Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Problemy z wrocławskimi hotelami

Lucyna Jadowska
Lucyna Jadowska
Turysta odwiedzający Wrocław może zatrzymać się w jednym z 41 hoteli, które znajdują się na terenie miasta. Obecnie stolica Dolnego Śląska posiada blisko siedem tysięcy miejsc noclegowych.

Do Wrocławia przyjeżdża coraz więcej turystów. Jednak baza noclegowa naszego miasta pozostawia wiele do życzenia. W stolicy Dolnego Śląska brakuje hoteli zarówno jedno- czy dwugwiazdkowych, jak i tych o wysokim standardzie.

Urzędnicy przyznają, że grunty wystawiane przez miasto pod zabudowę hotelową sprzedają się z trudem.
**- Ostatnio udało nam się sprzedać działkę na ul. Ślężnej - mówi Małgorzata Nowicka z Działu Promocji Nieruchomości Urzędu Miasta. - Grunty sprzedają się, ale powoli. Należy pamiętać, że nieruchomości wystawiane do przetargu są terenami trudnymi i wymagającymi dużych nakładów finansowych. Stąd małe zainteresowanie inwestorów - tłumaczy urzędniczka i dodaje, że w najbliższym czasie odbędą się np. przetargi na nieruchomości na ulicach Ofiar Oświęcimskich i Łaziennej.

Źle przygotowane przetargi?

Niedawno powstały we Wrocławiu dwa jednogwiazdkowe obiekty: Etap Stadion i Etap Południe. To jednak tylko kropla w morzu potrzeb. Na 41 istniejących w mieście hoteli tylko dziewięć jest jedno- i dwugwiazdkowych.

Zdaniem Wojciecha Fedyka, dyrektora biura zarządu Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, brak taniej bazy hotelowej może być wynikiem źle przygotowanych przetargów na nieruchomości.

- Zdarza się, że organizatorzy przetargów na sprzedaż działek zastrzegają, że na danym terenie ma być wybudowany hotel. Stąd kupno drogiej działki i budowa na niej hotelu jedno- lub dwugwiazdkowego zwyczajnie się nie opłaca - tłumaczy Wojciech Fedyk.

Tu ma stanąć trzygwiazdkowy hotel Genfer


Taka sytuacja zdarzyła się np. w przypadku działki na ul. Włodkowica 6. Nieruchomość trzykrotnie wystawiana na sprzedaż, nie znalazła kupca. Ostatecznie, po negocjacjach została sprzedana norweskiej grupie kapitałowej, która do końca 2010 roku ma tam postawić trzygwiazdkowy hotel Genfer.

Hostele coraz bardziej popularne

Turyści, szukający we Wrocławiu taniego noclegu, mogą skorzystać także z oferty schronisk młodzieżowych. Jednak we Wrocławiu działają tylko cztery tego typu placówki. Dla porównania za nocleg w dwugwiazdkowym hotelu Polonia, w pokoju jednoosobowym zapłacimy w ciągu tygodnia 229 złotych. Natomiast w schronisku młodzieżowym - 22-30 złotych.

Istniejącą w taniej bazie noclegowej lukę starają się zapełnić wyrastające jak grzyby po deszczu hostele. Jeszcze w 2006 roku w mieście były tylko dwa. Obecnie jest ich ponad dwadzieścia.

Dla przykładu w Hostelu Mleczarnia przy ul. Włodkowica za miejsce w 12-osobowym pokoju zapłacimy 45 zł (studenci 40 zł), a w 8-osobowym - 50 zł (studenci 45 zł).

- Naszymi klientami są nie tylko młodzi ludzie. W hostelu gościmy także osoby starsze z Hiszpanii czy Niemiec, które często powracają do nas podczas kolejnych wizyt we Wrocławiu - mówi Małgorzata Korbecka z hostelu Mleczarnia.

Hotel Monopol


Wysoki standard

Problemy z bazą noclegową Wrocławia ma rozwiązać EURO 2012 i nowe inwestycje budowlane z nim związane. Miasto planuje w najbliższych latach wybudowanie czternastu hoteli, w tym pięciu pięciogwiazdkowych, czterech czterogwiazdkowych i pięciu trzygwiazdkowych. Dzięki temu liczba miejsc noclegowych ma się zwiększyć o niemal trzy tysiące.

Niedawno otwarto odnowiony hotel Monopol przy ul. Świdnickiej. Natomiast wśród planowanych inwestycji jest m.in. Hilton, który ma stanąć w pobliżu Galerii Dominikańskiej (koniec budowy zaplanowano na pierwszy kwartał 2012 roku).

- Obecnie jesteśmy na etapie zbierania dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia budowy - mówi Małgorzata Nowosielska, dyrektor marketingu i sprzedaży firmy Wing Properties, odpowiedzialnej za budowę obiektu.

Budowa Rialto wstrzymana

Pod znakiem zapytania stanęła natomiast budowa hotelu Rialto na Ostrowie Tumskim. Ma on stanąć w miejscu dawnej przychodni, w pobliżu Katedry Wrocławskiej. Warunkiem jego budowy jest wkomponowanie w historyczną zabudowę Ostrowa.

- Realizacja inwestycji została wstrzymana na czas nieokreślony - mówi Magdalena Piasecka, prezes zarządu z Convention Bureau - Wrocław. Zarząd firmy Mot sp. z.o.o., właściciela terenu, nie chce jednak komentować sprawy.

W najbliższych latach we Wrocławiu mają powstać: Granary Hotel na ul. Menniczej (zakończenie budowy zaplanowano na wrzesień 2009), Margott Hotel na ul. Św Antoniego (zakończenie budowy - grudzień 2009) czy Partynice Hotel na ul. Zwycięskiej (zakończenie - sierpień 2011).

Nowe hotele pięciogwiazdkowe powstające we Wrocławiu powinny posiadać dobrze przygotowane zaplecze konferencyjne. - Turystyka biznesowa w naszym mieście nie może w pełni się rozwinąć z powodu źle przygotowanego zaplecza. Brakuje miejsc, które umożliwiłyby organizację dużych spotkań - uważa Wojciech Fedyk, dyrektor biura zarządu Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej.

Obecnie jedynym obiektem, w którym można organizować sympozja i konferencję na dużą ilość osób, jest Hala Stulecia.


Zapraszamy!
Photo Walk po Cmentarzu Żydowskim we Wrocławiu
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto