż po historyczny, dźwiękowy i artystyczny.

Czytaj: Nocny Wrocław Półmaraton 2015. Trzecia edycja półmaratonu 20 czerwca [trasa, zapisy, program]

Rzeźbiarski pamflet na Jazie Opatowickim w projekcie HUG symbolicznie i sensorycznie połączy wykluczonych z resztą społeczeństwa. Z kolei ON OFF - projekt Magdy Kwit i Łukasza Siemieża – subtelnie poruszy kwestię niepełnosprawności. Instalacja w postaci repliki Mostu Zwierzynieckiego zostanie wprawiona w ruch siłą ludzkich mięśni i jako mobilny Most Zwierzyniecki przemierzy wyznaczoną trasę, angażując po drodze mieszkańców miasta. Projekt „Kopiuj – wklej” uruchomi połączenie człowiek – tkanka miejska. Za sprawą Wrocławskiego Teatru Radioaktywnego na kładce Zwierzynieckiej – łączącej cywilizację z naturą, nową część Wrocławia ze Starym Miastem - odbędą się słuchowiska dźwiękowe, a zespół Karbido przekształci most w instrument muzyczny. Z kolei projekt „Wąski most – szeroka kultura” połączy Psie Pole ze Śródmieściem, symbolicznie integrując się z kulturą centrum miasta. Na Różance odbędzie się natomiast „Węglową Odyseja” - wielki piknik odnoszący się do etosu pracy i kultury górniczej, a także spotkanie dolnośląskich górników z wrocławskimi żeglarzami śródlądowymi.

Studenci Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej zamienią Most Pokoju w pawilon wystawienniczy z czasów Festung Breslau, z galerią wielkoformatowych fotografii życia wrocławian, uchwyconych momentów, zastygłych w bezruchu sylwetek. Fotografia zagra także główną rolę w projekcie „Wszyscy na most – portret generacji”. Dzięki niezwykłemu pomysłowi kolektywu StreetCollodionArt na wrocławskiej wyspie Piasek stanie ogromnych rozmiarów ciemnio-aparat. 20 czerwca dziesięć wielopokoleniowych rodzin, związanych z Dolnym Śląskiem, przeniesie się w czasie i będzie pozować do fotografii w technice mokrego kolodionu. Cofniemy się tym samym do 1850 roku, kiedy wizyta fotografa była ogromnym wydarzeniem.

W mieście stu mostów nie zabraknie miłości. Na moście tumskim przez 24 godziny artyści, z nimi także wszyscy chętni, wybijać będą rytm serca – rytm miłości, wspólny dla wszystkich ludzi, niezależnie od pochodzenia, zamieszkania, wyznania czy wieku. Rytm, który jednoczy i łączy – jak MOSTY. Działania muzyków oparte będą na dźwiękach wielomembranowych Wielkich Bębnów Teatru Makata, jedynej takiej konstrukcji na świecie.

MOSTY połączą także entuzjastów kultury z gośćmi 3. PKO Nocnego Półmaratonu Wrocław, który przebiegnie 20 czerwca przez kilkadziesiąt ulic (i kilka mostów) stolicy Dolnego Śląska. Biegacze będą mogli uczestniczyć w widowiskach ESK na mostach, a uczestnicy MOSTÓW dopingować maratończyków.

- To będzie spektakularny weekend – mówi Chris Baldwin, kurator ESK 2016 ds. performance. - 26 mostów przekształconych zostanie w kulturalne i artystyczne przestrzenie – efekty całorocznej intensywnej pracy tysięcy młodych artystów z Wrocławia i okolic – muzyków, filmowców, poetów, tancerzy i rzeźbiarzy. Wrocławianie zobaczą swoje miasto z zupełnie innej perspektywy.

MOSTY to pierwszy z czterech wielkich projektów przygotowujących Wrocław do piastowania zaszczytnego tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. Ceremonię otwarcia w styczniu przyszłego roku stanowić będzie projekt „Przebudzenie”. Kolejnym będzie „Flow”, który zgromadzi muzyków i performerów z całego świata – wspólnie zaprezentują oni na Odrze performance dla kilkudziesięciu tysięcy osób. Na zakończenie Europejskiej Stolicy Kultury w grudniu 2016 r. artyści zaprezentują projekt „Niebo”.

Ceremonie otwarcia i zamknięcia ESK 2016

Chris Baldwin jest także reżyserem ceremonii otwarcia i zamknięcia obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Już wiadomo, że podczas ceremonii otwarcia czeka nas kilkugodzinna parada z gigantycznymi postaciami i obiektami.

- Wybierzemy cztery miejsca w różnych zakątkach Wrocławia, gdzie zbudujemy cztery 14-metrowe animowane obiekty. Każdy będzie oddawać ducha miasta. Wszystkie zostaną zbudowane i zaprojektowane przez międzynarodowych artystów, projektantów oraz mieszkańców miasta - podkreśla Baldwin.

Gigantyczne obiekty będą na trasie pochodu zmieniać kształt w zależności od przeszkody, mogą się zmniejszać podczas przejścia pod wiaduktem czy mostem. Wszystkie spotkają się w Rynku w tym samym czasie po blisko 6-godzinnym pochodzie.

- Paradę przywitają w Rynku tysiące muzyków. Właśnie wtedy wszyscy dowiedzą się, dlaczego nasze gigantyczne obiekty miały spotkać się w jednym miejscu i czasie - dodaje Baldwin.

Znacznie krócej potrwa ceremonia zamknięcia ESK 2016. W trakcie godzinnej uroczystości tysiące muzyków i piosenkarzy wykona na Stadionie Miejskim specjalnie skomponowany utwór. W tym czasie setki akrobatów stworzą żywy dach nad areną, nawiązując do hasła ceremonii - "Podniebna sieć", mającej odzwierciedlać Wrocław jako miasto, dla którego granicą jest tylko i wyłącznie niebo.

Piotr Bera

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto