Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pracze Odrzańskie: Tak tu było

[email protected]
O Praczach Odrzańskich kronikarze pierwszy raz wspomnieli w 1318 roku. Wtedy to bracia Arnold i Albert von Pak nabyli wieś Protsch. Ta nazwa, podobnie jak i kolejne (Pratsch w 1321, Prache 1425), pochodzi ...

O Praczach Odrzańskich kronikarze pierwszy raz wspomnieli w 1318 roku.
Wtedy to bracia Arnold i Albert von Pak nabyli wieś Protsch. Ta nazwa, podobnie jak i kolejne (Pratsch w 1321, Prache 1425), pochodzi prawdopodobnie od licznej kolonii osób, które w średniowieczu zajmowały się praniem odzieży mieszkańców pobliskiego zamku w Leśnicy. W połowie XVI wieku wieś przeszła na własność duchownych ze Szpitala Wszystkich Świętych.

Podczas wojny trzydziestoletniej (1618-1648) w Praczach doszło do starcia wojsk szwedzkich z austriackimi. Wtedy też, w roku 1643, spalono miejscowy kościół. Odbudowano go w latach 1644-1648, a pieniądze na ten cel uzyskano dzięki składkom. W końcu XVII wieku stał tu dwór, były też dwa budynki szkolne i karczma. Szacuje się, że liczba mieszkańców wynosiła wtedy 179. Od 1874 istnieje tutaj stacja kolejowa na linii do Głogowa.

Pracze zostały przyłączone do Wrocławia w 1928 roku. Po wojnie osiedle zostało błędnie nazwane. Przez to w latach 1945-48 osiedle nosiło nazwę Bródź. Dopiero później powrócono do historycznej nazwy Pracze, dodając przymiotnik Odrzańskie - dla odróżnienia od Widawskich.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto