MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pralki po zmywarkach - Szwedzi zainwestowali w Oławie 40 milionów euro

Michał Gigołła, (AGA)
Fabryka w Oławie jest tak duża, że Mariusz Gużda jeździ po niej na rowerze. To jego pierwsza praca po studiach.
Fot. Michał Gigołła
Fabryka w Oławie jest tak duża, że Mariusz Gużda jeździ po niej na rowerze. To jego pierwsza praca po studiach. Fot. Michał Gigołła
Zbudowaliśmy u was jeden z naszych najnowocześniejszych zakładów na świecie – twierdzą szefowie koncernu Electrolux. Na Dolnym Śląsku będą działać wkróce cztery fabryki sprzętu gospodarstwa ...

Zbudowaliśmy u was jeden z naszych najnowocześniejszych zakładów na świecie – twierdzą szefowie koncernu Electrolux. Na Dolnym Śląsku będą działać wkróce cztery fabryki sprzętu gospodarstwa domowego

Zdobycie tej pracy wcale nie było trudne – mówi Krystyna Dąbrowska, jedna z pierwszych oławskich pracownic koncernu. Wcześniej pracowała w portugalskiej fabryce w Jelczu-Laskowicach. Aby dostać się do Electroluksa, wystarczyła krótka rozmowa kwalifikacyjna.
Skromnie na początku
Na razie Szwedzi zatrudniają tu tylko 80 osób. Do końca roku etatów będzie dwa razy więcej, a w przyszłym zakład ma już zatrudniać 400 ludzi.
– Polscy pracownicy udowodnili, że produkty, które przygotowują, można bez wstydu wysyłać pod naszą marką do różnych krajów świata – cieszy się Johan Bygge, dyrektor generalny koncernu na Europę, Azję i Pacyfik.
Początki są skromne, bo dziennie powstaje 50 pralek. Do końca roku zakład opuści jednak 90 tysięcy, w przyszłym – 450 tysięcy, a za dwa lata – 600 tysięcy. Większość trafi na eksport.

Z boku i od góry
Niemal pewne jest, że w przyszłym roku ruszy w Oławie drugi zakład koncernu. Tym razem będzie to fabryka pralek ładowanych od góry.
Miasto sprzedało Szwedom grunt za 12 mln zł. – Wszystkie pieniądze wydaliśmy na przygotowanie inwestycji: wyrównanie terenu, doprowadzenie bocznicy kolejowej, prądu i gazu – mówi Franciszek Październik, burmistrz Oławy.
Fabryka pralek to trzeci zakład Electroluksa w Polsce i drugi na Dolnym Śląsku. Do tej pory Szwedzi w Siewierzu na Śląsku otworzyli fabrykę suszarek, a w podświdnickim Żarowie – zakład produkujący zmywarki.

Sto milionów
W grudniu ruszy fabryka kuchenek w Świdnicy, gdzie pracę znajdzie 380 osób.
– Do końca 2008 roku chcemy wytwarzać w Polsce około 2,4 milionów produktów rocznie. Do tego czasu zainwestujemy u was w sumie 100 milionów euro – mówi Johan Bygge.
Władze Electroluksa poinformowały, że zamkną zakład w Torsvik w Szwecji. Już wcześniej zapowiedziały, że to samo uczynią w Norymberdze. Produkcja zostanie stamtąd przeniesiona do Polski. •

Kolejka inwestorów
W oławskiej strefie ekonomicznej chcą postawić również swoje zakłady Rosa Europe, kooperant Szwedów, a także MCC, producent urządzeń klimatyzacyjnych. Rząd zgodził się ponadto na włączenie do strefy fabryk działającego już w mieście szwedzkiego koncernu SCA, który chce rozwijać produkcję artykułów higienicznych.
Kolejni kooperanci Eklectroluksa mają się pojawić w świdnickiej strefie, która także została powiększona. Oprócz nich, chce tam inwestować polska firma Elstar Oils, która zamierza wybudować zakład produkujący biokomponenty z rzepaku do paliw. Inwestycja będzie warta 27 mln zł, a pracę znajdzie ok. 90 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szokująca oferta pracy. Warunkiem uczestnictwo w saunie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto